Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva zvyčajne postihuje starších dospelých, avšak objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Zvyčajne sa začína tvorbou malých, nerakovinových (benígnych) zhlukov buniek nazývaných polypy, ktoré sa tvoria na vnútornej strane hrubého čreva. Postupom času sa niektoré z týchto polypov môžu, ale aj nemusia, zvrhnúť na rakovinové.

Šanca, že sa polyp rozvinie na rakovinu, závisí od typu daného polypu. Existujú dve hlavné kategórie polypov, neoplastické a non-neoplastické.

  • Medzi non-neoplastické polypy patria hyperplastické polypy, zápalové polypy, pseudopolypy a hamartómy. Zápalové polypy sa môžu vyskytnúť pri ulceróznej kolitíde alebo Crohnovej chorobe hrubého čreva. Hamartomatózne polypy sú výrastky tvorené zmesou tkanív. Obsahujú hlienové žliazky, cysty a spojivové tkanivo infiltrované bielymi krvinkami. Hyperplastické polypy vznikajú hyperpláziou, teda zmnožením buniek sliznice.  Non- neoplastické polypy majú veľmi nízky, priam nulový, potenciál rakovinovej transformácie.
  • Neoplastické polypy zahŕňajú adenómy a pílové polypy. Väčšina polypov hrubého čreva sú adenómy. Pílové polypy môžu byť rakovinové v závislosti od ich veľkosti a umiestnenia v hrubom čreve. Všeobecne platí, že čím je polyp väčší, tým väčšie je riziko vzniku rakoviny, najmä u neoplastických polypov.

Medzi ďalšie faktory vďaka ktorým je pravdepodobnejšie, že polyp zvýši riziko vzniku kolorektálneho karcinómu, patrí nájdenie polypu väčšieho ako 1cm, nájdenie viac ako troch polypov a objavenie dysplázie po odstránení polypu. Dysplázia je prítomnosť abnormálnych buniek, ktoré nie sú rakovinové ale môžu sa ľahšie zvrhnúť na rakovinové.

Tým, že sú polypy zo začiatku malé, pacient nejaví žiadne príznaky ochorenia. Z tohto dôvodu lekári odporúčajú pravidelné skríningové vyšetrenia, najmä pre osoby staršie ako 50 rokov, ktoré pomáhajú včasnej identifikácii ochorenia a odstránení polypov skôr, ako sa z nich stane rakovina čreva.  Test na črevné polypy si dokonca môžete kúpiť v lekárni a vykonať aj v pohodlí domova. Funguje na princípe zistenia krvi v stolici, ktorá voľným okom nie je viditeľná.

Ak už sa rakovina hrubého čreva rozvinie, je k dispozícii mnoho spôsobov liečby, ktoré ju pomáhajú zvládať prípadne úplne eliminovať. Rakovina hrubého čreva sa niekedy nazýva aj kolorektálny karcinóm, v prípade, že je rakovinovými bunkami napadnutý aj konečník.

Polypy v črevách
ZDROJ:Victor Josan/Shutterstock.com

Príznaky a symptómy

Príznaky rakoviny hrubého čreva v počiatočných štádiách ochorenia nemusia byť žiadne alebo iba mierne. Postupne sa objavia až po progresii ochorenia do II štádia alebo neskôr. Ako sa príznaky vyvíjajú môžu sa líšiť v závislosti od veľkosti a umiestnenia nádoru v hrubom čreve. Skoré, lokálne príznaky väčšinou postihujú iba hrubé črevo, alebo konečník a nerozšíria sa do okolitých orgánov. Medzi ne radíme:

  • zápcha,
  • hnačka,
  • rektálne krvácanie, ale krv v stolici,
  • nafukovanie brucha, kŕče, bolesti,
  • pocit nedostatočného vyprázdnenia po vykonaní potreby.

Tieto príznaky síce môžu byť spôsobené aj inými, menej závažnými stavmi, ako sú hemoroidy, vredy a Crohnova choroba, v prípade, že sa u vás vyskytujú dlhší čas mali by ste sa o nich poradiť s lekárom. Krv v stolici, aj keď sa objavuje iba prerušovane, by nikdy nemala byť ignorovaná.

Ako rakovina progreduje, môže sa šíriť a spôsobovať systémové príznaky, ktoré vplývajú nielen na tráviaci trakt, ale aj na zvyšok tela.

Medzi tieto príznaky patrí:

  • nevysvetliteľné chudnutie,
  • strata chuti do jedla,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • žltačka,
  • anémia,
  • slabosť a únava.

