28.09.2023 • 6 minút na prečítanie

Dlhá menštruácia môže signalizovať zdravotný problém

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Silná alebo bolestivá menštruácia dokáže znepríjemniť život. To isté platí o dlhom mesačnom krvácaní. Radíme, kedy treba riešiť menštruáciu s lekárom.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo je menštruačný cyklus
  • ako vyzerá zdravý menštruačný cyklus
  • kedy by sa u dievčat mala objaviť prvá menštruácia
  • aké poruchy menštruačného cyklu poznáme a čo ich môže spôsobiť
  • aké sú možnosti liečby porúch menštruačného cyklu
  • ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku menštruačných porúch
  • aké komplikácie môžu vyplývať z porúch menštruácie
  • v ktorých prípadoch sa absencia menštruácie považuje za normálnu

V reklamách na menštruačné pomôcky vidíme vysmiate ženy, ktoré navodzujúdojem, že menštruácia je prechádzka ružovou záhradou. O čom sa však nehovorí, je to, ako mnoho žien bojuje so sprievodnými ťažkosťami menštruačného cyklu. 

Tieto poruchy – od vysiľujúcej bolesti po nepravidelné krvácanie a hormonálnu nerovnováhu –  môžu výrazne ovplyvniť každodenný život a emocionálnu pohodu žien. V nasledujúcom článku vám priblížime poruchy menštruácie, ich prejavy, príčiny a možné cesty k úľave.

Čo je menštruačný cyklus? 

Menštruačný cyklus je zložitý cyklický proces, ktorý sa vyskytuje v ženskom organizme. Zahŕňa sériu hormonálnych a fyziologických zmien, ktoré pripravujú telo na potenciálne tehotenstvo. Medzi kľúčové udalosti v cykle patria menštruácia, rast a uvoľnenie vajíčka (ovulácia) a príprava výstelky maternice na uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu je asi 28 dní, ale za normálnu sa považuje rozmedzie 21 až 35 dní. Dĺžka cyklu je najviac nepravidelná v čase, keď dievčatá prvýkrát začnú menštruovať (menarché) a keď ženy prestávajú menštruovať (menopauza).

Fázy menštruačného cyklu?

Menštruačný cyklus má štyri fázy:

  • Menštruačná fáza

Cyklus sa začína menštruáciou, počas ktorej dochádza k odlupovaniu výstelky maternice (endometria). Odlúpená sliznica je následne vyplavená krvou von z tela. Menštruácia zvyčajne trvá 3 až 7 dní.

  • Folikulárna fáza

Po menštruácii sa telo dostáva do folikulárnej fázy. Podmozgová žľaza uvoľňuje hormóny, ktoré stimulujú vaječníky k produkcii folikulov, z ktorých každý obsahuje nezrelé vajíčko. Medzi týmito folikulmi sa jeden zvyčajne stáva dominantným a naďalej dozrieva.

  • Ovulácia

Približne v strede menštruačného cyklu spustí prudký nárast luteinizačného hormónu uvoľnenie zrelého vajíčka z dominantného folikulu do vajíčkovodov. Tu môže byť vajíčko potenciálne oplodnené spermiami.

  • Luteálna fáza

Po ovulácii sa prázdny folikul premení na žlté teliesko, ktoré produkuje hormóny ako progesterón. Ten pripravuje sliznicu maternice na prípadnú implantáciu oplodneného vajíčka. Ak nedôjde k oplodneniu, žlté teliesko sa rozpadne a zníži sa hladina hormónov, čo spustí začiatok nového menštruačného cyklu s menštruáciou.

Kedy by sa mala u dievčat objaviť prvá menštruácia?

Prvá menštruácia, nazývaná menarché, sa zvyčajne vyskytuje vo veku 12 až 13 rokov. Menarché sa vo všeobecnosti vyskytuje 2 až 3 roky po počiatočnom vývoji prsníkov. Vek, v ktorom sa začína menštruácia, môže ovplyvniť aj výživa, nakoľko vyššia telesná hmotnosť je spojená so skorším nástupom puberty aj menštruácie.

Najčastejšie poruchy menštruačného cyklu

Existuje niekoľko typov menštruačných porúch. Problémy sa môžu pohybovať od silnej bolestivej menštruácie až po absentujúcu menštruáciu. Vo všeobecnosti by mali ženy navštíviť gynekológa, ak menštruácia prichádza v intervale kratšom ako 21 dní alebo dlhšom ako 3 mesiace alebo ak trvá viac ako 10 dní. Medzi poruchy menštruačného cyklu patria:

  • Dysmenorea alebo veľmi bolestivá menštruácia

Je charakterizovaná silnými kŕčmi a nepríjemnými pocitmi v dolnej časti brucha, ktoré sa zvyčajne vyskytujú tesne pred menštruáciou alebo počas nej.

