15.07.2021 • 10 minút na prečítanie

Tehotenská nevoľnosť potrápi až tri štvrtiny žien – vieme však ako a prečo vzniká? Prinášame vám aj rady a tipy ako sa s ňou vysporiadať

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Prežívate pohodové tehotenstvo – občas len malá bolestivosť v prsníkoch, častejšie návštevy kúpeľne, ale nič, čo by ste nezvládli. Až sa jedného dňa zobudíte s pocitom nevoľnosti. Zdá sa vám, že máte morskú chorobu? Alebo motýle v brušku? Presne takto veľa tehotných žien ranné nevoľnosti popisuje. A je pravdepodobné, že sa s takýmto nepokojným žalúdkom budete musieť vyrovnávať minimálne ďalších pár týždňov. A keby len ranná nevoľnosť! Prepadnúť vás môže kedykoľvek počas dňa.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je tehotenská nevoľnosť,
  • kedy sa začína a ako dlho trvá,
  • príznaky a príčiny nevoľnosti,
  • ako s ňou bojovať,
  • či má vplyv na vaše dieťa.

Čo je to tehotenská ranná nevoľnosť?

Ako tehotenská ranná nevoľnosť sa opisuje nevoľnosť/nepohodlie či zvracanie, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď ste tehotná. Keďže váš čuch je mimoriadne citlivý, počas tohto obdobia, môžete mať tiež silnú averziu voči určitým jedlám a vôňam. 

Ranná“ časť tohto príznaku tehotenstva je však dosť nesprávnym pomenovaním. Ak patríte medzi odhadované 3 zo 4 očakávaných mamičiek, ktoré trpia príznakmi rannej nevoľnosti, viete, že nevoľnosť a zvracanie môžu skutočne zasiahnuť kedykoľvek, či už počas dňa alebo v noci.

Kedy začínajú ranné nevoľnosti?

Príznaky rannej nevoľnosti zvyčajne začínajú okolo 6. týždňa. Niet divu, že je to jeden z prvých oznamovacích znakov, ktoré očakávate. Je to iba týždeň po tom, čo sa vaša hladina hormónu hCG zvýšila natoľko, aby priniesla pozitívny tehotenský test!

Niektoré mamičky zistia, že nevoľnosť nastupuje o niečo neskôr medzi 7. až 9. týždňom, ale našťastie tento nie príliš príjemný príznak tehotenstva zvyčajne zmizne na začiatku druhého trimestra.

Ako dlho trvá ranná nevoľnosť?

Pre drvivú väčšinu nastávajúcich mamičiek nevoľnosť a zvracanie zvyčajne ustúpia medzi 12. a 16. týždňom tehotenstva, príznaky sú najhoršie od 10. do 16. týždňa.

To znamená, že u niekoľkých žien sa príznaky vyskytujú aj v druhom trimestri. Avšak len veľmi málo z nich. Sú to najmä tie, ktoré očakávajú násobky (dvojičky, trojičky…). Tieto dokonca môžu trpieť rannou nevoľnosťou počas celého tehotenstva.

Ranná nevoľnosť
Autor: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Príznaky rannej nevoľnosti – čo si všímať?

Medzi typické príznaky rannej nevoľnosti patria:

  • nepríjemný pocit v prvom trimestri tehotenstva, ktorý veľa tehotných žien prirovnáva k morskej chorobe alebo k cestovnej nevoľnosti,
  • nevoľnosť, ktorá často prichádza ráno sa však môže objaviť kedykoľvek počas dňa alebo v noci,
  • silná averzia voči určitým pachom a jedlám, ktorá je taká silná, že vám môže prísť zle od žalúdka,
  • pocit morskej choroby môže byť často sprevádzaný aj následnými návalmi hladu,
  • nevoľnosť po jedle,
  • zvracanie.

Príčiny rannej nevoľnosti

Čo spôsobuje ranné nevoľnosti? Nikto nevie s istotou, hoci o teórie nie je núdza. Rolu môže hrať niekoľko faktorov:

  • zvýšená hladina tehotenského hormónu hCG , ktorá vrcholí v čase nevoľnosti,
  • stúpajúce hladiny estrogénu a progesterónu, ktoré uvoľňujú svaly tráviaceho traktu a znižujú efektivitu trávenia,
  • kovová chuť v ústach, ktorú popisuje počas tehotenstva mnoho žien,
  • citlivejší čuch spôsobený tehotenskými hormónmi,
  • pálenie záhy alebo gastrointestinálna refluxná choroba, ktoré sa vyskytujú častejšie počas tehotenstva,
  • prebytočné sliny , ktoré môžu pocity nevoľnosti zvyšovať.

