Obezita

Aj keď sa obezita (tučnota) môže javiť len ako estetický problém, nie je to tak. Je to vážne ochorenie, pri ktorom sa vo vašom tele nadmerne ukladá tuk. Ak sa nerieši, môže vyústiť do rôznych srdcovo-cievnych ochorení či napríklad aj do cukrovky. Obezita vzniká najmä vtedy, ak máte dlhodobo nadmerný energetický príjem a veľmi malý energetický výdaj. To znamená, že prijímate oveľa viac kalórií, ako spálite – či už na fungovanie samotného tela, alebo na pohybovú aktivitu.

Ak svojmu telu dáte viac kalórií, ako potrebuje, všetka zostatková energia sa potom uloží do tukových zásob. Avšak niekedy obezitu nevyvoláva len zvýšený príjem jedla s vysokou kalorickou hodnotou. Podporiť ju môže aj dedičnosť, psychika či niektoré druhy liekov.

Ochorenie v číslach

Počet ľudí s nadváhou či obezitou narastá u nás aj vo svete. Slovenská štatistika, ktorá brala do úvahy dospelé osoby v produktívnom veku (18 – 64 rokov), ukázala, že:

7 z 10 mužov má nadhmotnosť alebo obezitu (68, 9 %)
1 zo 4 mužov je obézny (25, 8 %)
6 z 10 žien má nadhmotnosť alebo obezitu (56, 2 %)
1 zo 4 žien je obézna (25, 4 %)

Variácie ochorenia

Existujú rôzne typy obezity. Rozdeľujú sa podľa toho, kam sa vám tuk v tele ukladá, alebo na základe dôvodov, prečo u vás obezita vznikla

Podľa rozmiestnenia tuku ju delíme na: 

  • Androidný typ alebo centrálna obezita

Tomuto typu obezity sa niekedy zvykne hovoriť aj brušná, abdominálna či viscerálna obezita. Znamená to, že sa pri nej tuk ukladá najmä v oblasti brucha. Postava tak na prvý pohľad pripomína tvar jablka. Brucho a horná časť tela sú oproti zvyšku omnoho mohutnejšie. Hlavnými znakmi abdominálnej obezity sú veľký obvod pásu (u žien nad 88 cm, u mužov nad 102 cm) a ťažkosti s dýchaním (časté je chrápanie či spánkové apnoe).  

Viac sa zvykne objavovať u mužov a hrozí pri nej vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení. Je to preto, že tuk sa nielenže ukladá v oblasti brucha, ale obaľuje aj vnútorné orgány

  • Gynoidný typ alebo periférna obezita 

Pri gynoidnej obezite sa tuk ukladá najmä v dolnej časti tela – na zadku a stehnách. Ako aj vyplýva z názvu, postihuje častejšie ženy. Postava pri nej pripomína tvar hrušky – bedrá majú zvyčajne výrazne väčší obvod ako pás. Širšie sú tiež stehná a zadok. 

Pri gynoidnej obezite síce nehrozí také vysoké riziko srdcovo-cievnych chorôb, no viac trpia kĺby. Často sa tak popri nej objaví aj osteoartritída.

  • Zmiešaný typ alebo difúzna obezita 

Ak je tuk rozmiestnený rovnomerne po celom tele a vaša postava nepripomína jablko ani hrušku, ide o zmiešaný typ obezity. Tuk je pri nej výrazne nahromadený v hornej časti tela (na ramenách, rukách), aj v tej dolnej (na stehnách, zadku). Obvod pásu je takisto nadpriemerný. 

Ak by sme chceli obezitu rozdeliť podľa toho, prečo vzniká, bolo by to na:

  • Primárna alebo exogénna obezita 

Ide o najčastejší typ obezity. Ovplyvňujú ju psychické aj sociálne faktory, u malej časti ľudí zohráva rolu takisto genetická predispozícia. Primárna obezita vzniká najmä pre nepomer medzi energetickým príjmom a výdajom – prijímate viac kalórií, ako spotrebujete. Návyky, ktoré k nej vedú, si navyše môžete niesť už z detstva.  

  • Sekundárna alebo endogénna obezita 

Sekundárna, endogénna aj hormonálna obezita – takéto variácie názvov má obezita, ktorá nevzniká primárne kvôli nadmernému príjmu kalórií. Sekundárna obezita sprevádza niektoré endokrinopatie a hypotalamické poruchy, ktoré ovplyvňujú váš tukový a energetický metabolizmus aj centrálnu reguláciu potravy. 

