Zrakový nerv, je druhý hlavový nerv, ktorý prenáša informácie z oka do mozgu. Práve vďaka tomu, že prenáša obrazy videné okom do mozgu, nám umožňuje vidieť. Zápal tohto nervu spôsobí, že nerv opuchne, čo vedie k bolesti a čiastočnej alebo úplnej strate zraku. Ide o vážny zdravotný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú starostlivosť lekára.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Zrakový nerv pozostáva v skutočnosti z viac ako milióna nervových buniek, ktoré sú dohromady poprepájané a na povrchu obalené tukovou látkou nazývanou myelínová pošva. Táto myelínová pošva pomáha elektrickým impulzom rýchlo prenášať informácie o videných objektoch zo sietnice(zadnej časti oka) do centier mozgu, kde sa premieňajú na vizuálne informácie. Pri zápale tohto nervu, dôjde k opuchu nervových vlákien a poškodeniu myelínovej pošvy, čo narúša proces vysielania vizuálnych signálov pozdĺž nervových vlákien do mozgu.
Stupeň poškodenia zraku, pri zápale zrakového nervu, závisí od toho, koľko nervových vlákien je zapálených to znamená, že čím viac nervových vlákien je postihnutých, tým sú klinické prejavy horšie. Vo všeobecnosti sa zrak zhoršuje postupne, počas niekoľkých dní, pričom vrchol poškodenia zraku zvyčajne nastáva týždeň po tom, ako sa objavia prvé príznaky. Zápal zrakového nervu je tiež známy ako optická neuritída či retrobulbárna neuritída, a môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Väčšina prípadov sa však vyskytuje u žien vo veku od 20 do 40 rokov.
Poistenci Dôvery majú v rámci benefitu, ktorý zdravotná poisťovňa prináša, nárok na:
Podrobnosti sa dočítate priamo na stránke Dôvera.
Príznaky zápalu zrakového nervu sa môžu, v závažnosti, od pacienta k pacientovi líšiť. U niekoho sa môžu objaviť bolesti s poruchou videnia a u iného pacienta je možné, že prekoná zápal zrakového nervu bez bolesti a bez ovplyvnenia videnia. Príznaky optickej neuritídy môžu zahŕňať:
Väčšina pacientov s optickou neuritídou, zažíva bolesť oka, ktorá sa s pohybom oka zhoršuje. Niekedy môže pacient pociťovať aj tupú bolesť za okom.
Strata zraku sa zvyčajne vyvíja v priebehu hodín alebo dní a zlepšuje sa v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Závisí tiež od rozsahu poškodenia nervových vlákien. Zrak sa sám o sebe zlepšuje až v 80 percentách prípadov, zatiaľ čo u zvyšných 20 percent pacientov je určitý stupeň zníženého videnia trvalý.
Súčasťou zhoršenia zraku sú aj výpadky v zornom poli či strata periférneho videnia.
Optická neuritída často ovplyvňuje aj vnímanie farieb. Pacienti môžu vidieť farby slabšie a menej intenzívne ako v skutočnosti sú. Niektorí môžu úplne stratiť schopnosť rozlišovať jednotlivé farby.
Niektorí pacienti môžu pri pohybe očí vidieť blikajúce svetlá.
Vyššie spomenuté príznaky sa môžu zhoršiť , ak je vám horúco, napríklad po športovaní alebo sprchovaní.
Optická neuritída sa zvyčajne vyskytuje na jednom oku, hoci u jedného z 10 pacientov môžu byť postihnuté obe oči. Keď zápal zrakového nervu postihuje iba jedno oko ide o jednostranný alebo unilaterálny zápal. Pokiaľ sú postihnuté obe oči hovoríme o bilaterálnom zápale zrakového nervu. Niektoré zdravotné stavy môžu spôsobovať podobné príznaky ako jednostranný zápal zrakového nervu, preto sa môžu ľahko pomýliť. Medzi tieto ochorenia patrí:
Nastáva vtedy, keď časť zrakového nervu nie je dostatočne zásobená krvou.
