22.03.2021 • 7 minút na prečítanie

Rady proti bolestiam kĺbov a kostí. Aj dýchať sa vám bude lepšie.

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Kvalita života s bolesťami kĺbov a kostí je značne znížená. Bolesť vás brzdí pri bežných každodenných činnostiach. Skúste sa zamerať na niekoľko odporúčaní, ktoré vás jej môžu zbaviť. Fungujú zároveň ako prevencia. 

V článku sa dočítate:

  • Bolesť kostí a kĺbov čakajú každého z nás.
  • Zdravý pohyb – na čo si dať pozor a ktorý šport je najzdravší na svete.
  • Bežci, neodpáľte si kolená!
  • Sme generácia boľavých a ohnutých krčných chrbtíc.
  • Aj vy v strese zaujmete túto polohu? Tipy, ktoré vás uvoľnia.
  • Strava pre zdravé kĺby a kosti.
  • Kedy by vás mal vidieť lekár a čo vám hrozí.

Kosti predstavujú 12-14% celkovej hmotnosti tela. Musia byť dostatočne pevné, aby udržali váhu tela a ľahké, aby sme sa mohli bez problémov pohybovať. Po 30-ke kosti rednú, kostnej hmoty ubúda a starnú. Je preto dôležité udržiavať ich vo forme zdravým životným štýlom.

Kĺb je pohyblivé spojenie kostí, ktoré sa vnútri väzivového puzdra dotýkajú plochami pokrytými chrupavkou. Časom sa opotrebováva. Po 40-ke pocíti bolesť každý z nás. Prejaví sa totiž záťaž, ktorú sme na kosti počas života vytvárali. Veľkú rolu zohráva fyzická i psychická činnosť človeka.

Avšak bolesť kĺbov sa môže objaviť náhle a bez ohľadu na vek. Príčinou môže byť nadváha, nedostatok pohybu, ale aj nadmerná preťažujúca pohybová aktivita, dedičnosť, zlé držanie tela, zlá stolička či obuv. Buďte v pohybe a zdravo, pestro sa stravujte. Na čo určite myslieť?

Hýbte sa a posilňujte svalstvo

Nadváha býva často príčinou problémom s bolesťami pohybového systému. Nadbytočné kilá zvyšujú napätie, zaťažujú kĺby, trpia väzy aj celá chrbtica. Ak sú na vás nalepené, začať sa ich zbavovať by malo byť prvým krokom k tomu, aby ste sa zbavili bolesti nehovoriac o tom, že obezita v príčine úmrtí dobieha rakovinu.

Oporou pre chrbticu je hlavne pevný stred tela. Je preto dôležité posilňovať brušné svalstvo, ale aj panvové dno. Myslite však vždy aj na kompenzačné cvičenia, aby ste sa nepreťažili.  Strečing či jogové a pilatesové cviky sú takisto vynikajúcou  prevenciou bolestí. Strečingom pred cvičením nemiernite len svalovicu v nasledujúce dni.  Podstatne znížite aj riziko zranení.  Je nutné celé telo ponaťahovať a zahriať. Cvičte ideálne na čerstvom vzduchu. Kosti milujú slnečné lúče. Doplníte si zásoby déčka. Tento vitamín potrebuje vápnik pre efektívnejšie vstrebávanie do kostí.

Nordic walking
Autor: Robert Kneschke/Shutterstpck.com

Výborný je aj nordic walking, teda rýchla chôdza s paličkami. Nedajte sa pomýliť, nie je len pre starších! Paličky odľahčia bedrové kĺby, kolená a bonusom tohto rezkého kardia je zapojenie lopatiek, celého trupu i rúk. Pohyb je komplexný a kontrolujete si pri ňom aj chrbticu pevným stredom tela. Nehrbíte sa. Vydajte sa s nimi do najbližšieho lesíka.

Behať treba vedieť. A nielen to

Vyberajte si športy, ktoré nadmieru nezaťažujú kolená. Ideálne je korčuľovanie a samozrejme plávanie a najzdravší šport zo všetkých – bežkovanie. Ak radi beháte, určite si nájdite neasfaltovú trasu, mäkší povrch. Nešetrite na kvalitnej bežeckej obuvi, ideálne s gélovou podporou na päte. Pýtajte sa v špecializovaných predajniach. Drahšou, no pokiaľ máte problémy, určite rozumnou možnosťou, ktorá stojí za zváženie je športová obuv na mieru vrátane vložky presne podľa klenby chodidla a vášho spôsobu nášľapu. Zamerajte sa aj na techniku behu. Pozor na chôdzu a beh dole schodmi.

Ak ste po zranení, nezaťažujte sa, kým nebudete úplne fit. Pravidelne navštevujte fyzioterapeuta a nasledujte odporúčania odborníka. Ten vám môže tiež navrhnúť rôzne bandáže, spevňovače, napríklad na kolenný kĺb alebo tiež tejpy.