Nekontrolovane priberať môžete napríklad z dôvodu hormonálnej nerovnováhy pri PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) či pri zníženej funkcii štítnej žľazy (hypotyreóza). Hormóny ovplyvňujú váhu aj pri Cushingovom syndróme, deficite a nadbytku rastového hormónu či pri cukrovke

Pri spomínaných ochoreniach najčastejšie dochádza k zvýšenej hladine kortizolu alebo inzulínu. To potom vedie k zvýšenej hladine cukru v krvi a následnemu väčšiemu ukladaniu vo forme tuku.

Príznaky a symptómy

Príznaky obezity u dospelých 

Príznaky obezity sa líšia podľa typu, ktorým trpíte. Okrem vonkajších príznakov, ako je viditeľné veľké množstvo tuku po celom tele či málo svalov, je pri nej výrazný aj obvod pásu, napríklad v porovnaní so stehnami. Objavujú sa však aj ďalšie, nielen estetické „nedokonalosti“. Pri ťažšej až morbídnej obezite je to aj: 

  • vysoký krvný tlak
  • zvýšená hladina cholesterolu v krvi
  • chrápanie počas spánku alebo spánkové apnoe
  • bolesti chrbta a kĺbov
  • depresia
  • únava

Príznaky obezity u detí 

Príznaky obezity u detí a u dospievajúcich sú podobné ako pri dospelých. Takisto si na tele môžete všimnúť abnormálne množstvo tuku, ktorý najviac vidno na bruchu, rukách a stehnách. Obéznym deťom sa tiež ťažko dýcha, niekedy i spí. Neoptimálna hmotnosť môže prispieť aj k skorému rozvoju rôznych srdcovo-cievnych ochorení. 
Zároveň výrazne trpí psychika, keďže sú takéto deti často vystavené urážkam či posmeškom. Ovplyvnené je aj ich sebavedomie a vnímanie vlastnej sebahodnoty. Následky detskej obezity sa často prenesú i do dospelosti, hoci už človek nadváhou netrpí.


Príčiny / spúšťače

Príčiny obezity u dospelých

Obezita najčastejšie vzniká kvôli prijímaniu väčšieho množstva kalórií, ako vaše telo potrebuje. Energetický príjem je vo väčšine prípadov výrazne vyšší ako výdaj. To znamená, že jete oveľa viac, ako vaše telo potrebuje na bežné fungovanie, zároveň sa hýbete veľmi málo. Všetka prebytočná energia sa tak ukladá vo forme tuku „na horšie časy“. 

Za obezitou sa však skrývajú aj iné faktory, ktoré ju môžu vyvolať alebo zhoršiť. Ide napríklad o: 

  • genetika – genetika naozaj môže v určitých prípadoch viesť k obezite. Hrá rolu najmä v tom, ako vaše telo spracováva jedlo na energiu a kam sa vám tuk ukladá. 
  • starnutie – vekom sa metabolizmus spomaľuje, čo môže viesť k tomu, že aj pri jedení rovnakého množstva kalórií sa vám uložia vo forme tuku. 
  • nekvalitný spánok – ovplyvňuje hladinu hormónov (najmä kortizolu), ktoré pri nerovnováhe môžu viesť k rýchlejšiemu či nechcenému priberaniu, prípadne bránia efektívnemu chudnutiu. 
  • tehotenstvo – hormonálne zmeny po pôrode a náročnosť starostlivosti o bábätko môžu takisto viesť k ťažšiemu chudnutiu a nadváhe, ktorá niekedy prerastie až do obezity. 
  • syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) – pri tomto ochorení sú ženské reprodukčné hormóny vo výraznej v nerovnováhe, čo často vedie k priberaniu či nemožnosti schudnúť. 
  • Prader-Williho syndróm – objavuje sa veľmi zriedka pri narodení a charakterizuje ho nadmerný hlad. 
  • Cushingov syndróm – stav, pri ktorom je hladina kortizolu vo vašom tele dlhodobo vysoká, čo vedie k nadmernému ukladaniu tuku najmä v oblasti brucha.
  • hypotyreóza (nedostatočná činnosť štítnej žľazy) – vaša štítna žľaza neprodukuje dosť dôležitých hormónov. 
  • osteoartróza – je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré sa postupne zhoršuje a často spôsobí, že pre bolesť nedokážete vykonávať dostatok fyzickej aktivity. 

