27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Alergia na roztoče

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Prebúdzate sa ráno so sťaženým dýchaním a kašľom? Dôvodom môže byť aj alergia na roztoče, ktorá znepríjemňuje život celoročne. Najväčšie množstvo roztočov sa totiž nachádza v matracoch, v perinách a vankúšoch, v ktorých sa šupinky pokožky zhromažďujú. Boj nad roztočmi je ale možné vyhrať aj alergénovou imunoterapiou.

Alergici sa podľa peľových správ časom vedia naučiť koordinovať svoje správanie vzhľadom na svoje záťažové obdobie. Počas peľovej sezóny sa odporúča ísť k moru alebo na hory. Ťažšie to však majú celoroční alergici, ktorých trápi roztočová alergia. Ich senzitivita na tento alergén im dokáže limitovať kvalitu života.

Pozitívnym efektom alergénovej imunoterapie pri disciplinovanom prístupe pacienta sú okrem iných aj:

  • miernejšie príznaky roztočovej alergie
  • nenabaľovanie ďalších alergií
  • zníženie celkovej chorobnosti

Čo sú roztoče?

Roztoče sú mikroorganizmy patriace do kmeňa článkonožcov, triedy pavúkovcov a podtriedy roztočov. V prírode sa vyskytujú v počte od troch do päťtisíc druhov. Roztoče Astigmata žijú buď v tesnej väzbe s inými živočíchmi ako parazity, alebo sú voľne žijúce, pričom sa živia zvyškami rozkladajúcej sa organickej hmoty rôzneho pôvodu, vrátane ľudskej pokožky. Roztoče bytového prachu sa živia odpadnutými ľudskými epitéliami (šupinky kože, na ktorých rastú mikroskopické huby slúžiace ako základný zdroj výživy roztočov). Najväčšie množstvo roztočov sa preto nachádza v matracoch, v perinách a vankúšoch, v ktorých sa šupinky pokožky zhromažďujú. Teplo a vlhkosť z ľudského tela, akumulované v posteli, prispievajú k optimálnym životným podmienkam uvedených húb aj roztočov. V menšom množstve sa roztoče vyskytujú v kobercoch, v čalúnenom nábytku, v plyšových hračkách a podobne. Alergologicky najdôležitejší rod, ktorý zodpovedá až za 80 % pozitívnych reakcií na roztoče, je Dermatophagoides s druhmi D. pteronyssinus, D. farinae.

Prejavy

Inhalačná alergia na roztoče má príznaky respiračnej alergie.

  • alergická nádcha,
  • alergický zápal spojiviek,
  • dráždivé reakcie v očiach (pocit piesku, slzenie…),
  • reakcie nosa (kýchanie, vodnatá sekrécia),
  • kašeľ, sťažené dýchanie,
  • astmatické záchvaty.

Tieto prejavy sú najvýraznejšie najmä ráno pri vstávaní z postele, počas dňa môžu ustúpiť.

Diagnostika

Diagnózu roztočovej alergie stanovuje odborník – alergiológ. V prvom rade zisťuje anamnézu kvôli výskytu akýchkoľvek alergií v rodine. Nemenej dôležité sú informácie o prostredí. Diagnózu potvrdí spirometrické vyšetrenie, kožné testy na predlaktí, vyšetrenie špecifických IgE a protilátok z krvi.

Liečba

Liečba alergie pozostáva z viacerých základných postupov. Predovšetkým pacientom odporúčame, aby sa snažili čo najviac vyhnúť sa alergénu vo svojej domácnosti a na pracovisku. Znamená to častejšie prať, vysávať, umývať podlahy, používať antialergické vankúše, obliečky, poťahy na matrace atď. Je potrebné dodržiavať lekárom predpísanú medikamentóznu liečbu. Symptomatická tzv. úľavová liečba je liečba na potlačenie už vzniknutých príznakov, pri ktorej sa pomocou liekov snažíme o plnú kontrolu nad alergickým zápalom, čím dosiahneme minimum príznakov.  

