18.10.2022 • 5 minút na prečítanie

Ako sa starať o citlivú pleť a pleť so sklonom k alergiám?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Rozdielnosť medzi ľuďmi je rozmanitá. Každého špecifikuje niečo iné, iná konkrétna črta. Líšime sa v mnohých oblastiach, či už vo farbe vlasov, pleti, vo výške či váhe ale aj v záľubách a zamestnaní. Okrem iného sa človek môže definovať aj na základe stavu pleti, jej špecifických vlastností. Kondícia pokožky tváre súvisí aj s vekom človeka, rovnako na ňu môže vplývať aj ročné obdobie či celkový životný štýl jedinca. Počas jesenných dní je pleť vystavovaná rôznym výkyvom počasia, ktoré môžu pleť zaťažovať. Vtedy sa a aj z normálneho typu pleti razom môže stať pleť citlivá.

    V nasledujúcom článku sa dočítate:

    • ako definujeme citlivú pokožku a pokožku so sklonom k alergiám,
    • ako sa správne starať o takúto pleť,
    • ako zmierniť začervenanie a podráždenie pokožky,
    • akým spôsobom uľaviť precitlivenej pleti,
    • ako zmierniť prejavy alergie na pokožke,
    • aké prípravky sú vhodné pri starostlivosti o tento typ pleti.

    Jesenné počasie dáva zabrať nejednej pokožke, predovšetkým však tej, ktorá má sklony k citlivosti a k alergiám. Vystavovanie sa mrazu, dažďu či vetru, prirodzene pleť dráždi a vplýva aj na jej stav a začervenanie. Náchylnejšie sú časti, ktoré nie sú chránené oblečením.

    Citlivá pleť je prejavom reakcie kože, a to najmä začervenaním, nepríjemnými pocitmi na tvári, pocit mi tepla, svrbením, drobnými vyrážkami, celkovým podráždením. Je charakterizovaná väčšinou ako extrémne suchá pleť. Citlivosť pleti je spôsobená predovšetkým genetikou. Rodíme sa s mnohými odlišnosťami, a medzi nimi je aj typ pleti. Príčina vzniku citlivej pleti môže súvisieť aj dlhodobému vystavovaniu sa nepriaznivým a škodlivým vonkajším faktorom (napríklad počasiu- vetru…).

    Starnutie tiež zvyšuje citlivosť pleti, keďže sa prirodzene znižuje jej pružnosť a odolnosť. Niektorí ľudia môžu trpieť citlivou pleťou po dlhodobom používaní kozmetického prípravku, na ktorý pleť po určitom čase začala reagovať reaktívne. Príčina vzniku je však individuálna tiež rôznorodá. Veľký dôraz treba klásť na vhodný výber produktov, na konkrétny typ pleti. Starostlivosť o pleť a aplikácia správnych produktov je alfou-omegou pri udržiavaní zdravej kondície pokožky tváre. 

    ZDROJ: La Roche-Posay

    Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že v roku 2050 by mohlo na akúkoľvek alergiu trpieť až 50% svetovej populácie, keďže sa považuje za jednu z najrozšírenejších chorôb. Koža je miesto číslo jeden, kde sa najskôr alergia odzrkadlí. Typickými prejavmipodráždenie, začervenanie, svrbenie, pálenie, vyrážky

    Za alergiou sa skrýva prehnaná reakcia imunitného systému na konkrétny podnet, ktorý telo považuje za nebezpečný. Telo sa týmto spôsobom bráni, a to formou spomínaných príznakov, ktoré sa objavujú najčastejšie na miestach stretu s alergénmi. Predovšetkým na nose, tvári celkovo, rukách,… Prvotným prejavom je začervenanie a scitlivenie miesta zásahu, respektíve stretu s alergénom. Spúšťačom alergie môžu byť zložky rôznych krémov, čistiacich produktov, kozmetických prípravkov, farmaceutických produktov,… Vaša pokožka, pleť, môže zareagovať na prídavné látky v kozmetike aj po vystavení na slnko. Reakcia aj na prípravok, aj v spojení so slnečnými lúčmi je individuálna. Detailne popísané kožné alergie, a aký majú vplyv na pokožku sa dočítate tu

    Alergia kože, ktorá sa týka stavu sa nazýva kontaktná dermatitída. Alergény, na ktoré môže, ale nemusí, naša pleť reagovať aktívne sú všade vôkol nás. Môže ísť o kovy, napríklad chróm či nikel, rôzne vonné látky, parfumy, strava, lieky, ale aj peľ a prach sú obrovským spúšťačom kožných reakcií. Spôsobov, ako sa popasovať s kožnými reakciami je mnoho. V prvom rade je potrebné rozlíšiť, či je vaša pleť alergická, citlivá alebo reaktívna. Odpovede nájdete v nasledujúcom článku

    Pomoc pri citlivej a alergickej pleti spočíva v správnej životospráve, starostlivosti telo zvnútra ako aj zvonka. S tým súvisí aj venovanie dostatočnej pozornosti potrebám pokožky na tvári. Zvýšenie konzumácie antioxidantov, vítamínov E, A, C, rastlinných olejov, rýb, môže prispieť k zlepšeniu kondície vašej pleti. Nedostatočná a nesprávna starostlivosť o pleť zvyšujú riziko vzniku suchej pleti, a teda k pleti citlivej. Aj strava a dostatočný príjem tekutín sa odzrkadľujú na kondícii a stave pokožky.

    ZDROJ: La Roche-Posay

    Vhodnými prípravkami na zmiernenie alergických reakcií na pleti, a rovnako aj citlivosti pleti sú také, ktoré neobsahujú žiadne z látok, ktoré by mohli byť spúšťačom alergických reakcií a zároveň ich zloženie má upokojujúce účinky, posilňuje kožnú bariéru a súčasne ju chráni a pozitívne vplýva na kožný mikrobióm.

    Značka La Roche-Posay vytvorila špeciálnu radu produktov, ktoré sa zameriavajú práve na citlivú pleť a pleť so sklonom k alergiám. Rada Toleriane obsahuje všetky látky, ktoré nielenže pleť hydratujú, ale okamžite reagujú na podráždenie a pleť upokojujú. Aktívne zložky zmierňujú začervenanie a posilňujú prirodzenú kožnú bariéru a funkcie kožného mikrobiomu.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    alergiaalergická reakciakožakožné problémykožné vyrážkypľúzgieresvrbenie