19.02.2024 • 6 minút na prečítanie

Stupne obezity prezradia, ako veľmi je vaše zdravie v ohrození. Aké úrovne poznáme?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Obezita je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému ukladaniu tuku v tele. Ak sa s ňou  nič nerobí, môže prispieť k vzniku mnohých ochorení, napríklad k cukrovke či k infarktu. Rozdeľuje sa do viacerých úrovní a každá má iné riziká. Aké stupne obezity existujú?

Stupne obezity

Aké stupne obezity poznáme?

Obezitu rozdeľujeme na základe vypočítanej hodnoty BMI (indexu telesnej hmotnosti) do 3 stupňov:  

  • obezita 1. stupňa – BMI 30 až 34,9
  • obezita 2. stupňa – BMI 35 až 39,9
  • obezita 3. stupňa – BMI 40 a viac

Rozdiel medzi nimi je vo veľkosti rizika, aké pre človeka obezita predstavuje.

BMI výpočet

Ako vyzerá obezita 1. stupňa?

Prvý stupeň obezity charakterizuje mierna nadváha a tiež mierne zvýšené riziko vzniku zdravotných komplikácií.

Obezita 1. stupňa nastáva v prípade, ak sú hodnoty vášho BMI v rozmedzí 30 – 34,9. Diagnostikuje ju lekár po tom, ako zistí vašu hmotnosť a výšku, z ktorých BMI vypočíta. Pri diagnostike sa berú do úvahy aj iné faktory, napríklad pomer svalovej hmotnosti a tuku, vek, krvný tlak, hladiny cholesterolu a celkový zdravotný stav.

Aké komplikácie hrozia pri obezite 1. stupňa?

Je dôležité spomenúť, že pri všetkých stupňoch obezity hrozí vznik ďalších zdravotných komplikácií. Čím je však stupeň obezity nižší, tým je riziko menšie.

Medzi možné zdravotné komplikácie patrí:

Ako sa lieči obezita 1. stupňa?

Ak chcete obezitu 1. stupňa liečiť, musíte sa v prvom rade zamerať na kombináciu zdravej stravy a pravidelného pohybu. Snažte sa o to, aby ste v strave prijímali menej tukov a cukrov. Pod pravidelným pohybom sa myslí akákoľvek fyzická aktivita.  

Kľúčové je, aby ste za deň viac kalórií spálili, než prijali v strave. Takto dosiahnete kalorický deficit a vaša váha bude klesať. Viac o liečbe obezity si môžete prečítať v našom článku.

Ako vyzerá obezita 2. stupňa?

Druhý stupeň obezity sa označuje ako ťažká obezita s výrazne zvýšeným rizikom vzniku zdravotných komplikácií.

Obezita 2. stupňa nastáva v prípade, ak sú hodnoty vášho BMI v rozmedzí 35 – 39,9. Rovnako ju diagnostikuje lekár na základe výpočtu BMI a zhodnotenia vášho celkového zdravotného stavu

Aké komplikácie hrozia pri obezite 2. stupňa?

Pri obezite 2. stupňa hrozí vznik tých istých zdravotných komplikácií ako pri obezite 1. stupňa. Riziko vzniku zdravotných ťažkostí, ktoré sa s obezitou spájajú, je však omnoho vyššie a ich priebeh môže byť vážnejší.

Pri srdcovocievnych ochoreniach je napríklad vysoké riziko vzniku infarktu či cievnej mozgovej príhody.

Ako sa lieči obezita 2. stupňa?

Opäť platí pravidlo, že pokiaľ chcete svoju telesnú hmotnosť znížiť, musíte byť v kalorickom deficite. Ten dosiahnete kombináciou vhodnej stravy a pohybu.

Aby sa vaše zdravie začalo zlepšovať, v prvom rade by ste sa mali snažiť schudnúť 5 až 10% z vašej celkovej hmotnosti. Následne sa pokúste dostať na vašu ideálnu hmotnosť podľa výpočtu BMI.

S chudnutím vám môže pomôcť váš všeobecný lekár, nutričný terapeut, psychológ či psychiater alebo fyzioterapeut. Okrem pohybu môžu pomôcť lieky na potlačenie chuti do jedla a znižovanie vstrebávania tukov či chirurgický zákrok.

Ako vyzerá obezita 3. stupňa?

O treťom stupni obezity, ktorý je známy aj ako morbídna obezita, sa hovorí ako o ťažkej obezite s extrémnym rizikom vzniku zdravotných komplikácií. Pri tomto najvyššom stupni dochádza k výraznému poklesu kvality života človeka.

Obezita 3. stupňa nastáva v prípade, ak sú hodnoty vášho BMI vyššie ako 40. Rovnako ju diagnostikuje lekár na základe výpočtu BMI a zhodnotenia vášho celkového zdravotného stavu.

Aké komplikácie hrozia pri obezite 3. stupňa?

Pri obezite 3. stupňa hrozí vznik tých istých zdravotných komplikácií, aké sú uvedené pri obezite 1. stupňa. Riziko ich vzniku je však extrémne vysoké. Ak trpíte morbídnou obezitou, často sa u vás môže rozvinúť viacero zdravotných komplikácií naraz.

Tretí stupeň obezity sa omnoho častejšie spája aj so vznikom niektorých typov rakoviny, napríklad rakoviny hrubého čreva, prsníka či krčka maternice.

Ako sa lieči obezita 3. stupňa?

Pacienti s 3. stupňom obezity si mnohokrát nevedia pomôcť len režimovými opatreniami a užívaním liekov. V prípade extrémnej obezity, keď iné metódy liečby nefungujú, sa niekedy zvažuje aj možnosť tzv. bariatrickej chirurgie.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

CDC: Obesity

Worldobesity: About obesity

Clevelandclinic: Obesity formerly known as morbid obesity

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bruchonadúvanienechutenstvoobezitapriberanieretencia tekutínžalúdokzápcha