Nie všetky tehotné ženy pociťujú ranné nevoľnosti a nie všetky ich pociťujú rovnako. Niektoré majú nepríjemné chvíle len občas. Iné pociťujú nevoľnosť nepretržite, ale zriedka alebo nikdy nezvracajú. Niektoré zase zvracajú takmer neustále – takých je však menej.

Riziko rannej nevoľnosti môže zvýšiť niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí:

Hladiny hormónov

Vyššie ako priemerné hladiny tehotenských hormónov (napríklad kvôli viacplodovej gravidite) môžu zvýšiť riziko vzniku rannej nevoľnosti. 

Citlivý mozog

Niektoré mozgy sú jednoducho citlivejšie ako iné, čo znamená, že s väčšou pravdepodobnosťou reagujú na hormóny a iné spúšťače tehotenskej nevoľnosti.

Ak máte citlivý žalúdok – napríklad vždy máte cestovnú chorobu počas jazdy autom alebo máte morskú chorobu – je pravdepodobnejšie, že budete mať v tehotenstve silnejšiu nevoľnosť a aj zvracanie. Ak je vám zle iba zriedka, je menej pravdepodobné, že budete mať ranné nevoľnosti počas tehotenstva.

Stres

Emocionálny stres môže spôsobiť gastrointestinálne ťažkosti. Takže nie je prekvapujúce, že ranné nevoľnosti sa zvyknú zhoršovať, keď ste zvlášť vystresovaná.

To však neznamená, že ranná nevoľnosť je vo vašej hlave. Ak sa však cítite obzvlášť psychicky zle, mohlo by to nevoľnosť a prípradné zvracanie zosilniť.

Únava

Fyzická alebo duševná únava môže vyvolať príznaky rannej nevoľnosti. Na druhej strane môžu silné ranné nevoľnosti zase zvýšiť únavu.

Prvé tehotenstvo

Ženy, ktoré sú tehotné prvýkrát, majú tendenciu byť náchylnejšie na ranné nevoľnosti a majú výraznejšie príznaky. Ak vaše telo nikdy predtým neprešlo tehotenstvom, môže byť menej „pripravené“ na nával hormónov a ďalšie zmeny, ktoré prežívate.

Všeobecné informácie však nikdy neplatia stopercentne pre každého. Možno zistíte, že napríklad v druhom tehotenstve sa cítite horšie ako v prvom.

Genetika

Ak mala vaša mama alebo sestra ranné nevoľnosti, niektoré výskumy naznačujú, že je pravdepodobnejšie, že sa tento stav vyskytne aj u vás.

Teplé počasie

Niektoré ženy uvádzajú, že pocit horúčavy vyvoláva aj pocity nevoľnosti. Avšak, ako je to v prípade všetkých týchto spomenutých faktorov, ranné nevoľnosti niekedy vôbec nemajú zjavný spúšťač.

Tehotenstvo
Autor: Natalia Deriabina/Shutterstock.com

Ako sa sa tehotenskej nevoľnosti zbaviť?

Jediným spôsobom, ako sa zbaviť problémov, je dať im čas. Niekoľko stratégií však môže poskytnúť úľavu od rannej nevoľnosti:

Odstráňte nepríjemné pachy

Vďaka vášmu citlivejšiemu čuchu môžu byť niektoré vône zrazu nepríjemné až neznesiteľné. Držte sa preto ďalej od pachov, ktoré vyvolávajú nevoľnosť, či už je to kari korenie z vášho obľúbeného jedla alebo vôňa vášho predtým obľúbeného parfumu.

Pomôcť môže niekoľko ďalších taktík. Vyskúšajte pripravovať jedlo v mikrovlnnej rúre, ktoré zvyčajne vedie k menšiemu zápachu alebo pri varení otvorte okná. Opustite akékoľvek miesto, kde to vonia tak silno, až vám je zle. Oblečenie perte častejšie ľahko voňavým (alebo neparfumovaným) prípravkom, aby ste sa zbavili usadených pachov.

Vyhýbajte sa tiež potravinám, ktoré nedokážete zniesť. Častým vinníkom je napríklad surové kuracie mäso.

Odpočívajte a zbavte sa stresu

Oddych môže pomôcť minimalizovať nepríjemné pocity. Vyskúšajte klasické techniky znižovania stresu, ako sú meditácia alebo prenatálna jóga.

Neponáhľajte sa

Ponáhľanie má tendenciu zhoršovať nevoľnosť. Takže ráno si ľahnite – zostaňte v posteli ešte pár minút navyše a pred dlhou teplou sprchou si doprajte ľahké občerstvenie.

Príjemné ráno sa môže zdať nemožné, ak máte ďalšie deti. Skúste sa teda zobudiť skôr, ako tak urobia oni. Alebo nechajte partnera nastúpiť na rannú zmenu.

