Vedeli ste, že existujú rôzne typy obezity? Líšia sa podľa toho, kam sa vám tuk v tele ukladá, aj podľa príčin vzniku. Všetky však majú jedno spoločné – bývajú spúšťačom vážnych srdcovo-cievnych ochorení.
Zistite, ako jednotlivé typy obezity vyzerajú a ako dokážu ovplyvniť fyzické aj psychické zdravie.
Obezita je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému ukladaniu tuku v tele. To, či je niekto obézny, sa stanovuje na základe výpočtu indexu telesnej hmotnosti (BMI), meraním hrúbky kožných rias či meraním obvodu pása a bokov.
Ukladanie telesného tuku nie je u každého z nás rovnaké. U niekoho je rizikovejšou partiou zadok, u iného brucho. Na základe tohto prirodzeného rozmiestnenia tukového tkaniva rozlišujeme 2 základné typy obezity:
Abdominálnej alebo inak brušnej obezite sa tiež hovorí androidný typ obezity či viscerálna obezita (abdominálny = brušný, viscerálny = týka sa vnútorných orgánov).
Všetky uvedené pojmy označujú rovnaký stav – ukladanie tukového tkaniva najmä do oblasti brucha. Ak trpíte abdominálnou obezitou, vaša postava na prvý pohľad pripomína jablko. Tuk sa vám ukladá najmä do oblasti brucha a hornej polovice tela, zatiaľ čo končatiny bývajú oproti zvyšku tela relatívne chudé.
Typickejšia je pre mužov (preto androidný – mužský typ obezity) než pre ženy. Keďže tuk sa vo väčšej miere ukladá v oblasti brucha, obaľuje aj vnútorné orgány. Predstavuje tak vysoké riziko vzniku srdcových a cievnych ochorení.
Abdominálna obezita sa u vás môže rozvinúť kombináciou viacerých faktorov. Môže za ňou stáť nesprávna strava, nedostatok pohybu a sedavý spôsob života, hormonálne zmeny či stres.
Za ukladanie tuku práve do oblasti brucha zase zodpovedá genetika, teda dedičnosť. Typ obezity tak nevieme naším konaním ovplyvniť. Čo však ovplyvniť vieme, je vznik samotnej obezity, ktorému sa vo väčšine prípadov dá predísť.
Medzi hlavné príznaky abdominálnej obezity patrí:
Gynoidná obezita je druhým z dvoch hlavných typov obezity. Typickým miestom, na ktoré sa ukladá tukové tkanivo, je v tomto prípade dolná časť tela – najmä oblasť zadku a stehien. Príčinou takéhoto rozmiestnenia tuku sú opäť genetické faktory. Gynoidná obezita sa vyskytuje vo väčšej miere u žien než u mužov.
Oproti androidnej obezite je pri nej nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. No ak trpíte gynoidnou obezitou, hrozí vám vyššie riziko vzniku osteoartritídy v kĺboch dolných končatín.
Medzi hlavné príznaky abdominálnej obezity patrí:
Ak nevieme jasne určiť, či ide o androidný alebo gynoidný typ obezity, teda ak je tuk rozložený rovnomerne po celom tele a nie je zreteľne koncentrovaný len v jednej oblasti, používa sa výraz difúzna alebo zmiešaná obezita.
Ak trpíte týmto typom obezity, tuk môžete mať uložený súčasne v hornej časti tela (ramená, ruky) aj v dolnej časti tela (stehná, zadok).
Ďalším spôsobom, podľa ktorého môžeme obezitu rozdeliť, je podľa príčin jej vzniku tzv. etiológie. Môže ísť o:
Hormonálna obezita vzniká ako následok niektorých ochorení, ktoré spôsobujú nerovnováhu v tvorbe hormónov. Patrí medzi ne napríklad syndróm polycystických vaječníkov či znížená funkcia štítnej žľazy – hypotyreóza.
Ďalšie hormonálne ochorenia, ktoré môžu spôsobiť hormonálnu obezitu sú:
Jednotlivé ochorenia zvyšujú produkciu niektorého z hormónov (väčšinou kortizolu alebo inzulínu), a tak vyvolávajú zvýšenú hladinu cukru v krvi alebo podporujú jeho ukladanie vo forme tuku. Takéto pôsobenie hormónov vedie k rozvoju obezity.
Tento typ spôsobuje najmä nadmerný príjem kalórií a nedostatočná fyzická aktivita, ktorá by sa o ne „postarala“.
Hlavnou príčinou exogénnej obezity je nadmerné jedenie potravín s vysokým obsahom kalórií i s vysokým percentom tuku a rýchlo stráviteľných sacharidov.
Hrozí vám pri nej vysoké riziko srdcových a cievnych chorôb, cukrovky 2. typu či vysokého krvného tlaku.
Okrem jednotlivých typov obezity rozlišujeme aj 3 stupne obezity (ľahká, stredne ťažká, ťažká obezita). Stupeň obezity udáva hodnota BMI. Viac si o tom môžete prečítať v našom článku.
Pri písaní článku boli použitétieto zdroje: