15.02.2024 • 7 minút na prečítanie

Morbídna obezita škodí vášmu srdcu viac ako fajčenie. Ako vyzerá?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vedeli ste, že morbídna obezita môže mať na srdce a cievy horší vplyv ako fajčenie či závislosť od alkoholu? Je to vážny stav, ktorý pacientovi zhoršuje každodenné fungovanie aj duševné zdravie. Ako sa dá vyliečiť?

V tomto článku sa dočítate:

  • čo je morbídna obezita,
  • čo je to BMI a ako sa počíta,
  • aké sú stupne obezity na základe BMI,
  • k akým vážnym zdravotným komplikáciám môže morbídna obezita viesť,
  • ako pristupovať k liečbe morbídnej obezity.

Čo je morbídna obezita?

Morbídna obezita je stav, ktorý charakterizuje nadmerné hromadenie telesného tuku. To vedie k výrazne zvýšenej telesnej hmotnosti. Zvyčajne sa definuje pomocou indexu telesnej hmotnosti (BMI).

Ako morbídna obezita vzniká?

Naše telo využíva zjedené kalórie na fungovanie organizmu. Kalórie potrebujeme, dokonca aj keď nerobíme žiadnu fyzickú aktivitu. Spotrebúvajú sa na pumpovanie srdca, udržiavanie telesnej teploty alebo na trávenie jedla. Ak prijaté kalórie naše telo nevyužije, uloží ich vo forme tuku.

Ak budeme dlhodobo prijímať viac kalórií, ako telo dokáže spotrebovať, či už na chod organizmu, alebo na fyzické aktivity, výsledkom môže byť obezita.

Morbídnu obezitu vám diagnostikujú, ak máte BMI 40 a viac. Ak trpíte ochorením, ktoré s obezitou úzko súvisí, napríklad cukrovkou či vysokým krvným tlakom, morbídnu obezitu vám diagnostikujú už pri BMI 35 a viac

Ako sa počíta BMI?

Index telesnej hmotnosti (BMI) je výpočet, ktorý meria pomer vašej výšky a váhy. Používa sa na odhad telesného tuku a môže pomôcť určiť, či máte zdravú telesnú hmotnosť pre svoju výšku.

BMI

Úrovne obezity založené na hodnotách BMI:

  • Nadváha: BMI 25 – 29,9 kg/m²
  • Obezita I. stupňa: BMI 30 – 34,9 kg/m²- Ide o stupeň obezity, pri ktorom je vyššie riziko vzniku zdravotných problémov. Všeobecne sa však považuje za menej závažné.
  • Obezita II. stupňa: BMI 35 – 39,9 kg/m² – Ide o ťažkú obezitu, pri ktorej je riziko zdravotných komplikácií ešte vyššie a vplyv na celkové zdravie sa stáva významnejším.
  • Obezita III. stupňa: BMI ≥ 40,0 kg/m² – Veľmi ťažká alebo morbídna obezita, ktorá sa považuje za kritickejší zdravotný stav. Hrozí pri nej vysoké riziko chorôb a komplikácií, ktoré vo všeobecnosti s obezitou súvisia.

K akým zdravotným komplikáciám môže viesť morbídna obezita?

Morbídna obezita sa spája s celým radom závažných zdravotných komplikácií, ktoré ovplyvňujú rôzne orgánové systémy v tele.

Medzi najčastejšie patria:

Kardiovaskulárne ochorenia

Nadmerné množstvo tukového tkaniva vedie k chronickému zápalu, odolnosti tkanív na inzulín, vysokej hladine cholesterolu v krvi a ateroskleróze (ukladanie tuku do steny ciev, čo ich zužuje). Tieto mechanizmy postupom času vedú k rozvoju vysokého krvného tlaku, srdcového zlyhania či koronárnej choroby srdca.

Cukrovka 2. typu

Veľa tukového tkaniva, najmä okolo brucha, vedie k tomu, že bunky tela prestávajú reagovať na inzulín. To znamená, že sa cukor nedostáva do buniek, ale hromadí v krvi, čo prispieva k nástupu diabetu 2. typu.

Problémy s dýchaním

Morbídna obezita zvyšuje riziko opakovaných epizód čiastočného alebo úplného zastavenia dýchania – spánkového apnoe. Je to tým, že sa pri nej tukové zásoby hromadia najmä v oblasti krku a hrdla. Horné dýchacie cesty sa tak zužujú a sú počas spánku náchylnejšie na kolaps.