Ide o dedičný typ straty zraku, ktorý sa prenáša v rodinách.
Ak ste u seba spozorovali vyššie spomenuté príznaky, neváhajte a navštívte lekára, ktorý v rámci diferenciálnej diagnostiky, pomocou vyšetrení, príde na to, čo vám spôsobuje bolesti a problémy s videním.
Presná príčina optickej neuritídy doposiaľ nie je úplne známa, no predpokladá sa, že ide o autoimunitnú reakciu kedy imunitný systém omylom napáda myelínovú pošvu pokrývajúcu optický nerv.
Optická neuritída môže byť prvým príznakom roztrúsenej sklerózy, nie je to však pravidlo pri každom pacientovi. Asi u 50% pacientov so sklerózou multiplex sa v určitom bode vyvinie zápal zrakového nervu.
Ďalšie ochorenia nervovej sústavy, ktoré môžu vyvolať zápal zrakového nervu zahŕňajú:
Ide o dlhodobý stav, ktorý narúša myelínovú pošvu a začína v detstve.
Známa tiež ako Devicova choroba je vzácne ochorenie, pri ktorom imunitný systém poškodzuje miechu a očný nerv.
Zápal zrakového nervu môže byť tiež spôsobený autoimunitnými stavmi ako sú:
Ide o stav, ktorý spôsobuje zápal v rôznych orgánoch a tkanivách.
Porucha imunitného systému identifikovaná dvoma najčastejšími príznakmi, suchými očami a suchom v ústach.
Zápal spôsobený lupusom môže postihnúť mnoho orgánových systémov tela vrátane kĺbov, kože, obličiek, krvných buniek, mozgu, srdca a pľúc.
V rámci diagnostiky začne očný lekár tým, že sa vás podrobne popýta na vaše príznaky a následne vykoná fyzikálne vyšetrenie, ktorého súčasťou môžu byť nasledujúce očné testy:
Počas tohto vyšetrenia vám lekár svieti svetlom do oka a skúma štruktúry v jeho zadnej časti. Tento očný test hodnotí terč zrakového nervu. Je to miesto, kde zrakový nerv vstupuje do sietnice oka. Asi u jednej tretiny ľudí, s optickou neuritídou, je terč zrakového nervu opuchnutý .
Ide o test reakcie zreníc na svetlo, pri ktorom lekár zasvieti baterkou do oka a sleduje či je reakcia zrenice primeraná, teda či sa stiahne. Pri zápale zrakového nervu sa zrenice nezúžia tak, ako zrenice v zdravých očiach.
Ide o vyšetrenie zorného poľa, pri ktorom sa dajú zistiť možné výpadky v periférnom videní.
Ďalšie testy na diagnostiku optickej neuritídy môžu zahŕňať:
Vyšetrenie magnetickou rezonanciou využíva magnetické pole a rádiové vlny na vytváranie obrázkov tela. Počas MRI, na vyšetrenie zápalu zrakového nervu, môžete dostať injekciu kontrastnej látky, aby sa zrakový nerv na snímkach lepšie zviditeľnil.
Na diagnostiku infekcií alebo špecifických protilátok sa využívajú krvné testy. Neuromyelitis optica je spojená s protilátkou, ktorá spôsobuje závažnú optickú neuritídu. Ľudia s ťažkou optickou neuritídou môžu podstúpiť tento test, aby zistili, či majú zvýšené riziko, že sa u nich neuromyelitis optica vyvinie.
Pri tomto vyšetrení sa meria hrúbka vrstvy nervových vlákien sietnice oka, ktorá je pri optickej neuritíde často tenšia.
Zrakový evokovaný potenciál je vyvolaný vizuálnym podnetom, akým je napríklad striedajúci sa šachovnicový vzor na obrazovke počítača. Odpovede sa zaznamenávajú z elektród, ktoré sú umiestnené na zadnej strane hlavy pacienta. Tento typ vyšetrenia povie lekárovi, či sú elektrické signály vedené do mozgu pomalšie ako za normálnych okolností, v dôsledku poškodenia zrakového nervu.
<span data-con