Rizikové faktory

Rizikovým faktorom je čokoľvek, čo zvyšuje vašu šancu na ochorenie, v tomto prípade na rakovinu. Niektoré rizikové faktory, ktoré sa týkajú životného štýlu, sa dajú zmeniť. Iné, napríklad vek alebo rodinná anamnéza osoby, sa zmeniť nedajú.  Avšak mať rizikový faktor, alebo dokonca viac z nich, ešte neznamená, že ochoriete. 

Medzi faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť výskytu polypov, či rakoviny hrubého čreva patria:

Nadváha alebo obezita

Nadbytočný telesný tuk zvyšuje riziko vzniku viacerých druhov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva a konečníka, postmenopauzálneho karcinómu prsníka, maternice, pažeráka, obličiek a pankreasu. Nie je však celkom jasné ako presne obezita zvyšuje toto riziko. Odborníci sa domnievajú, že je to hlavne kvôli zápalu spôsobenému viscerálnym tukom – tukom, ktorý obklopuje životne dôležité orgány. Viscerálne tukové bunky sú veľké a je ich veľa. Tento prebytočný tuk nemá veľa miesta pre kyslík, pričom prostredie s nízkym obsahom kyslíka vyvoláva zápal. Zápal ovplyvňuje napríklad aj to, ako a kedy sa bunky delia a odumierajú čo môže prispieť k vzniku rakoviny.

Málo fyzickej aktivity

Vedci stále skúmajú ako presne znižuje fyzická aktivita riziko vzniku rakoviny, ale domnievajú sa, že ide najmä o udržiavanie zdravej hladiny hormónov. Vysoké hladiny niektorých hormónov, napríklad inzulínu pri inzulínovej rezistencii, môže zvýšiť hladinu zápalu v tele, o ktorej sa preukázalo, že hrá úlohu pri vývoji rakoviny. Fyzická aktivita pomáha urýchliť prenos potravy tráviacim traktom, čím sa znižuje čas, počas ktorého sú akékoľvek rakovinotvorné látky v kontakte s výstelkou čreva.

Fajčenie

Vdychovanie chemikálií a toxínov do tela pri fajčení umožňuje voľným radikálom, aby poškodili bunkovú genetickú informáciu a zmutovali zdravé bunky. Voľné radikály môžu spôsobiť vývoj prekanceróznych polypov v hrubom čreve, ktoré sa môžu stať rakovinovými a nakoniec spôsobiť rakovinu hrubého čreva.

Fajčenie ako rizikový faktor
ZDROJ:Tongsai/Shutterstock.com

Konzumácia alkoholu

Konzumácia alkoholu zvyšuje riziko vzniku rakoviny nielen hrubého čreva ale aj hltanu, hrtanu, pažeráku, pečene a prsníka. Alkohol sa v organizme metabolizuje na acetaldehyd, chemickú látku, ktorá môže poškodiť bunkovú genetickú informáciu. Reparačné mechanizmy sa pokúšajú bunky poškodené alkoholom opraviť, čo môže viesť k zmenám DNA, ktoré môžu byť krokom k rakovine.

Vek  

Riziko vzniku rakoviny hrubého čreva sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje. Môže sa síce vyskytnúť aj u mladých dospelých, ale väčšina rakoviny hrubého čreva a konečníka sa vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov. Priemerný vek u tohto typu rakoviny v čase diagnózy, je u mužov 68 rokov a u žien 72 rokov.

Osobná anamnéza kolorektálnych polypov alebo karcinómu

Ak ste v minulosti mali adenomatózne polypy (adenómy), máte zvýšené riziko vzniku rakoviny. To platí najmä vtedy, ak sú polypy veľké, alebo ak ich je veľa . Ak ste mali kolorektálny karcinóm, aj keď bol úplne odstránený, je pravdepodobnejšie, že sa u vás rozvinú nové druhy rakoviny v iných častiach hrubého čreva a konečníka. Šanca, že sa to stane, je väčšia, ak ste mali prvý kolorektálny karcinóm v mladšom veku.

Osobná anamnéza zápalového ochorenia čriev

Ak máte zápalové ochorenie čriev, vrátane ulceróznej kolitídy alebo Crohnovej choroby, zvyšuje sa vaše riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Zápalové ochorenie čreva je stav, pri ktorom je hrubé črevo zapálené dlhší čas. U ľudí, ktorí majú toto ochorenie mnoho rokov, najmä ak nie sú liečení, sa často vyvinie dysplázia. Dysplázia je termín používaný na popis buniek vo výstelke, ktoré vyzerajú abnormálne, ale nejde o rakovinové bunky. Môžu sa však časom na rakovinu zmeniť.