K tomuto typu liečby patria najmä:

  • antihistaminiká
  • lokálne lieky do nosa, očí, priedušiek, na kožu
  • alergénová  imunoterapia

Čo je alergénová imunoterapia

Alergénová imunoterapia je liečba, ktorej cieľom je vyvolať v organizme toleranciu na alergén a dosiahnuť, aby pri styku s ním nevznikala naň prehnaná reakcia. Ide o kontrolované podávanie alergénu so stúpajúcou koncentráciou a dosahuje sa stav tolerancie alergénu. Výsledkom môže byť zníženie farmakologickej liečby. Pacientovi výrazne zlepší kvalitu života. Ide o liečbu alergie, ktorá zasahuje základné mechanizmy alergického ochorenia, a tým lieči príčinu alergie, nielen príznaky.

Alergénová imunoterapia sa podáva:

  • formou podkožných injekcií do ramena aplikované lekárom v ambulancii (subkutánna forma), 
  • alebo vo forme roztoku-kvapiek, ktoré sa aplikujú pod jazyk (sublingválna forma),
  • rovnako pod jazyk sa môžu používať tablety, resp. perorálny lyofilizát (sublingválna forma).

Nemenej dôležité pri liečbe alergie sú podporné opatrenia. Tu patrí v prvom rade preplachovanie nosa. Je to postup, kedy sa zo sliznice nosovej dutiny pomocou slaných roztokov odplavujú nahromadené častice alergénov, ale aj tzv. polutantov.

Pri liečbe akejkoľvek alergie by sa nemala zanedbávať sústavná edukácia, predovšetkým zo strany odborníkov – alergiológov, imunológov a zdravotníckeho personálu, ktorí pacientovi najlepšie vysvetlia spôsoby užívania liekov, ako aj dodržiavanie režimových opatrení.

Fázy alergénovej imunoterapie

  • úvodná (iniciačná) liečba spočíva v podávaní postupne sa zvyšujúcich dávok alergénu.
  • udržiavacia liečba spočíva v pravidelnom a dlhodobom užívaní predpísanej dávky alergénu v období niekoľkých rokov. Organizmus si tak na kontakt s alergénom zvyká a vytvára si znášanlivosť.

Konkrétny príklad pacienta

V našej ambulancii sme sledovali pacienta od jeho 11 rokov. Mal časté nádchy, stekanie hlienov a s tým súvisiace pokašliavanie. Po sprchovaní ho istý čas pálila pokožka. Často užíval antibiotiká, v škole opakovane vynechával dochádzku. Objektívne vyšetrenie zistilo suchšiu pokožku, viac prekrvené hrdlo. Dýchanie bolo čisté. Kožné testy odhalili pozitivitu na obidva typy roztočov: Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Rodičia dieťaťa boli poučení o režimových opatreniach, o nutnosti čo najradikálnejšej eliminácie prachu z domáceho prostredia. Matka so synom boli poučení o preplachovaní nosa soľným roztokom. Prvé lieky na začiatku liečby boli antihistaminikum, protizápalový a protialergický sprej do nosa a upokojujúce telové mlieko na podráždenú pokožku. Počas kontrolných vyšetrení sa potvrdilo, že dieťa reagovalo na roztoče bytového prachu. Pravidelným užívaním liekov a vyhýbaním sa záťažovému prostrediu sa jeho stav o niečo zlepšil. Na jednom z kontrolných vyšetrení sme sa s rodičmi a ich synom dohodli na užívaní alergénovej imunoterapie. Po zvážení všetkých aspektov sa ako najlepšia javila alergénová imunoterapia, ktorá sa podáva tzv. sublingválnou cestou (môže to byť roztok vo forme kvapiek alebo tablety, ktoré sa aplikujú pod jazyk). Prvú tabletu užíval pacient pod mojim dohľadom v ambulancii a následne už sám, v pohodlí domova, každé ráno. Dĺžka liečby by mala trvať celkovo 3 roky. Už po niekoľkých týždňoch užívania matka pacienta udávala, že prejavy alergie boli u jej syna miernejšie a že dokáže fungovať aj s vynechávaním antihistaminík a nosového spreja. Postupujúcim časom sa efekt liečby výrazne prehlboval. Chlapec, ktorý medzičasom dozrel na mladého muža, už rozhodne netrpí častými infekciami, nádchami a svrbením pokožky, ako na začiatku.

Literatúra ešte donedávna uvádzala, že vývoj alergie podlieha istým zákonitostiam. U detí bol prvým príznakom ekzém, v neskoršom období vývoj alergickej nádchy a potom prieduškovej astmy. To však už dnes neplatí. Na jednej strane sa stretávame s pacientmi, ktorí prichádzajú s kombináciou viacerých klinických prejavov. Na druhej strane máme prípady pacientov, ktorým diagnostikujeme rovno astmu. U pacienta bolo našou snahou zastabilizovať jeho alergiu, aby nepostupovala do astmy, aby sme znížili jeho chorobnosť, a aby boli prejavy alergie u neho miernejšie, v optimálnom prípade aby vymizli. Cieľom bolo, aby sa ďalej nesenzibilizoval – t. j. aby sa u neho nenabaľovali ďalšie alergie. To všetko sa nám vďaka kvalitnému lieku v kombinácii s disciplinovaným prístupom pacienta a jeho rodičov aj podarilo.

Kedy začať s alergénovou imunoterapiou?

Pri alergii na roztoče, domáce zvieratá alebo plesne začíname s liečbou kedykoľvek v priebehu roka. Pri alergii na peľ začíname liečbu mimo peľovej sezóny. U detí môžeme začať liečbu od veku 5 rokov. V tehotenstve sa alergénová imunoterapia nezačína.

Rady pacientom

  • dodržiavať predpísané dávkovanie,
  • dávky nevynechávať,
  • nezanedbať si včas zaistiť u svojho lekára nový predpis, aby lieky vždy boli k dispozícii,
  • liek užívať pravidelne,
  • v deň aplikácie sa vyhnúť konzumácii ťažkých jedál, nepiť alkohol,
  • bezprostredne pred a 24 hodín po podaní injekcie nie je vhodná fyzická námaha, horúci kúpeľ, opaľovanie..,
  • pri astme je potrebné mať prvých 12 hodín pri sebe inhalačné lieky,
  • vyhnúť sa potravinám, ktoré by mohli vyvolať skríženú reakciu,
  • často vysávať, utierať prach,
  • používať antialergické vankúše a prikrývky/ špeciálny povlak na matrac,
  • často vetrať – aj preto, že zatepľovanie budov má na svedomí zvyšovanie vlhkosti, čím sa vytvárajú vhodnejšie podmienky pre roztoče,
  • každý deň vetrať vankúš a perinu- pretože k množeniu roztočov prispieva teplo a pot z ľudského tela.

Môže mať alergénová imunoterapia nežiaduce účinky?

Pri žiadnej liečbe nemôžme vylúčiť nežiaduce účinky. Po podaní vakcíny do úst sa môže objaviť  svrbenie v ústnej dutine, lokálne začervenanie, opuch, niekedy aj zhoršenie prejavov vlastného ochorenia (nádcha, sťažené dýchanie, kožné prejavy, svrbenie). Po podaní injekčnej formy je dôležité 20-30 minútové sledovanie na ambulancii za účelom zachytenia nežiaducej reakcie. Akékoľvek zmeny zdravotného stavu pacienta ako napr. infekčné ochorenie, očkovanie, tehotenstvo, iné lieky.. je potrebné oznámiť imunoalergiológovi, aby predišiel okolnostiam, za ktorých je potom potrebné znížiť dávku vakcíny, alebo jej podávanie prerušiť.

Záver

Alergénová imunoterapia znamená pre pacienta možnosť predídenia rozvoju alergickej nádchy do bronchiálnej astmy, znižuje riziko vzniku zvýšenej citlivosti na ďalšie alergény. Jej účinkom je zníženie  vnímavosti pacienta voči alergénu, a tým aj ústup prejavov alergie, či znížená spotreba liekov užívaných v sezóne. Je škoda, že nie každý pacient môže byť preočkovaný. Väčšinou je to z dôvodu nesplnenia indikačných kritérií.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alergiaalergická reakciaimunitakýchanienossmrkaniesvrbenieupchatý nos