Problémy s kĺbmi

Morbídna obezita prispieva k osteoartritíde nadmerným mechanickým namáhaním nosných kĺbov, ako sú kolená a bedrá. Osteoartritída je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré charakterizuje rozpad chrupavky – tkaniva, ktoré pokrýva koniec kostí v kĺbe.

Gastrointestinálne ťažkosti

Nadmerná hmotnosť vás môže priviesť aj ku gastroezofageálnemu refluxu (GERD), pri ktorom žalúdočná kyselina prúdi zo žalúdka späť do pažeráka. Okrem toho je pri morbídnej obezite bežný aj výskyt žlčových kameňov, ochorení žlčníka či nealkoholového stukovatenia pečene.

Rakovina

Morbídna obezita sa tiež spája so zvýšeným rizikom niektorých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, kolorekta a maternice. Je to preto, že tukové tkanivo uvoľňuje hormóny a zápalové látky, ktoré môžu podporovať rast rakovinových buniek.

Problémy s plodnosťou

U žien je obezita spojená s hormonálnou nerovnováhou. Zvýšená hladina inzulínu a androgénov môže narušiť menštruačný cyklus a ovuláciu. To často vedie k nepravidelnej menštruácii, anovulácii (chýbanie ovulácie) a problémom s plodnosťou.

U mužov môže prispieť k hormonálnym zmenám, vrátane nižšej hladiny testosterónu, čo tiež ovplyvní produkciu a kvalitu spermií. Okrem toho je u oboch pohlaví spojená s vyšším rizikom komplikácií pri tehotenstve, napríklad s tehotenskou cukrovkou či preeklampsiou.

Psychosociálny vplyv

Morbídna obezita často vedie k zvýšenej stigmatizácii, diskriminácii a negatívnemu vnímaniu v spoločnosti. U človeka, ktorý ňou trpí, je bežná nízka sebaúcta, depresia či úzkosť. Pacienti s morbídnou obezitou často čelia problémom v sociálnych interakciách, vzťahoch a každodenných činnostiach. Aj preto majú zníženú celkovú kvalitu ich života.

Ako sa dá morbídna obezita liečiť?

Liečba morbídnej obezity zahŕňa komplexný a multidisciplinárny prístup. Je veľmi dôležité, aby ste vyhľadali pomoc lekára. Ten presne posúdi váš zdravotný stav, obezitu aj pridružené ochorenia, na základe ktorých vám vytvorí individuálny liečebný plán prispôsobený vaším špecifickým potrebám.

Najúčinnejšia liečba morbídnej obezity často zahŕňa kombináciu nasledovných krokov:

Úprava životného štýlu

Jedenie dobre vyváženej a kaloricky kontrolovanej stravy a zapojenie sa do pravidelnej fyzickej aktivity. Zahŕňať môže aj nutričné poradenstvo alebo cvičebný program na mieru.

Behaviorálna terapia

Psychologická pomoc či podporné skupiny vám môžu pomôcť riešiť emocionálne a psychologické aspekty, ktoré k prejedaniu vedú, a rozvíjať zdravšie návyky.

Medikamentózna terapia

Lieky, ktoré sa predpisujú na zníženie hmotnosti, fungujú na princípe potlačenia chuti do jedla alebo zníženia vstrebávania tukov z potravy. Zvyčajne sa predpisujú v kombinácii so zmenami životného štýlu a najmä pacientom so špecifickými zdravotnými problémami (cukrovka, hypertenzia, hyperlipidémia), u ktorých zmeny životného štýlu nestačia.

Bariatrická chirurgia

Ide o zákroky, ktoré zmenšia veľkosť žalúdka, obmedzia príjem potravy a niekedy menia tráviaci proces. Zvyčajne sa indikujú u pacientov s BMI 40 a viac alebo BMI 35 a viac, ak máte zdravotné komplikácie. Keďže majú potenciálne riziká, musia byť lekármi komplexne zvážené.

 

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Clevelandclinic: Obesity formerly known as morbid obesity

Healthline: Weight loss

What is morbid obesity

Obesitymedicine: Shifting from morbid obesity

The Health Risks of Obesity

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bruchonadúvanienechutenstvoobezitapriberanieretencia tekutínžalúdokzápcha