12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Dyspnoe / dýchavičnosť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Dyspnoe je odborný názov pre dýchavičnosť. Prejavuje sa ako pocit s nedostatkom vzduchu alebo namáhavým dýchaním. Môže byť sprevádzaná zrýchlením či prehĺbením dychu, cyanózou (sfialovenie kože), úzkosťou a niekedy aj poruchou vedomia. Býva často príznakom ochorení srdca a pľúc. Okrem toho však môže byť aj normálnou reakciou na telesnú a duševnú záťaž alebo vysoké teploty ovzdušia. Pokiaľ vzniká náhle a nemá jasnú príčinu, mala by byť čo najskôr konzultovaná lekárom.

Vznik a príčiny

Rozlišujeme dýchavičnosť náhle vzniknutú (akútnu) a pretrvávajúcu, alebo často sa opakujúcu (chronickú).

Najčastejšie príčiny akútnej dyspnoe sú:

Zápal pľúc a priedušiek

Pľúca a priedušky sa pri infekcii plnia zápalovou tekutinou alebo hnisom. To môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním a dyspnoe. Často ich sprevádza kašeľ, bolesti na hrudi, horúčka so zimnicou a únava.

Vdýchnutie cudzieho telesa

Býva bežnejšou situáciou u detí. Vdýchnuté bývajú časti potravy, voda alebo aj menšie časti hračiek. Tie dráždia výstelku dýchacích ciest a bránia prúdeniu vzduchu do pľúc. Okrem dyspnoe sú typickými prejavmi silný kašeľ a pískavé zvuky pri dýchaní. Vo vážnejších prípadoch sa môže meniť farba pokožky na fialovomodrú (cyanóza).

Pľúcna embólia

Je stav, pri ktorom sa cievy, ktoré vedú krv do pľúc, upchajú krvnou zrazeninou alebo inou štruktúrou. Jej príznaky závisia od toho, aká veľká časť ciev je zablokovaná. Najčastejšie vzniká dýchavičnosť, bolesť na hrudi alebo medzi lopatkami a kašeľ. V prípade, ak je embólia masívna, môže spôsobiť zlyhanie srdca a smrť.

Silná alergická reakcia

Niektoré silné alergie môžu spôsobovať opuchnutie hrdla. To sa prejaví ťažkým dýchaním. Ide o veľmi nebezpečnú situáciu, ktorá môže viesť až k stavu uduseniu človeka.

Srdcový infarkt

Pri infarkte dochádza k náhlemu zlyhaniu funkcie srdca. Okysličená krv prestane byť dostatočne vypudzovaná do tela a hromadí sa v pľúcach. To sa prejaví dýchavičnosťou. Okrem toho sú prítomné charakteristické príznaky ako bolesť na hrudi či v ramenách, úzkosť a potenie.

Najčastejšie príčiny vzniku chronickej dyspnoe sú:

Obezita

U obéznych ľudí sa obtiažnejšia telesná kondícia prejavuje nízkou znášanlivosťou záťaže. Už pri ich nízkej fyzickej námahe vzniká pocit nedostatku vzduchu. V niektorých prípadoch extrémnej obezity môže dyspnoe vznikať pri polohe ležmo. Veľká váha tuku tlačí na pľúca a robí dýchanie ťažším.

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)

Je ochorenie, ktoré trápi najmä fajčiarov. Dlhodobé vystavovanie dýchacích ciest dymu spôsobuje ich dráždenie a následne ich zúženie. Následkom je tak nadmerná tvorba hlienu,, ktorý dýchacie cesty upcháva. Pľúca sú poškodzované a dochádza k poruche ich funkcie. Ľudia trpiaci CHOCHP sú pri fyzickej námahe typicky dýchaviční a mávajú vlhký kašeľ.

Astma

Je choroba, pri ktorej dochádza k zúženiu dýchacích ciest a tiež nadmernej tvorbe hlienu. Dýchacie cesty sú nadmerne citlivé na niektoré vplyvy ako sú napríklad látky v ovzduší, telesná námaha či psychické rozrušenie. Jej charakteristickými prejavmi sú: obťažný výdych, kašeľ, pískavé zvuky pri výdychu a tlak na hrudi.

Chronické srdcové zlyhávanie

Niektoré srdcové, cievne a pľúcne ochorenia môžu srdce a jeho funkčnosť postupne poškodzovať. . Tieto ochorenia bránia jeho normálnej funkcii – pumpovaniu krvi z tela do pľúc a naspäť do tela. Krv sa tak začne hromadiť v pľúcach, čoho následkom môže byť práve dýchavičnosť, ktorá sa môže zhoršovať v polohe ležmo a môže byť sprevádzaná vykašliavaním spenenej tekutiny.

Anémia (chudokrvnosť)

Hlavnou úlohou červených krviniek je prenášať kyslík v krvi do tela. V niektorých situáciách sa môže táto funkcia krviniek poškodzovať. Telo nedostáva dostatok kyslíka, kvôli čomu môže vznikať dyspnoe.

Nádory v hrudníku a krku

Liečba

Keďže príčin vzniku dýchavičnosti je veľmi veľa, aj liečebné postupy sa v rôznych prípadoch od seba môžu odlišovať. Vyhľadanie lekárskej pomoci je pri dyspnoe nevyhnutné, ak vzniká náhle bez zjavnej príčiny, bráni normálnej dennej činnosti, sprevádza ju bolesť na hrudi, sú prítomné poruchy vedomia a nevoľnosť, opuchnuté chodidlá a členky, vzniká v pokoji, sprevádza ju horúčka..

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť na hrudidýchavičnosťhorúčkakašeľpľúcapotenieprieduškysrdceúnavaúzkosť