10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Bariatrická chirurgická liečba na zníženie telesnej hmotnosti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Počet jedincov s nadváhou a obezitou dosahuje pandemické rozmery a neustále stúpa. Obezita a komplikácie s ňou spojené (kardiovaskulárne ochorenia, astma, dýchavičnosť, spánkové apnoe, metabolické poruchy, ochorenia pohybového aparátu a psychické problémy) sú druhou najčastejšou príčinou úmrtí. U viac než polovice pacientov s indexom telesnej hmotnosti (BMI) vyšším ako 40 sa vyvíja diabetes, 40 percent z nich má hypertenziu a približne 35 percent obidva stavy súčasne. V prípade morbídne obéznych jedincov sa okrem diéty, psychoterapie, akupunktúry a konzervatívnej terapie liekmi využíva bariatrická chirurgia. Ide o súbor zásahov do organizmu, ktorých cieľom je zníženie telesnej hmotnosti kvôli zníženiu zdravotných komplikácií a problémov.

    Bariatrická chirurgia je označenie pre skupinu chirurgických zákrokov spôsobujúcich zmeny v tráviacom systéme, ktoré umožňujú zníženie telesnej hmotnosti. Ich účinok je založený na mechanizme, ktorý obmedzuje množstvo konzumovanej potravy alebo znižuje absorpciu živín, prípadne je kombináciou oboch spôsobov. Gastrický bajpas je jedným z najbežnejších typov bariatrickej chirurgie. Mnohí chirurgovia preferujú bajpas žalúdka pred inými spôsobmi korigovania telesnej hmotnosti, pretože všeobecne predstavuje menej komplikácií než iné chirurgické zákroky.

    Využitie

    Až 60 percent obyvateľov Slovenska trpí nadváhou s hodnotou BMI nad 25. Bariatrická operácia je však indikovaná u pacientov s morbídnou obezitou, ktorých hodnota BMI presahuje 40, prípadne u tých, ktorí majú BMI nižšie ako 35, ale iné metódy zníženia telesnej hmotnosti v ich prípade nezaberajú a dochádza k vzniku závažných zdravotných komplikácií. Žalúdočný bajpas a iné bariatrické chirurgické zákroky sa zvyčajne vykonávajú, keď zlyhajú iné pokusy o zníženie telesnej hmotnosti (zmena stravovania, fyzická aktivita, medikamentózna liečba). Bariatrickou operáciou možno vyriešiť ochorenia srdca, respiračné, pohybové a metabolické problémy pacienta aj gastroezofageálny reflux. Redukcia hmotnosti tiež dlhodobo znižuje priame náklady na zdravotnú starostlivosť.

    Operácia

    Predoperačné vyšetrenia, ktoré musí pacient podstúpiť, vyžadujú spoluprácu viacerých medicínskych špecializácií. Okrem interného posúdenia stavu sa využívajú obezitologické a diabetologické konzultácie, ezofagogastroskopia (vyšetrenie pažeráka a žalúdka endoskopom – je to tenká ohybná trubica zakončená vyšetrovacou optikou), ale aj endokrinologické, psychologické a konzultácie anestéziologické. Špecifiká operácie závisia od individuálnej situácie, typu chirurgického zákroku a od praxe nemocnice alebo lekára. Niektoré chirurgické zákroky sa vykonávajú otvorenými rezmi v brušnej dutine. Dnes sa však väčšina typov bariatrickej chirurgie vykonáva laparoskopicky. Laparoskopická chirurgia prispieva k rýchlejšiemu zotaveniu pacienta. Pomocou malého tubulárneho prístroja s pripojenou kamerou (laparoskop) sa do brušnej dutiny cez malé rezy vkladá operatívna technika a realizuje sa samotný zákrok. Ten zvyčajne trvá niekoľko hodín a pobyt v nemocnici môže trvať tri až päť dní.