Pozor aj na dvíhanie bremien

Ak musíte dvíhať ťažké predmety či už máte zamestnanie manuálneho charakteru alebo pracujete doma v záhrade. Vždy sa snažte rovnomerne si rozložiť hmotnosť telies. Naučte sa tiež, ako zdvíhať predmety s čo najmenším rizikom ublíženia si. Pohyby robte uvážene a pomaly. Vyhnite sa prudkým zmenám polôh.

Na čom a ako sedíte?

Ak máte sedavé zamestnanie, určite nešetrite na špeciálnej stoličke, ktorá bude počas sedenia pre celé vaše telo oporou. Nohy by mali v kolenách zvierať deväťdesiatstupňový uhol, nehrbte sa a ak pracujete za počítačom, vrchnú hranu monitora by ste mali mať vo výške stredu vášho čela.

Stále myslite na správne držanie tela

A nielen počas sedenia. Ale aj keď stojíte či kráčate. Až 90% dospelej populácie trpí disbalanciou či získanou asymetriou v oblasti pohybového aparátu. Celé telo, hlava, krk, trup po končatiny by mali byť v stoji v jednej rovine. Ramená ťahajte vzad.

Mobil vám pridá 7 kíl!

Škodlivý návyk, ktorý väčšina z nás robí niekoľko hodín denne, a to často aj počas chôdze, ničí postavenie celého tela. Najviac trpí krčná chrbtica, no ak je v neprirodzenej polohe a zatuhne, kričať o pomoc bude aj bolesťou hlavy. Vedeli ste, že v predklone chrbticu preťažujete akoby ste mali hlavu až o sedem kíl ťažšiu? Pozerajte vpred a mobil odložte alebo si ho zvyknite držať vyššie pred tvárou.

Kyfóza
Autor: asife/Shutterstock.com

Dávajte si pozor na prechladnutie

Prechladnutie v prievane či na studenom vzduchu alebo zemi, býva častou príčinou bolestí pohybového ústrojenstva. Myslite na to a chráňte sa vždy, keď pocítite chlad. Ušetríte sa nepríjemností zo zápalu.

Z pohodlia k seknutiu

Rovnako škodlivým opakom je prudký prechod z krásne vyhriateho sedadla auta do mínusových teplôt vzduchu. Otvoríte dvere, postavíte sa a o seknutie v krížoch máte postarané.

Vystresovaná krčná chrbtica

Keď máte problémy, hovorí sa, že si nesiete na pleciach starosti. Dlhodobé psychické problémy a stres sú príčinou celej rady zdravotných ťažkostí. Ihneď to pocítite na stuhnutosti hornej časti tela. Stres si odnesie krčná chrbtica. Všimnite si, že keď ste v strese, plecia máte neprirodzene zdvihnuté. Keď si uvedomíte napätie, spustite ramená, uvoľnite sánku a pery, jazyk oprite o podnebie, a dajte si niekoľko hlbokých nádychov a výdychov.

Bolesť krčnej chrbtice
Autor: fizkes/Shutterstock.com

Vykŕmte si ich

Dbajte na dostatok vitamínov C, D, E a kolagénu. Kolagén si naservírujete v tuniakovi, lososovi, chudom kuracom mäse, v želatíne a teľacej pečeni. V rastlinnej strave sa vám na podporu jeho tvorby ponúkajú červené morské riasy. Chýbať by vám na jedálnom lístku nemali strukoviny. Neplechu vám spôsobia tučné jedlá, cukor podporujúci zápaly. Nezabúdajte na konzumáciu rýb aspoň raz do týždňa a dostatočný pitný režim počas celého dňa.

Dôležité je samozrejme dbať aj na zdravý životný štýl, pestrú stravu a doplnkovú výživu pre kĺby. Príčinou ich bolesti býva opotrebenie, strata pružnosti a stenčovanie chrupavky. Podporne preto pôsobia prípravky s kyselinou hyalurónovou, kolagénom, chondoitín sulfátom či glukosamin sulfátom.

Ak vaše bolesti pretrvávajú, prípadne sa pridružil aj opuch, citlivosť na dotyk, ranná stuhnutosť, ktorá trvá aspoň pol hodinu, neštíťte sa návštevy lekára. Ak aj bolesť ustúpi, môže sa vrátiť omnoho prudšia. Zápal v kĺbe môže postihnúť aj štruktúry v jeho blízkosti – svaly a šľachy. Nepodceňte to. Čím skôr začnete s liečbou, tým bude účinnejšia a nedovolíte ochoreniu pokročiť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
bolesť kĺbovbolesť kostíkĺbykosti