Príčiny obezity u detí

Aj príčiny obezity u detí či dospievajúcich môžu byť rôznorodé. Jedným z faktorov je genetika, stravovacie návyky doma, nepomer medzi príjmom a výdajom, no veľký vplyv má aj perinatálne obdobie a návyky matky. Perinatálne obdobie je obdobie tesne pred narodením aj krátko po narodení bábätka. Ak počas neho matka fajčí alebo vystavuje plod dlhodobej hyperglykémii (zvýšená hladina cukru v krvi), je vyššie riziko, že bude dieťa náchylné k obezite. 

Hyperglykémia sa najčastejšie objavuje u matiek s inzulínovou rezistenciou, obezitou alebo cukrovkou. Ak matka trpí obezitou už počas tehotenstva, prípadne nadmerne priberie, zvýši sa účinok inzulínového rastového faktora, ktorý vyvolá nadmerný rast plodu. 

Matkám, ktoré s fajčením neprestanú ani počas tehotenstva, sa väčšinou narodí bábätko s nízkou pôrodnou hmotnosťou, no počas následnej regenerácie a rýchlemu pribratiu na váhe má vyššie riziko kardiometabolických ochorení a detskej obezity.


Diagnostika

To, či máte nadváhu, alebo už trpíte obezitou, zvyčajne viete určiť aj pozorovaním. Na odbornú diagnostiku sa však zvykne používať index telesnej hmotnosti (BMI). Je to druh výpočtu, tzv. číselný ukazovateľ, ktorý zohľadňuje hmotnosť a výšku človeka pri meraní veľkosti tela. Takáto diagnostika obezity však nemusí byť presná, pretože aj BMI výpočet má svoje obmedzenia a nie je vždy spoľahlivý. Je to však najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je vaša hmotnosť optimálna. Podľa výsledkov BMI sa potom takisto určí, akým stupňom obezity trpíte.

Skreslené výsledky môže BMI ukazovať najmä vtedy, ak máte veľa svalovej hmoty (ste aktívny športovec či napríklad kulturista). V takýchto prípadoch je ťažké pozerať sa len na váhu vzhľadom k výške, keďže svaly sú objemnejšie ako tuk

K ďalším faktorom, ktoré do BMI nie sú zahrnuté a ovplyvňujú ho, patria: 

  • vek 
  • pohlavie 
  • etnická príslušnosť

Obezita sa ďalej môže diagnostikovať aj na základe merania telesného tuku a jeho rozmiestnenia. To sa najčastejšie robí skrz: 

  • meranie hrúbky kožných záhybov
  • meranie pása a bokov
  • skríningové testy, ako sú ultrazvuk, CT a MRI

Ďalej sa tiež hodnotí vzťah obvod pásu a obezita. Čím je totiž obvod vášho pása väčší, tým vyššie je u vás riziko srdcovo-cievnych ťažkostí či iných ochorení.

Liečba, prevencia, kontrola

Liečba obezity 

Liečba obezity spočíva v prvom rade v zmene životného štýlu, no môžete si pri nej dopomôcť aj farmakoterapiou alebo v naozaj výnimočných prípadoch bariatrickou chirurgiou (najčastejšie gastrickým bajpasom). Tento druh operácie však má mnohé riziká, takže sa k nemu pristupuje len vtedy, ak všetky ostatné spôsoby, ako znížiť hmotnosť, zlyhali. 

Vo väčšine prípadov zaberá výrazná zmena jedálnička, vyváženejšia strava, získanie zdravého vzťahu k jedlu a viac pohybovej aktivity, aby bol energetický výdaj väčší ako príjem. Cieľom liečby obezity je dostať sa na optimálnu hmotnosť a udržať si ju

Ak zmeny v životnom štýle nepomôžu, môže vám lekár, najčastejšie váš všeobecný lekár alebo obezitológ, predpísať lieky na obezitu. Tie by však mali byť len podpornou liečbou. Stále by ste sa mali snažiť hlavne o zmenu v jedálničku a v pohybových aktivitách, prípadne venovať pozornosť iným ochoreniam, ktoré k obezite viedli.   

Prevencia obezity 

Najväčšou prevenciou pred obezitou je zdravý životný štýl a vyvážená strava. Ako to môže vyzerať? 

  • Pravidelný pohyb: Každý deň si doprajte aspoň 20 až 30 minút pohybovej aktivity. Môžete sa ísť prejsť, zabehať si, zacvičiť si v posilňovni, vyjsť na bicykel alebo sa venovať inému športu, ktorý vás baví. Ak počas dňa veľa sedíte alebo stojíte, nezabudnite si tiež ponaťahovať a precvičiť nohy. 
  • Výživné a vyvážené jedlá: Váš jedálniček by mal obsahovať najmä výživné a plnohodnotné jedlá. Na tanieri by ste vždy mali mať nejaký zdroj bielkovín, sacharidov, zdravých tukov (menej tých živočíšneho pôvodu) a porciu zeleniny. 