    Typy operácií

    Z hľadiska prístupu k riešeniu tohto problému rozlišujeme reštrikčné operácie (bandáž, plastika), malabsorpčné prístupy (jejunoileálny bajpas), kombinačné prístupy (biliopankreatická diverzia) a stimuláciu (žalúdočný pacing). Roux-en-Y je najbežnejšia metóda žalúdočného bajpasu. Táto operácia je nezvratná. Jej efekt je založený na znížení množstva potravy a absorpcie živín pomocou chirurgického odstránenia hornej časti žalúdka a jeho zmenšení na veľkosť vlašského orecha. Pri operácii chirurg následne na korigovaný žalúdok prišije tenké črevo. Potrava tak obchádza väčšinu žalúdka a prvej časti tenkého čreva a namiesto toho vstupuje priamo do strednej časti tenkého čreva. Biliopankreatická diverzia s duodenálnym prepojením je ďalšia chirurgická metóda. Pri nej sa odstráni asi 80 percent žalúdka. Pylorický zvierač, ktorý uvoľňuje potravu do tenkého čreva, však zostáva zachovaný spolu s časťou tenkého čreva, ktoré sa bežne pripája k žalúdku (dvanástnik). Následne sa tenké črevo skráti, čím sa významne obmedzí vstrebávanie živín, hlavne tukov. Hoci je to veľmi účinné riešenie korigovania telesnej hmotnosti, existuje viacero rizík, vrátane podvýživy a nedostatku vitamínov. Všeobecne sa využíva v prípade ľudí, ktorí majú index telesnej hmotnosti väčší ako 50. Laparoskopická nastaviteľná gastrická bandáž (LAGB) využíva na zníženie hmotnosti nafukovací pás, ktorý chirurg umiestňuje na hornú časť žalúdka. Táto bandáž rozdelí žalúdok na dve časti. Ich veľkosť lekár dokáže korigovať v závislosti od potreby. Ďalšou metódou je rukávová gastrektómia, známa ako tubulizácia žalúdka. Objem žalúdka sa po operácii zmenší vo vertikálnom smere asi o 80 percent, ale jeho funkcia zostáva zachovaná. Pacienti tak naďalej môžu konzumovať rôznorodú stravu, ale len vo veľmi malých množstvách. Vďaka tejto operácii sa zároveň zníži produkcia „hladového” hormónu, čím sa redukuje pocit hladu.

    Rozhodnutie, ktorý typ chirurgického zákroku je pre pacienta najvhodnejší, závisí od konkrétnej situácie. Chirurg berie do úvahy množstvo faktorov – index telesnej hmotnosti, stravovacie návyky, zdravotné problémy, predchádzajúce operácie a možné riziká každého postupu.

    Komplikácie

    Všetky formy briatrického chirurgického zákroku sú, podobne ako iné chirurgické operácie, spojené s vážnymi rizikami a vedľajšími účinkami. Rizikom môže byť nadmerné krvácanie, infekcie, nežiaduce reakcie na anestéziu, vznik krvných zrazenín, komplikácie s dýchaním, gastrointestinálnym systémom a zriedkavo aj úmrtie pacienta. Dlhodobé riziká a komplikácie chirurgického zákroku sa líšia podľa typu operácie. Môžu zahŕňať črevnú obštrukciu, dampingový syndróm (pocit preplneného brucha, slabosť, nevoľnosť a vracanie, hnačka, pokles hladiny krvného cukru, zvýšené potenie), vznik žlčových kameňov, prípadne prietrže, podvýživy, perforáciu žalúdka a vznik vredov.

    Pacient musí i po takomto type korekcie hmotnosti upraviť životný štýl, zmeniť spôsob stravovania a pravidelne sa venovať fyzickej aktivite. Až potom možno zabezpečiť dlhodobý úspech zníženia telesnej hmotnosti s využitím bariatrickej chirurgie.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    nadváhaobezitapsychické zdraviezdravý životný štýl