Rakovina krčka maternice

Na Slovensku sa ročne diagnostikuje asi 600 nových prípadov rakoviny krčka maternice. Ide o druhé najčastejšie onkogynekologické ochorenie a štvrté najčastejšie rakovinové ochorenie u žien. Počet nových prípadov rakoviny krčka maternice v Slovenskej republike je 22,8 na 100 tisíc žien za rok.

Svetová incidencia, teda počet nových prípadov, je približne 500 tisíc prípadov. Takmer 80 % prípadov sa vyskytuje v menej rozvinutých krajinách, najviac v Južnej Amerike a v Afrike, kde ženy nemajú zabezpečenú zdravotnú starostlivosť. V rozvinutých krajinách sú to len 4 % nových prípadov ročne.

Variácie ochorenia

Vznik karcinómu krčka maternice je komplexný proces, ktorý má viac stupňov.

V procese premeny normálnej bunky na rakovinovú je kľúčová infekcia buniek v najhlbšej vrstve sliznice krčka maternice. Tento proces je spojený so začlenením genetického materiálu ľudského papilomavírusu (Human Papilloma Virus – HPV) do chromozómov buniek v sliznici krčka maternice. Takéto bunky sa začnú nekontrolovateľne množiť a sú označované ako rakovinové.

Predrakovinové zmeny na krčku (dysplázie) označujeme ako cervikálne intraepiteliálne neoplázie (CIN). Rozlišujeme 3 typy na základe toho, akú hrúbku sliznice choroba postihne:

  • ľahká dysplázia (CIN 1),
  • stredne ťažká dysplázia (CIN 2)
  • ťažká dysplázia (CIN 3).

Príčiny / spúšťače

Vyvolávajúcim faktorom pre vznik ochorenia je infekcia ľudským papilomavírusom (HPV), predovšetkým vysokorizikovými typmi. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko premeny normálnej bunky na rakovinovú v prítomnosti HPV infekcie, patria fajčenie, poruchy imunitného systému, iné sexuálne prenosné ochorenia, dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie či chronický zápal. Rovnako aj včasný začiatok sexuálneho života, promiskuita, vysoký počet pôrodov i potratov a zlé socioekonomické podmienky. Riziko HPV infekcie je vysoké už po prvom pohlavnom styku a trvá počas celého aktívneho sexuálneho života ženy.

Počas života sa infikuje až 80 % žien, pričom 50 % z týchto HPV infekcií je rakovinotvorných. Imunitný systém si poradí s väčšinou infekcií, pričom priemerná dĺžka takéhoto procesu je 7 až 24 mesiacov. Riziko tvorí pretrvávajúca HPV infekcia, toto riziko sa s vekom zväčšuje. Vo vekovej skupine nad 35 rokov zostanú HPV pozitívne približne 3 % žien. HPV infikuje epiteliálne (výstelkové) bunky kože a sliznice a vyvoláva buď benígne (nerakovinové) alebo malígne (rakovinové) lézie. Doteraz poznáme asi 130 druhov HPV.

Ktoré HPV vírusy predstavujú riziko?

Na základe onkogénneho potenciálu delíme HPV na:

  • vysoko rizikové typy (HR, high risk)
  • nízko rizikové (LR, low risk). 

Príznaky a symptómy

Klinický obraz predrakovinových stavov (odborne zvaných prekancerózy) býva väčšinou nenápadný. Karcinóm sa prejavuje nepravidelným krvácaním alebo krvavým výtokom. Chudnutie, bolesti v podbrušku či tlak na stolicu alebo bolestivé nutkanie na stolicu (tenezmy) sú prejavom pokročilého ochorenia.

Diagnostika

Krčok maternice je ideálnym miestom pre uplatnenie plošného skríningového programu. Odber cytologického a bioptického materiálu je jednoduchý, pričom v súčasnosti je možné zistiť prítomnosť HPV a určiť jeho druh, sérotyp. Pri hodnotení cytologických sterov sa od roku 2001 používa hodnotenie podľa prepracovaného systému Bethesda II. Rozlišujeme 3 typy: ľahká dysplázia (CIN 1), stredne ťažká dysplázia (CIN 2) a ťažká dysplázia (CIN 3).

Cytologické vyšetrenia sú vykonávané v akreditovaných laboratóriách s pravidelným auditom. Prísne požiadavky sú kladené aj na správny odber, nakoľko 50 % falošne negatívnych diagnóz má príčinu v nesprávnom odbere. Falošne pozitívne výsledky často vedú k nadliečeniu, prípadne k psychickému stresu žien.

Platnosť vyšetrenia môže zvýšiť metóda liquid-based cytology (cytológia na tekutej báze), prípadne automatické hodnotenie. Kolposkopia a cytologické vyšetrenie patria medzi základné vyšetrovacie metódy, ktoré obvykle vykonáva každý gynekológ.

Liečba, prevencia, kontrola

Liečba ochorenia závisí od stupňa jeho rozšírenia a od prognostických faktorov, teda aký predpokladáme vývoj choroby. Najdôležitejšie sú veľkosť nádoru, charakter šírenia, pozitivita lymfatických uzlín, histologický typ, stupeň diferenciácie, prenikanie rakovinových buniek do krvných a lymfatických ciev a celkový stav pacientky, najmä prítomnosť iných ochorení.

Liečba je operačná a zahrňuje výkony ako konizácia, čo je diagnostická a terapeutická metóda, pri ktorej sa odstráni časť krčka maternice (cervixu), hysterektómia, teda operačné odstránenie maternice, radikálna hysterektómia, lymfadenektómia – odstránenie okolitých lymfatických uzlín, prípadne chemo-rádioterapia.

Pokiaľ nie je odporúčaná operačná liečba, aplikuje sa ožarovacia liečba. U mladších žien je možnosť ponechania vaječníkov. Stratégia liečby prekanceróz – predrakovinových stavov závisí od histopatologického vyšetrenia, rozsahu a lokalizácii lézie. CIN 1 sa zvyčajne sledujú, ostatné lézie sú indikáciou k operačnému výkonu (konizácia). Po liečbe sú pacientky doživotne sledované.

Prevencia

Rakovina krčka maternice je jediným typom rakoviny, ktorému sa dá úspešne predchádzať. Okrem pravidelných gynekologických vyšetrení, kde sa ženy pravidelne cytologicky vyšetria, v prípade pozitívneho nálezu sledujú, prípadne sa ich stav operačne lieči, sa dá rakovine krčka maternice zabrániť aj očkovaním.

Vakcína je preventívna, nelieči získanú infekciu. Odporúča sa očkovať pred začatím pohlavnej aktivity, očkovanie je najúčinnejšie vo veku od 9 do 15 rokov, keď je mladý imunitný systém schopný vytvoriť dostatočné množstvo dlhodobo pretrvávajúcich protilátok (dvakrát viac ako v neskoršom veku). Zaočkovaná populácia sa naďalej musí zúčastňovať preventívnych prehliadok. Dôvodom je najmä skutočnosť, že ochorenie môže byť vyvolané sérotypom HPV, ktorého antigén nie je obsiahnutý v očkovacej látke.