Genetická predispozícia

Asi 5% ľudí, u ktorých sa rozvinie kolorektálny karcinóm, zdedilo mutácie, ktoré spôsobujú genetické syndrómy a môžu viesť k ochoreniu. Najbežnejšie genetické syndrómy spojené s kolorektálnym karcinómom sú Lynchov syndróm (dedičný nepolypózny kolorektálny karcinóm) a familiárna adenomatózna polypóza, ale aj ďalšie zriedkavejšie syndrómy môžu zvyšovať riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Diabetes 2. typu

Vysoké hladiny inzulínu v krvi u pacientov s cukrovkou 2. typu prispievajú k vývoju zápalu v organizme, ktorý podporuje rozvoj rakoviny.

Strava

Predpokladá sa, že konkrétne potraviny nie sú priamo príčinou rakoviny hrubého čreva avšak niektoré vedú k zápalu v tele, čo je spojené s vyšším rizikom vzniku tohto typu rakoviny. Medzi tieto potraviny radíme najmä spracované a červené mäso, biely chlieb a sladené nápoje. Vedci zistili, že konzumácia 50 gramov spracovaného mäsa každý deň, môže zvýšiť riziko rakoviny hrubého čreva o 18 percent. V červenom a spracovanom mäse sa nachádzajú chemické látky, či už prirodzené alebo umelo pridané konzervanty, ktoré keď sa v čreve rozložia poškodzujú bunky sliznice.

Praktické informácie

Štádiá rakoviny hrubého čreva

Jednotlivé štádiá sú založené na tom, ako ďaleko rakovina prerástla cez vrstvy stien hrubého čreva, či napadla regionálne lymfatické uzliny, alebo či napáda aj okolité orgány. Stena hrubého čreva, na priečnom priereze, pozostáva zo sliznice, podsliznicového väziva, svalovej vrstvy a väzivovej blany.

0. Štádium

Toto je najskoršie štádium rakoviny hrubého čreva. V sliznici, najvnútornejšej vrstve, čreva sa nachádzajú abnormálne bunky. Tieto abnormálne bunky môžu byť rakovinové a šíriť sa do blízkeho normálneho tkaniva. Stupeň 0 sa tiež nazýva karcinóm in situ.

I. Štádium

V prvom štádiu sa v sliznici vytvorí malý polyp, ktorý sa šíri do podsliznicového väziva, alebo do svalovej vrstvy steny hrubého čreva.

II. Štádium

Pri rakovine hrubého čreva v 2. štádiu je ochorenie o niečo pokročilejšie ako v 1. štádiu a ďalej sa klasifikuje ako štádium 2A, 2B alebo 2C.

  • IIA – Rakovina sa nerozšírila do lymfatických uzlín alebo blízkeho tkaniva. Dosiahla vonkajšie vrstvy hrubého čreva, ale úplne neprerástla.
  • IIB – Rakovina sa nerozšírila do lymfatických uzlín, ale prerástla cez vonkajšiu vrstvu hrubého čreva, do viscerálnej pobrušnice. Toto je membrána, ktorá obaľuje brušné orgány.
  • IIC – Rakovina sa nenachádza v blízkych lymfatických uzlinách, ale okrem rastu cez vonkajšiu vrstvu hrubého čreva prerástla aj do blízkych orgánov alebo štruktúr.

III. Štádium

Rakovina hrubého čreva 3. stupňa je klasifikovaná ako štádium 3A, 3B a 3C.

  • IIIA – Nádor prerástol do svalových vrstiev hrubého čreva alebo cez ne a nachádza sa v blízkych lymfatických uzlinách. Nešíril sa do vzdialených uzlín alebo orgánov.
  • IIIB – Nádor prerástol cez najodľahlejšie vrstvy hrubého čreva a preniká cez vnútornú časť pobrušnice alebo napáda iné orgány alebo štruktúry. Nachádza sa v 1 až 3 lymfatických uzlinách. Alebo nádor neprechádza cez vonkajšie vrstvy steny hrubého čreva, ale nachádza sa v 4 alebo viacerých blízkych lymfatických uzlinách.
  • IIIC – Nádor prerástol cez svalové vrstvy a rakovina sa nachádza v 4 alebo viacerých blízkych lymfatických uzlinách, ale nie vo vzdialených miestach.

IV. Štádium

Rakovina hrubého čreva v štádiu 4 je rozdelená do dvoch kategórií, štádia 4A a 4B.

  • IVA – Táto fáza naznačuje, že rakovina sa rozšírila do jedného vzdialeného miesta, napríklad do pečene alebo pľúc.
  • IVB – Toto najpokročilejšie štádium rakoviny hrubého čreva naznačuje, že rakovina sa rozšírila na dve alebo viac vzdialených miest, napríklad do pľúc a pečene.
Fázy rakoviny hrubého čreva
ZDROJ:Alila Medical Media/Shutterstock.com

Diagnostika

Lekári odporúčajú preventívne skríningové testy zdravým ľuďom bez známok ochorenia, nakoľko nájdenie rakoviny hrubého čreva v čo najskoršom štádiu poskytuje najväčšiu šancu na vyliečenie.

Kolonoskopia

Pri tomto vyšetrení si lekár prezerá celú dĺžku hrubého čreva a konečníka pomocou kolonoskopu, tenkej, ohybnej, osvetlenej trubice s malou videokamerou na konci. Zavádza sa cez análny otvor do konečníka a hrubého čreva. Kolonoskopom je možné dostať do čreva aj špeciálny nástroj na biopsiu, ktorý v prípade potreby odstráni podozrivé polypy.

Testy na vyhľadanie krvi v stolici

Ak navštívite lekára z dôvodu anémie alebo iných príznakov, ktoré máte (okrem zjavného krvácania z konečníka alebo krvi v stolici), môže vám odporučiť vyšetrenie stolice na kontrolu krvi, ktorá nie je viditeľná voľným okom (skrytá krv). Tieto typy testov – FOB test na okultné, skryté, krvácanie alebo fekálny imunochemický test (FIT) sa vykonávajú v pohodlí domova. 

CT vyšetrenie

CT vyšetrenie využíva röntgenové lúče na vytvorenie podrobných prierezových snímok vášho tela. Tento test môže pomôcť zistiť, či sa rakovina hrubého čreva rozšírila do blízkych lymfatických uzlín, do pečene, pľúc alebo iných orgánov.

Prečítajte si tiež: Dôležité veci, ktoré by ste mali vedieť pred CT vyšetrením.

Magnetická rezonancia

Rovnako ako CT, aj magnetická rezonancia zobrazuje podrobné obrázky mäkkých tkanív v tele. Skenovanie magnetickou rezonanciou však namiesto röntgenových lúčov využíva rádiové vlny a silné magnety. Na lepšie zobrazenie požadovaných štruktúr sa používa kontrastná látka, ktorá sa podáva do žily.

Kolonoskopia
ZDROJ:corbac40/Shutterstock.com

Liečba

Liečba rakoviny hrubého čreva je závislá od celkového zdravotného stavu pacienta, vrátane lokácie rakovinového ložiska, štádia rakoviny a ďalších možných zdravotných problémov. Zvyčajne zahŕňa chirurgické odstránenie rakovinového bujnenia a na základe štádia sa môže odporučiť aj radiačná terapia alebo chemoterapia.

Chirurgický zákrok pre včasné štádium rakoviny hrubého čreva

Ak je rakovina hrubého čreva v počiatočnom štádiu, lekár môže odporučiť minimálne invazívny zákrok ako napríklad:

  • Polypektómia

Odstránenie polypov počas kolonoskopie. Ak je rakovinové tkanivo lokalizovné v polype, vo veľmi skorom štádiu môže byť váš lekár schopný toto tkanivo úplne odstrániť.

  • Endoskopická resekcia sliznice

Počas kolonoskopie je možné odstrániť aj väčšie polypy aj s malým množstvom vnútornej výstelky hrubého čreva v prípade, že sa do nej rozšírili rakovinové bunky.

  • Laparoskopická chirurgia

Polypy, ktoré sa nedajú odstrániť počas kolonoskopie, je možné odstrániť pomocou laparoskopického chirurgického zákroku, pri ktorom chirurg vykoná niekoľko malých rezov na brušnej stene, vloží nástroje s pripojenými kamerami, ktoré zobrazujú vaše hrubé črevo na monitore. Chirurg môže tiež odobrať vzorky z lymfatických uzlín v oblasti, kde sa nachádza rakovina.         

Chirurgický zákrok pre pokročilé štádiá rakoviny hrubého čreva

Ak rakovina prerástla do steny hrubého čreva alebo cez neho, váš lekár môže odporučiť:

  • Čiastočná kolektómia

Počas tohto zákroku chirurg odstráni časť hrubého čreva, ktorá je napadnutá rakovinovými bunkami, a zdravé časti čreva opätovne spojí. Tento zákrok je možné vykonávať minimálne invazívne – laparoskopicky.

  • Zákrok na vytvorenie vývodu z hrubého čreva

V prípade, že nie je možné opätovne spojiť zdravé časti čreva po odstránení rakovinou napadnutej časti, vytvorí sa stómia. Stómia je umelo vytvorený otvor v brušnej stene, cez ktorý odchádza stolica z tela von do vaku, ktorý je na otvor nasadený a dobre utesnený. Stómia je niekedy iba dočasná, aby sa vaše črevo alebo konečník po operácii zahojili. V niektorých prípadoch však môže byť kolostómia trvalá.

  • Odstránenie lymfatických uzlín

Počas operácie hrubého čreva sa zvyčajne odstránia aj okolité lymfatické uzliny, ktoré by mohli byť infiltrované rakovinovými bunkami.

Chemoterapia

Chemoterapia rakoviny hrubého čreva sa zvyčajne indikuje po operácii, v prípade, že je rakovina v pokročilom štádiu alebo sa rozšírila do lymfatických uzlín. Týmto spôsobom môže chemoterapia zabíjať všetky rakovinové bunky, ktoré zostávajú v tele a pomáha znižovať riziko recidívy rakoviny. Chemoterapia sa môže použiť aj na zmiernenie príznakov rakoviny hrubého čreva, ktoré sa nedajú odstrániť chirurgickým zákrokom alebo ktoré sa rozšírili do iných oblastí tela. Niekedy sa kombinuje s radiačnou terapiou.

Rádioterapia

Rádioterapia alebo ožarovanie využíva silné zdroje energie, ako sú röntgenové lúče, na ničenie rakovinových buniek. Môže sa použiť na zmenšenie veľkého rakovinového ložiska pred operáciou, aby sa dalo ľahšie odstrániť. V prípade, že chirurgický zákrok nie je možné podniknúť, ožarovanie sa používa na zmiernenie príznakov rakoviny.

Imunoterapia

Imunoterapia je liečba liekmi, ktorá burcuje imunitný systém pacienta na boj proti rakovinovým bunkám. Zvyčajne si imunitný systém tieto rakovinové bunky nevšíma, pretože vytvárajú proteíny, ktoré bránia bunkám imunitného systému v ich rozpoznávaní. Imunoterapia zasahuje do procesu tvorby týchto proteínov, vďaka čomu imunitné bunky vnímajú tie rakovinové ako cudzie a ničia ich.

Prevencia

  1. Preventívny screening

Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred týmto ochorením, je pravidelné skríningové vyšetrenie. Môže včas zachytiť rakovinu, keď je najlepšie liečiteľná, a pomáha predchádzať chorobe tým, že nájde abnormálne polypy, ktoré sa môžu zmeniť na rakovinu.

  1. Udržujte si zdravú váhu

Okrem fajčenia nič iné nezvyšuje celkové riziko rakoviny viac ako nadváha. S priberaním na váhe a obezitou vrátane rakoviny hrubého čreva súvisí najmenej 11 rôznych druhov rakoviny.

  1. Nefajčite

Okrem zvyšovania rizika iných závažných chorôb, ako sú srdcové choroby alebo mŕtvica je fajčenie hlavnou príčinou najmenej 14 rôznych druhov rakoviny vrátane rakoviny hrubého čreva.

  1. Buďte fyzicky aktívny

Pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko mnohých závažných chorôb vrátane rakoviny hrubého čreva a poskytuje dobrú duševnú podporu. Akákoľvek fyzická aktivita je lepšia ako žiadna. Vyberte si veci, ktoré vás bavia, napríklad rýchlu chôdzu, bicykel, tanec alebo záhradu.

  1. Obmedzte červené a spracované mäso

Konzumácia príliš veľkého množstva červeného mäsa, napríklad steakov, hamburgerov a bravčového mäsa,  zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva, ako aj spracované mäso, napríklad slanina a klobása. Snažte sa jesť nie viac ako tri porcie mäsa za týždeň.

  1. Uistite sa, že máte dostatok vápniku a vitamínu D

Dostatok vápniku a vitamínu D môže pomôcť chrániť črevo pred rakovinou. Vedci tvrdia, že nízke hladiny vitamínu D sú rizikovým faktorom pre zápalové ochorenia čreva, ktoré majú vplyv aj na vývoj rakoviny.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Colon polyps

What Is Colorectal Cancer?

Colorectal Cancer Risk Factors

How does obesity cause cancer?

Being inactive and cancer risk