„Nezdravé“ jedlá (fast food, chipsy, sladkosti,…), ktoré obsahujú viac tuku aj kalórií, si doprajte raz čas. Nemusíte sa ich úplne vzdať, no nemali by tvoriť väčšinu vášho jedálnička. Ideálny je pomer 80 : 20 – 80 % jedálnička tvorí plnohodnotná strava a 20 % menej nutrične vyvážené chuťovky. 

  • Dostatok spánku a duševná pohoda: Nedostatok spánku, a tým pádom aj energie, môžete riešiť zajedaním, čo často vedie k nechcenému priberaniu. Zároveň spánok i zvýšený stres ovplyvňujú hladinu niektorých hormónov, ktoré môžu brániť v úspešnom chudnutí alebo prispievať k emočnému či záchvatovému priberaniu. Nezabudnite sa preto venovať aj svojmu duševnému zdraviu.

Praktické informácie

Ak vás trápi nadváha alebo obezita, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára, diabetológa alebo rovno zájdite za skúseným nutričným terapeutom s odborným vzdelaním. Ten vám pomôže s nastavením správneho pomeru kalórií aj s jedálničkom. Dávajte si pozor na tzv. rýchlokvasených výživových poradcov, ktorí ľuďom radia na základe absolovania jedného kurzu alebo podľa vlastných skúseností s chudnutím. Neodborné rady môžu spôsobiť viac škody ako úžitku a ešte viac naštrbiť váš vzťah s jedlom. 

V boji proti obezite vám môže pomôcť aj osobný tréner, ktorý má s touto problematikou skúsenosti a aj potrebné vzdelanie. Nastaví vám tréningový plán, ktorý bude šetrný k vašim kĺbom a vďaka ktorému si postupne nájdete zdravú cestu k pohybu
Ak máte problémy s emočným či záchvatovým prejedaním, alebo svoju váhu riešite dlhodobo a už kvôli tomu prepadáte úzkostiam či depresívnym myšlienkam, neváhajte sa obrátiť na psychológa alebo psychiatra.


Komplikácie

Čo spôsobuje obezita? 

Obezita je záťažou pre cievy, kĺby aj psychiku. Najčastejšie komplikácie a ochorenia, ktoré sa pri nej objavujú, sú: 

  • zvýšená hladina zápalu v tele a s tým spojené riziko rakoviny
  • cukrovka 2. typu
  • ochorenia srdca
  • vysoký krvný tlak
  • mŕtvica
  • stukovatenie pečene
  • vysoký cholesterol
  • spánkové apnoe a ďalšie problémy s dýchaním
  • artritída
  • neplodnosť

Financie / príspevky

Hoci je obezita na Slovensku veľmi rozšírená, na podporu jej liečby, napríklad vypracovaním výživového plánu od nutričného terapeuta, zatiaľ neexistujú žiadne špeciálne príspevky. Návštevu u obezitológa či rôzne lieky na obezitu vyššieho stupňa vám preplatí vaša poisťovňa.

Strava

Pri obezite by mala byť vaša strava vyvážená, zároveň by ste sa mali vyhýbať rôznym extrémom, ako je napríklad kompletné vylúčenie sacharidov z jedálnička. Iba tak si vybudujete zdravý vzťah k jedlu a dlhodobo udržateľné stravovanie. Je dôležité, aby ste sa naučili poskladať si svoj tanier tak, aby bolo jedlo plnohodnotné, dodalo vám dôležité živiny a zasýtilo vás. Ak totiž nebudete jesť dostatočne vyvážene, oveľa rýchlejšie vás prepadnú chute na sladké či iné maškrtenie.  

Dôležité je jesť dostatok bielkovín, ktoré majú vysoký sýtiaci efekt, vlákniny, zdravých tukov aj komplexných sacharidov, ktoré vám dodajú energiu na šport. Malou pomôckou môžu byť aj umelé nízkokalorické sladidlá, ktoré vám pomôžu odvyknúť si od prehnane sladkej chuti. Cieľom však nie je úplne vylúčiť cukor zo svojho života, ale jesť ho v primeraných množstvách

Tip od Dôvery

Bojujete dlhodobo s nadváhou či obezitou? Prečítajte si, akými spôsobmi vám s ňou Dôvera môže pomôcť.

Ak ste naším poistencom či poistenkou, môžete získať napríklad 40 % zľavu na jedálničky od výživového špecialistu Michala Páleníka alebo 30 % zľavu na online tréningový program