23.08.2022 • 10 minút na prečítanie

Hormóny štítnej žľazy: cesta k zdravému metabolizmu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Štítna žľaza je umiestnená v spodnej časti prednej strany krku a často ju opisujú, že má tvar motýľa. Štítna žľaza je endokrinný orgán, ktorý zodpovedá za produkciu životne dôležitých riadiacich hormónov – najmä tyroxínu a trijódtyronínu, ktoré majú vplyv na intenzitu metabolizmu v tele, na rast a aktivitu mnohých orgánov. Vytvára aj kalcitonín, ktorý reguluje metabolizmus vápnika. 

V článku sa dočítate:  

  • aké sú príznaky nerovnováhy štítnej žľazy,  
  • ako vyvážiť hormóny pre správnu činnosť štítnej žľazy,  
  • aké sú možnosti užívania hormonálnej substitučnej terapie, a pod. 

Príčiny porúch štítnej žľazy  

Porucha štítnej zľazy sa môže prejaviť jej nadmernou funkciou, keď vytvára priveľa hormónov. Tento stav nazývame hypertyróza. Ak je funkcia štítnej žľazy oslabená, ide o hypofunkciu. Vtedy štítna žľaza produkuje málo hormónov. Niekedy je štítna žľaza zmenená, no funguje normálne. Ochorenie štítnej žľazy je najčastejšie spôsobené  jej zápalom. Zápal býva chronický a spôsobený reakciou imunitného systému (autoimunitný). Takéto zápaly sú napríklad Hashimotova tyreoiditída, Gravesova choroba, tyreoiditída po pôrode či operácii. 

Inými príčinami porúch štítnej žľazy sú niektoré lieky či ožarovanie v oblasti krku. V minulosti poruchy štítnej žľazy spôsoboval nedostatok jódu v strave. 

Ak sa ochorenie odhalí včas, je väčšina prípadov dobre liečiteľná a ochorenie nezanecháva žiadne trvalé následky. 

Autor: Fida Olga/Shutterstock

Hormóny štítnej žľazy 

Zdravá štítna žľaza produkuje hormón tyroxín alebo T4 (štyri atómy jódu), ktorý sa premieňa na aktívny trijódtyronínový hormón alebo T3 (tri atómy jódu). Tento proces je riadený hypofýzou a hypotalamom a ich hormónom TSH. Aby mohol hormón T3 splniť svoju funkčnosť, jeho koncentrácia v cieľových bunkách musí byť dostatočná. Ľudia trpiaci autoimunitnými chorobami, ako je cukrovka, fibromyalgia, roztrúsená skleróza a podobne, však nie sú schopní správne premieňať hormón T4 na hormón T3 a v dôsledku toho skončia s nevyváženou štítnou žľazou. Odpoveď konvenčnej medicíny na tento problém je predpísať týmto pacientom doplnky hormónu T4, avšak keďže ich telo nedokáže účinne premeniť hormón T4 na hormón T3, nedokážu z tohto druhu liečby ťažiť. 

V okamihoch akútneho stresu – v dôsledku možných komplexných zranení, poranení hlavy a mozgu, veľkých popálenín, ťažkých emocionálnych šokov alebo pred závažnou operáciou – prestane štítna žľaza produkovať hormóny a znižuje potrebu tela pre energiu, aby umožnila jednotlivcovi, ktorý si cez to všetko prechádza, šancu na relax a regeneráciu. Je nepravdepodobné, že by bol niekto z nás schopný prežiť niečo také intenzívne ako poranenie mozgu, ak by naša štítna žľaza nebola prirodzene prispôsobená tomu, aby počas takej udalosti regulovala svoju činnosť. Avšak, ak náš stres nie je akútny, ale skôr chronický a sme naučení žiť len stresujúci život, je pravdepodobné, že naša štítna žľaza bude časom vyťažená. Vo väčšine prípadov chronického stresu štítna žľaza nakoniec prestane fungovať a to signalizuje únavou.  

Únava je samozrejme niečo, čo sa väčšina našej aktívnej populácie snaží ignorovať. Výsledkom je, že nespočetne veľa jednotlivcov sa rozhodne skontrolovať stav svojich hormónov, aby si potvrdili nevyváženú štítnu žľazu a radšej začnú užívať doplnky hormónov v nádeji, že to vyrieši ich problémy, než aby sa snažili pochopiť, ako sa v prvom rade do tohto stavu dostali a následne urobili potrebné zmeny v živote, aby dostali svoje telo späť do rovnováhy.  

Ako zistíte, že máte problém so štítnou žľazou? 

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je vaše štítna žľaza nevyvážená, je správne rozpoznať svoje príznaky. Nevyvážená štítna žľaza sa môže prejavovať mnohými rôznymi spôsobmi, a to skutočne závisí od nášho jedinečného genetického kódu, takže zoznam všetkých možných príznakov je rozsiahly.  

Autor: mi_viri/Shutterstock

Fyzické príznaky 

  • Opuch tváre. 
  • Nadváha.  
  • Suché a krehké vlasy. 
  • Difúzne vypadávanie vlasov. 
  • Strata vonkajšej 1/3 obočia. 
  • Opuch viečok, pier alebo jazyka. 
  • Zväčšená štítna žľaza viditeľná na krku. 
  • Suchá pokožka spôsobujúca vyrážky. 
  • Šupinatá koža na lakťoch. 
  • Studené a opuchnuté ruky. 
  • Príliš flexibilné prsty. 
  • Žlté dlane. 
  • Krehké nechty. 
  • Nafúknutý žalúdok. 
  • Opuchnuté dolné končatiny (holenná kosť). 
  • Studené a opuchnuté nohy. 
  • Žlté a ploché chodidlá. 
  • Sklon k infekciám uší, nosa a krku. 
  • Schopnosť ľahko priberať a ťažko chudnúť. 
  • Ranná únava, no zlepšenie po fyzických a psychických činnostiach.
  • Problém znášať chlad a teplo. 
  • Chrápanie. 
  • Znížený smäd a potreba močenia. 
  • Bolesti hlavy, migrény, zvonenie v uchu. 
  • Bolesť svalov. 
  • Nočné kŕče v nohách. 
  • Syndróm karpálneho tunela.  
  • Bolesť chrbta. 

 Psychologické a mentálne príznaky  

  • Psychická únava. 
  • Apatia. 
  • Ranná depresia. 
  • Slabá pamäť a koncentrácia.

Zistili ste, že máte príznaky, čo ďalej? 

Napriek tomu, že vás lekár s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí na hormonálne testy a ak je to potrebné, pošle vás za endokrinológom so špecializáciou na thyroidológiu, tento vyčerpávajúci proces v konvenčnej medicíne nie je taký účinný, ako sa môže zdať. Dôvodom je skutočnosť, že konvenčná medicína používa na identifikáciu toho, či má pacient zdravú štítnu žľazu alebo nie, samotnú hladinu TSH, t.j. bez ohľadu na individuálne príznaky. Rozhodnú sa len na základe posúdenia jedného výsledku testu, ktorý v skutočnosti poukazuje viac na hypofýzu ako na štítnu žľazu.  

Potrebné sú aj nasledujúce testy: TSH, voľný T3, voľný T4, reverzný T3, anti-TPO, anti-Tg, anti-TSH, úplný krvný obraz (krvný test na vyhodnotenie celkového zdravia), základné biochemické testy, feritín, Fe, UIBC, TIBC, B12, kyselina listová, vitamín D, hs-CRP, SE a homocysteín. Nakoľko sú hormóny štítnej žľazy spojené s inými hormonálnymi systémami, bolo by okrem vyššie uvedeného tiež rozumné analyzovať pohlavné hormóny, hormóny nadobličiek a inzulín. Okrem toho je dôležité chodiť na pravidelné vyšetrenia hlavy a krku, ako aj na ultrazvuk štítnej žľazy, aby sa zistilo, či existujú nejaké odchýlky od normálu. 

Pozor na identifikátor TSH 

Dôvodom, prečo samotná hladina TSH nie je dostatočná na určenie zdravia štítnej žľazy je skutočnosť, že neukazuje hladinu hormónov štítnej žľazy v tele. TSH je hormón hypofýzy, ktorý reaguje na hladinu hormónov štítnej žľazy, ale iba v hypofýze. Hormóny štítnej žľazy sa však v tele správajú inak ako v hypofýze a mozgu, pretože v predošlom prípade ich ovplyvňuje zlá strava, zápal alebo toxíny. Práve z tohto dôvodu môžeme mať v tele nízku hladinu hormónov štítnej žľazy, zatiaľ čo v mozgu alebo hypofýze budú hladiny hormónov štítnej žľazy vysoké alebo normálne. Hladina TSH sa bude meniť podľa množstva hormónov štítnej žľazy v hypofýze a nie podľa ich množstva v tele. Takto môžu hormóny štítnej žľazy v hypofýze indikovať „zdravý stav“, zatiaľ čo zvyšok tela môže trpieť extrémnou hypotyreózou. V klinickej praxi je to veľmi častý prípad.

Autor: AlexLMX/Shutterstock

Čo ak je váš TSH normálny, no máte príznaky nerovnováhy štítnej? 

Ak je váš TSH v rámci normálnych hodnôt, no máte príznaky nevyváženej štítnej žľazy, máte právo si myslieť ,že vaša štítna žľaza nefunguje správne, t.j. menej aktívny hormón štítnej žľazy T4 sa účinne nepremieňa na aktívnejší T3. Neváhajte podniknúť kroky na zlepšenie vášho zdravia, konkrétne: 

* Vyvážiť kortizol (pretože tento hormón je najdôležitejší pre zdravú štítnu žľazu). 

*  Vyvážiť inzulín (pretože vysoký inzulín blokuje premenu T4 na T3). 

Rovnováha kortizolu 

Vzťah medzi kortizolom a hormónmi štítnej žľazy je jedným z najsilnejších spojení v tele. Naša štítna žľaza bude fungovať dobre iba vtedy, ak bude kortizol vyvážený, a naopak, ak bude v tele kortizolová nerovnováha, môžeme mať problémy so štítnou žľazou. V druhom prípade by sa štítna žľaza nemala liečiť hormónmi štítnej žľazy, pretože by to veci len zhoršilo. Namiesto toho by sa mal klásť dôraz na vyrovnanie hladiny kortizolu, ktorý posilní nadobličky a následne sa pozitívne odrazí aj na štítnej žľaze. Zjednodušene povedané, štítna žľaza sa stáva nevyváženou kvôli nerovnováhe kortizolu, takže pri liečbe štítnej žľazy by sa skôr riešil symptóm, než skutočná príčina problému (kortizol). 

Rovnováha inzulínu 

Rezistencia na inzulín bráni správne premieňať hormón štítnej žľazy T4 (tyroxín) na hormón T3 (trijódtyronín). Konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom zvyšuje hladiny inzulínu v krvi, a tým narúša štítnu žľazu. To znamená, že takéto druhy potravín sú skôr príčinou nárastu hmotnosti než problémami so štítnou žľazou. Inými slovami, ak budeme jesť vysoko glykemické potraviny, výsledný nárast v inzulíne spôsobí nerovnováhu štítnej žľazy a následne rozhádže metabolizmus. Je ťažké predvídať, čo sa stane v tele potom, pretože všetko závisí od toho, ktorý z našich jedinečných génov sa aktivuje.  

Inzulín a štítna žľaza sú hlboko prepojené a je ťažké s istotou povedať, ktorá nerovnováha nastane skôr, t.j. „kurča alebo vajce“, no podľa všetkého je štítna žľaza obeťou vysokého inzulínu, než opačne. Vo všeobecnosti je nevyvážená štítna žľaza zvyčajne obeťou inej príčiny. 

Pre zdravú štítnu žľazu sú nevyhnutné minerály: železo, jód, horčík, selén a zinok.  