Primárna dysmenorea, najbežnejšia forma, sa vyskytuje bez akéhokoľvek základného zdravotného stavu, zatiaľ čo sekundárna dysmenorea je zvyčajne spojená so základným zdravotným problémom, ako je endometrióza alebo myómy (nezhubný nádor maternice).

Silná menštruácia a pozitívny tehotenský test
Pormezz/shutterstock.com
  • Menorágia alebo nezvyčajne silné či dlhotrvajúce krvácanie

Počas normálneho menštruačného cyklu stráca priemerná žena asi 30 ml krvi a svoje hygienické potreby mení 3 až 5-krát denne. Pri menorágii trvá menštruácia dlhšie a je silnejšia ako normálne. 

Krvácanie môže trvať viac ako 7 dní a vyžaduje si viac ako 5 vložiek/tampónov za deň alebo aj výmenu vložky počas noci. Bežná je tiež tvorba zrazenín. Menoragia je často sprevádzaná dysmenoreou, pretože prechod veľkých zrazenín môže spôsobiť bolestivé kŕče.

K menorágii môže prispieť niekoľko základných príčin vrátane hormonálnej nerovnováhy, myómov maternice, polypov, endometriózy, zápalového ochorenia panvy, poruchy zrážanlivosti krvi, niektoré lieky vrátane liekov na riedenie krvi či nesteroidných protizápalových liekov ako aj poruchy štítnej žľazy alebo ochorenie pečene.

  • Metrorágia alebo krvácanie mimo menštruačného cyklu

Tiež nazývané medzimenštruačné krvácanie sa týka krvácania, ktoré sa vyskytuje v nepravidelných intervaloch a s premenlivým množstvom. Špinenie alebo slabé krvácanie medzi menštruáciami je bežné u dievčat, ktorým práve začína menštruácia a niekedy počas ovulácie u mladých dospelých žien.

  • Amenorea alebo absencia menštruácie

Existujú dve kategórie, a to primárna a sekundárna amenorea.

  • O primárnej amenorei hovoríme, keď dievča nezačne do 16 rokov menštruovať.
  • Sekundárna amenorea sa vyskytuje, keď sa menštruácia, ktorá bola predtým pravidelná, zastaví aspoň na 3 mesiace.

Amenorea môže byť spôsobená rôznymi faktormi vrátane hormonálnej nerovnováhy, stresu či nadmerného cvičenia.

  • Oligomenorea alebo zriedkavo sa vyskytujúca menštruácia 

Oligomenorea je stav, pri ktorom sú menštruačné cykly zriedkavé alebo nepravidelné,  a vyskytujú sa viac ako 35 dní od seba. Oligomenorea môže byť spôsobená rôznymi faktormi vrátane hormonálnej nerovnováhy, syndrómu polycystických ovárií  alebo nadmerného cvičenia. S oligomenoreou môže ísť ruka v ruke vynechanie ovulácie. Nepravidelná alebo vynechaná ovulácia sťažuje otehotnenie.

  • Predmenštuačný syndróm (PMS)

Predmenštruačný syndróm je súbor fyzických, emocionálnych a behaviorálnych príznakov, ktoré sa vyskytujú zvyčajne týždeň pred menštruáciou. Príznaky môžu zahŕňať zmeny nálady, podráždenosť, nadúvanie, citlivosť prsníkov a únavu. S nástupom menštruácie zvyknú ustúpiť.

 Predpokladá sa, že PMS súvisí s hormonálnymi výkyvmi počas menštruačného cyklu, ako aj s chemickými zmenami v mozgu, ktoré môžu ovplyvniť náladu  aj fyzické príznaky.

Ak ste sa našli v niektorých z vyššie uvedených príznakov, odporúčame vám navštíviť gynekológa, ktorý vás podrobne vyšetrí a zistí príčinu poruchy menštruácie. Lekár vám na základe diagnózy predpíše vhodnú liečbu, ktorá pomôže zmierniť  príznaky a zabrániť rozvoju potenciálnych komplikácií. 

Možnosti liečby porúch menštruačného cyklu

Možnosti liečby porúch menštruačného cyklu sa líšia v závislosti od konkrétnej poruchy a jej základných príčin. 

  • Hormonálna terapia (antikoncepcia, hormonálna substitučná terapia, iné)
  • Nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie bolesti
  • Zmeny životného štýlu (úprava stravy, pravidelné cvičenie, zvládanie stresu a kontrola hmotnosti)
  • Liečba základných ochorení (poruchy štítnej žľazy, syndróm polycystických ovárií a iné)
  • Chirurgický zákrok ( pri stavoch ako myómy maternice alebo endometrióza)
Popis: Silná menštruácia s krvnými zrazeninami
WindNight/shutterstock.com

Ktoré faktory zvyšujú riziko vzniku menštruačných porúch?

Poznáme niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku porúch menštruačného cyklu. Medzi tieto rizikové faktory patrí:

  • Vek

Vek zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji menštruačných porúch. Dievčatá, ktoré začnú menštruovať vo veku 11 rokov alebo mladšie, sú vystavené vyššiemu riziku silnej bolesti, dlhšej menštruácie a dlhších menštruačných cyklov.

Ženy, ktoré sa blížia k menopauze (perimenopauza), môžu vynechať menštruáciu. Občasné epizódy silného krvácania sú tiež bežné, keď sa ženy blížia k menopauze.

  • Hmotnosť

Nadváha môže zvýšiť riziko bolestivej menštruácie a príliš nízka váha môže viesť k absencii menštruácie.

  • Dĺžka menštruačného cyklu

Dlhšie a silnejšie menštruačné cykly sú spojené s bolestivými kŕčmi.

  • Predchádzajúce tehotenstvá

Ženy, ktoré mali vyšší počet tehotenstiev, sú vystavené zvýšenému riziku silnejšieho krvácania. Ženy, ktoré nikdy nerodili, majú vyššie riziko silných menštruačných bolestí. 

  • Fajčenie

Fajčenie môže spôsobiť silnejšie menštruačné krvácanie. 

  • Stres

Fyzický a emocionálny stres môže blokovať uvoľňovanie luteinizačného hormónu, čo spôsobuje dočasnú absenciu menštruácie.

  • Cvičenie

Intenzívny fyzický tréning je spojený s neskorou menarché (prvá menštruácia) a taktiež so slabou alebo absentujúcou menštruáciou.

Aké komplikácie môžu vyplývať z porúch menštruácie? 

Poruchy menštruačného cyklu môžu viesť k celému radu komplikácií a zdravotných problémov v závislosti od ich závažnosti. Medzi potenciálne komplikácie patrí:

  • Anémia

Silné menštruačné krvácanie je najčastejšou príčinou anémie (zníženie počtu červených krviniek) u žien pred menopauzou. Väčšina prípadov anémie je mierna. Napriek tomu aj mierna až stredne ťažká anémia môže znížiť transport kyslíka v krvi, čo spôsobuje príznaky ako únava, závraty, búšenie srdca a bledá pokožka.

  • Neplodnosť

Niektoré stavy spojené so silným krvácaním alebo naopak s absenciou menštruácie, ako sú poruchy ovulácie, myómy (nezhubný nádor v stene maternice), endometrióza alebo polycystické ováriá, môžu prispieť k neplodnosti. Správna diagnostika a liečba tohto základného stavu však môže pomôcť obnoviť plodnosť.

  • Znížená kvalita života

Najmä bolesť a silné krvácanie môžu ovplyvniť produktivitu v škole a práci a taktiež obmedziť účasť na spoločenských aktivitách.  

  • Psychické problémy 

Hormonálna nerovnováha a fyzické príznaky porúch menštruačného cyklu môžu viesť k zmenám nálady, úzkosti a depresii. Môžu tiež narušiť osobný vzťah medzi partnermi.

  • Znížená hustota kostí

Stavy spojené s nepravidelnou alebo chýbajúcou menštruáciou v dôsledku znížených hladín estrogénu môžu časom viesť k zníženiu hustoty kostí, čím sa zvyšuje riziko osteoporózy.

  • Riziko komplikácii v tehotenstve

Niektoré menštruačné poruchy, ak sa neliečia, môžu zvýšiť riziko komplikácií počas tehotenstva, ako je predčasný pôrod alebo tehotenská cukrovka.

Kedy sa neprítomnosť menštruácie považuje za normálnu?

Normálna absencia menštruácie sa môže vyskytnúť u každej ženy za nasledujúcich okolností:

  • Počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa menštruácia zastaví. Niektoré ženy môžu mať naďalej nepravidelné krvácanie počas prvého trimestra. Toto krvácanie môže však naznačovať aj potrat a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

  • Počas dojčenia

Počas dojčenia môže u niektorých žien dôjsť k dočasnému oneskoreniu návratu menštruácie v dôsledku hormonálnych zmien. Avšak aj napriek absencii menštruácie dojčenie nie je spoľahlivou metódou antikoncepcie.

  • Perimenopauza

Perimenopauza alebo prechod do menopauzy sa začína vtedy, keď sa intervaly medzi menštruáciami začínajú predlžovať, a končí sa samotnou menopauzou. Menopauza sa zvyčajne vyskytuje približne vo veku 51 rokov, hoci fajčiarky často prechádzajú do menopauzy skôr.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.healthline.com/health/menstrual-problems

https://www.mountsinai.org/health-library/report/menstrual-disorders

https://www.harringtonhospital.org/women_blog/top-5-common-menstrual-disorders-need-know/ 

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14633-abnormal-menstruation-periods

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálna periódabolesť podbruškadlhé krvácanie pri menštruáciidysmenoreamaternicavaječníky