Vyskúšajte alternatívne prostriedky

Široká škála doplnkových procedúr môže pomôcť minimalizovať príznaky rannej nevoľnosti vrátane akupunktúry, akupresúry či hypnózy. Určite stoja za vyskúšanie, najmä ak nič iné nefunguje.

Jedným z alternatívnych liekov, ktoré by ste však pri ranných nevoľnostiach určite nemali používať, je marihuana alebo výrobky s obsahom THC, ktoré sa počas tehotenstva nepreukázali ako bezpečné.

Svoje ústa udržiavajte v čistote

Pravidelné čistenie zubov pomáha udržiavať vaše ústa svieže a znižuje vznik nepríjemných pachov a chutí. Znižuje tiež riziko poškodenia zubov zvracaním.

Po každom jedle a po zvracaní, keď sa vaše bruško trochu ustáli, si umyte zuby alebo aspoň opláchnite ústa. Ak vaša obvyklá zubná pasta prispieva k nevoľnosti (zubná pasta je častým spúšťačom), skúste vyskúšať inú – na trhu je množstvo bezmentolových alebo ovocných zubných pásť, ak vám ani to nevyhovuje, požiadajte svojho zubného lekára, aby vám odporučil inú možnosť udržiavania ústnej hygieny.

Užívajte doplnky výživy

Užívajte prenatálne vitamíny, aby ste kompenzovali všetky živiny, ktoré pravdepodobne neprijímate. Prenatálne vitamíny môžu skutočne zmierniť príznaky nevoľnosti – najmä ak užívate vitamíny s postupným uvoľňovaním a také, kde je vyšší obsah vitamínu B6, ktorý bojuje proti tejto „chorobe“. 

Ak sú vaše príznaky obzvlášť závažné, požiadajte svojho lekára o zmenu vášho prenatálneho vitamínu na taký, ktorý obsahuje viac B6 a menej (alebo žiadne) železa, ktoré môže byť pre citlivé bruško obzvlášť ťažko stráviteľné.

Ak vám s tehotenskou nevoľnosťou nič nepomáha a tento stav sa iba zhoršuje, poraďte sa so svojím lekárom o liekoch na predpis.

Tehotná žena
Autor: Syda Productions/Shutterstock.com

Čo počas tehotenskej nevoľnosti konzumovať a čomu sa naopak vyhýbať?

Tehotenská strava bohatá na bielkoviny a sacharidy je dobrá nielen pre dieťa, ale môže tiež pomôcť udržať na uzde nevoľnosť. Vyhýbajte sa mastným a spracovaným jedlám, ktoré sú ťažko stráviteľné a môžu rannú nevoľnosť ešte zhoršiť.  

Čo však jesť v prípade ranných nevoľností a ktoré potraviny vám prinesú úľavu? Môže to byť napríklad:

  • jemná, ľahko stráviteľná pevná látka – banány, toasty, ryža, praclíky a jablkové pyré,
  • mandľové mlieko – pohár studeného mandľového mlieka býva ponúkaný ako pomôcka na vyrovnanie žalúdočnej ťažkosti a tlmenie pálenia záhy,
  • polievky, smoothies a koktejly – často je jednoduchšie piť vaše vitamíny a živiny, najmä ak je tekutina studená,
  • sýtené nápoje a niektoré bylinkové čaje – dostatok tekutín je v tehotenstve veľmi dôležitý – niektoré sýtené nápoje či bylinkové čaje bezpečné pre tehotenstvo vám pomôžu zmierniť nevoľnosť,
  • voda, ovocie a zelenina – ak sa vám ľahšie prijímajú tekutiny, skúste jesť pevné látky s vysokým obsahom vody – melóny sú často dobrou voľbou,
  • zázvor – početné štúdie preukázali, že zázvor skutočne zmierňuje nevoľnosť a zvracanie v tehotenstve – možno zistíte, že dokonca aj vôňa čerstvého zázvoru upokojuje podráždený žalúdok,
  • citrusové ovocie – mnoho žien zistí, že vôňa a chuť citrónov a pomarančov je počas tehotenstva upokojujúca,
  • mätové cukríky – cmúľanie cukríkov s príchuťou mäty piepornej niekedy pomáha zmierniť nevoľnosť.

Niekoľko ďalších tipov môže pomôcť znížiť nevoľnosť a zvracanie počas tehotenstva:

  • Jesť skoro

Nevoľnosť najpravdepodobnejšie udrie, keď máte prázdny žalúdok, napríklad po nočnom spánku (preto ranná). Kyseliny, ktoré sa nachádzajú vo vnútri prázdneho bruška, nemajú čo tráviť, okrem žalúdočnej výstelky. Pripravte si na nočný stolík zmes krekrov a cereálií (alebo niečoho, čo máte rada), aby ste niečo ľahké mali vždy po ruke.

  • Dajte si sústo tesne pred spaním

Z rovnakého dôvodu, je dobré si dať ľahké občerstvenie s vysokým obsahom bielkovín a komplexných sacharidov tesne pred spánkom. Vyskúšajte celozrnný toast s arašidovým maslom alebo plátkom syra s hrsťou sušeného ovocia.

  • Naplánujte si malé a časté jedlá

Je pravdepodobnejšie, že budete mať nevoľnosť, keď bude vaše bruško prázdne. Ale príliš veľa jedla naraz môže tiež prispieť k nevoľnosti.

Nepreplňujte si bruško, ale nenechajte ho úplne vyprázdniť. Namiesto toho majte žalúdok stále trochu naplnený. Menšie jedlá sú ľahšie stráviteľné – je menej pravdepodobné, že vyvolajú ťažkosti a pálenie záhy.

  • Nechajte si stále občerstvenie na cestách

Neopúšťajte svoj dom bez zdravej nádielky občerstvenia, ktoré zvládne vaše bruško. Do tašky si pribaľte vrecko so sušeným ovocím a orechmi, cereálne alebo proteínové tyčinky, aby ste boli pripravená, kedykoľvek ste vonku.

  • Vynechajte jedlá, ktoré vám škodia

Vyhýbajte sa jedlu, videniu, voňaniu alebo dokonca premýšľaniu o akýchkoľvek pokrmoch, ktoré vyvolávajú ťažkosti. Korenené a kyslé jedlá môžu byť obzvlášť náročné, rovnako ako čokoľvek, čo má silnú arómu.

  • Vymeňte jedlá vyvolávajúce nevoľnosť

Nemohli ste sa dojesť chleba na začiatku tehotenstva, ale teraz neznesiete ani pohľad na toast?

Niekedy jedlo, ktoré vám na začiatku tehotenstva chutilo a nespôsobovalo ťažkosti, môže začať vyvolávať nepríjemné pocity. Vyskúšajte radšej podobné, ale dosť odlišné jedlo, napríklad krekry.

Zdravá strava počas tehotenstva
Autor: 3dvin/Shutterstock.com

Môžu tehotenské nevoľnosti ublížiť vášmu dieťaťu?

Samotná tehotenská nevoľnosť nepoškodzuje vaše dieťa. Aj keď je vám zle, vášmu dieťaťu takmer určite nie je. Z krátkodobého hľadiska, vaše slabšie stravovanie nie je problém. Vaše dieťa je ešte maličké, keď sú ranné nevoľnosti najhoršie a zatiaľ nemá príliš vysoké nároky na výživu. V čase, keď už bude mať, budete mať takmer určite svoju chuť do jedla späť.

Ani ženy, ktoré sa stravujú tak, že v prvom trimestri skutočne chudnú, svojim deťom nijako neubližujú, pokiaľ v neskorších mesiacoch podľa potreby priberú. Mali by ste sa však obrátiť na svojho lekára, ak nemôžete v sebe udržať potraviny alebo tekutiny a začínate rapídne a dlhodobo chudnúť.

Ak nie ste schopná udržať v sebe nič – vrátane tekutín – môže to byť príznak hyperemesis gravidarum – závažný stav, ktorý postihuje až 3 % žien s rannou nevoľnosťou. Ak sú vaše nevoľnosti nepretržité, silné a vraciate niekoľkokrát denne, vyhľadajte svojho lekára. Možno budete potrebovať liečbu, aby ste chránili seba aj svoje dieťa. 

Dávajte pozor na moč – mal by byť číry alebo svetlý. Ak je tmavší, môžete byť dehydratovaná. Určite sa napite, pretože hydratácia počas tehotenstva zabezpečí, že vaše dieťa dostane to, čo pre zdravý vývoj potrebuje. 

Čo ak tehotenské nevoľnosti nemáte – je to v poriadku?

Aj keď ranná nevoľnosť môže byť nepríjemnou, ale upokojujúcou pripomienkou, že ste tehotná, je tiež úplne v poriadku, ak sa u vás tento stav vyskytne zriedka alebo až vôbec.

Štúdie ukazujú, že zhruba 75 % všetkých tehotných žien má počas tehotenstva nevoľnosť alebo zvracanie. To znamená, že približne 25 % nie.

Ak patríte medzi tie, ktorí majú tieto nevoľnosti ľahké alebo vôbec žiadne, považujte sa nielen za tehotnú, ale aj za šťastnú!

 

Pri písani tohto článku boli použité tieto zdroje: 

Vomiting and morning sickness

Morning Sickness and Nausea During Pregnancy

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
maternicanevoľnostranná nevoľnosťtehotenstvoúnava