Železo 

Úloha železa v tele je rozsiahla. Konkrétnejšie povedané, je jedným z hlavných faktorov syntézy hormónov štítnej žľazy. V praxi by príklad nedostatku železa mohol vyzerať takto: nedostatok železa vedie k anémii; anémia vedie k hypotyreóze; hypotyreóza spôsobuje ťažké menštruačné krvácanie, ktoré urýchľuje ďalšiu anémiu a nerovnováhu štítnej žľazy. Riešením v tejto situácii určite nie je chirurgické odstránenie maternice alebo užívanie antikoncepcie na reguláciu menštruačných cyklov, no skôr upravenie anémie doplnkami železa. 

Jód 

Jód hrá hlavnú úlohu v syntéze hormónov štítnej žľazy (ako aj v mnohých iných hormonálnych systémoch a pri zdraví mozgu, vaječníkov, prsníkov, imunitného systému atď.). Vzhľadom na to, že je jód obsiahnutý v potravinách a ionizovanej soli, teoreticky by sme nemali mať nedostatok tohto minerálu.  

Selén 

Selén je spolu s jódom najdôležitejšou minerálnou látkou pre štítnu žľazu. Je obzvlášť dôležitý pre ľudí trpiacich Hashimotovou tyreoiditídou, kde chronický zápal spotrebuje selén veľmi rýchlo. Selén je silný antioxidant, najviac obsiahnutý v para orechoch, zatiaľ čo zvyšok potravín obsahuje len zanedbateľné množstvo tohto minerálu. 

Horčík 

Naše jedlo obsahuje len malé množstvo horčíka, a preto ho treba dopĺňať; najlepšie je, ak sa užíva večer pred spaním. V súlade s odporúčanou dávkou by ste sa mali snažiť nájsť takú, ktorá vám vyhovuje. Začnite s nízkymi dávkami a vypracujte sa na tú ideálnu tým, že si budete zapisovať, kedy sa cítite najviac uvoľnený, dobre spíte a ste bez telesného napätia. 

Zinok 

Podobne ako v prípade selénu, zinok je potrebný na produkciu hormónov štítnej žľazy a ich premenu (T4 na T3). 

Chróm 

Tento minerál je taktiež prospešné dopĺňať, pretože znižuje inzulínovú rezistenciu a opäť je veľmi dôležitý pre ľudí trpiacich Hashimotovou tyreoiditídou. 

Kedy má užívanie hormonálnej substitučnej terapie význam? 

Užívanie hormonálnej substitučnej terapie bez výrazných zmien v životnom štýle a strave, čo je vo väčšine prípadov príčinou nerovnováhy štítnej žľazy, určite nie je ľahšou možnosťou, ale naopak, bude mať za následok ďalšie problémy. Metaforicky povedané, je to rovnaké, ako dať telu nejaký druh „dopingu“. Dávať späť do tela látku, ktorú sa telo zámerne rozhodlo nevytvárať, za účelom, aby sa mohlo regenerovať, čo je v rozpore so všetkými telesnými potrebami a signálmi.  

Okrem toho môžu štítnu žľazu napadnúť aj protilátky nášho tela, čo vedie k chronickému zápalu tohto orgánu. Následne to môže viesť k hypotyreóze alebo hypertyreóze, pričom jeden stav sa zmení na druhý a naopak, zatiaľ čo to maskujú rôznymi spôsobmi.  

Ochorenia štítnej žľazy 

patria medzi najčastejšie ochorenia endokrinného systému a postihujú 10-15% dospelej populácie (vrátanie bezpríznakových foriem). Chorobami štítnej žľazy trpí vo svete 300 miliónov ľudí, výrazne častejšie sú postihnuté ženy, a to až osemkrát častejšie ako muži. 

Všeobecne známy fakt o výrazne vyššom výskyte týchto ochorení u žien bol overovaný viacerými experimentálnymi štúdiami na zvieratách a viedol k úvahám o ochrannom význame testosterónu a predisponujúcom vplyve estrogénov, ale u človeka takáto jednoduchá predstava nebola jednoznačne potvrdená. Pacienti s ochorením štítnej žľazy predstavujú približne 70-80 percent pacientov v ambulancii endokrinológa. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Nadmerne aktína štítna žľaza

Hypotyreoza

Zdravý vývoj štítnej žľazy

 

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť chrptachrápanieopuch tvárepriberanieštítna žľazavypadávanie vlasov