21.03.2024 • 6 minút na prečítanie

Aké lieky sú najlepšie na obezitu?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Máte zdravotné problémy spojené so zvýšenou hmotnosťou? Skúšali ste zdravé zmeny vo svojom jedálničku či pravidelný pohyb, no nepodarilo sa vám zhodiť prebytočné kilá? Ak je vaša odpoveď na tieto otázky áno, môžu byť pre vás voľbou lieky na obezitu.

Obezita je ochorenie, ku ktorému môžeme byť náchylnejší kvôli mnohým rizikovým faktorom. Môže ísť o genetické, psychické alebo fyzické predispozície. Aj keď genetický faktor odstrániť nevieme, môžeme sa posnažiť znížiť vplyv tých ostatných.

Ide napríklad o:

  • nadmerný príjem vysokokalorických, spracovaných potravín a sladkých nápojov
  • sedavý spôsob života a nedostatok pravidelného cvičenia
  • dlhodobý stres, depresia a s nimi spojené emocionálne prejedanie
  • nedostatočný spánok alebo zlá kvalita spánku

Lekári odporúčajú začať liečbu obezity v prvom rade zmenou životného štýlu. Zníženým príjmom kalórií, pravidelnou fyzickou aktivitou, plnohodnotným spánkom, manažovaním stresu alebo liečbou základného ochorenia, ktoré k obezite môže viesťcukrovka 2. typu, syndróm polycystických vaječníkov alebo hypotyreóza.

Môže sa však stať, že aj napriek zdravému životnému štýlu nevidíte výsledky, ktoré by ste chceli. V takom prípade sa neváhajte obrátiť na lekára.

Môže to byť váš obvodný lekár alebo špecialista – obezitológ, ktorí zhodnotia váš zdravotný stav a prejdú si s vami výhody aj možné riziká liekov na obezitu. 

Kedy sa užívajú lieky na obezitu?

Lieky na obezitu, známe aj ako antiobezitiká, ktoré sú dostupné na predpis, vám môžu v kombinácii so zdravou diétou a cvičením ponúknuť dodatočnú podporu pri chudnutí. Účinkujú rôznymi spôsobmi, napríklad znižujú chuť do jedla, blokujú vstrebávanie tukov alebo menia hladiny hormónov. 

Lekár vám môže lieky na obezitu predpísať, najmä ak máte morbídnu obezitu (BMI viac ako 40) ale aj ak máte BMI 30 alebo viac či BMI 27 a k tomu pridružené ochorenia, ktoré s ňou súvisia (cukrovka, vysoký tlak), a nedosiahli ste dostatočný úbytok hmotnosti iba zmenou životného štýlu.

Pre výber najvhodnejšieho lieku na obezitu pre vás a zaistenie bezpečného a účinného používania je nevyhnutná konzultácia s lekárom.

Ste zvedaví aký je váš aktuálny stav z hľadiska zdravia? Vypočítajte si svoje BMI a zistite, či máte zdravú hmotnosť.

Antiobezitiká: Lieky na obezitu, ktoré sú na predpis

Lieky na obezitu na predpis sú zvyčajne rozdelené do niekoľkých kategórií na základe toho, aký majú mechanizmu účinku. Môže ísť o:

Lieky na potlačenie chuti do jedla

Tieto lieky pôsobia tak, že vám znížia chuť do jedla alebo zvýšia pocit plnosti. Zjete tak oveľa menej. Príklady zahŕňajú fentermín a liraglutid.

Inhibítory vstrebávania tukov

Tento typ liekov na obezitu blokuje vstrebávanie tukov z potravy v črevách, čím bráni telu absorbovať časť zjedených kalórií. Orlistat je bežným príkladom v tejto kategórii.

Lieky na chudnutie - predpis
Freepik.com

Lieky na zvýšenie metabolizmu

Niektoré lieky proti obezite menia metabolizmus alebo hladiny hormónov v tele, čo vedie k zvýšenému výdaju energie alebo zmenám v ukladaní a využívaní tukov.

Všetko to sú lieky na obezitu, ktoré nie sú voľne predajné a môžete ich získať len na lekársky predpis od všeobecného lekára alebo obezitológa, prípadne diabetológa.

Lieky na obezitu bez lekárskeho predpisu

Voľnopredajné lieky na obezitu sú bežne dostupné a môžete si ich kúpiť priamo v lekárňach alebo online aj bez lekárskeho predpisu. Ide o doplnky, ktoré nepodliehajú tak prísnemu testovaniu a regulácii ako antiobezitiká na predpis. Zároveň však nemajú ani tak silné vedecké dôkazy, ktoré by podporovali ich účinnosť a bezpečnosť. 

Medzi lieky alebo doplnky proti obezite bez predpisu patria:

  • bylinné doplnky (napríklad extrakt zo zeleného čaju, garcinia cambogia)
  • doplnky vlákniny (napr. glukomanán)
  • doplnky na báze kofeínu alebo kapsaicínu (chilli)

Ako dobre fungujú lieky na obezitu?

Lieky na chudnutie v kombinácii so zmenami životného štýlu vedú k väčšej strate hmotnosti ako len samotná zmena životného štýlu. Ak ich budete užívať aspoň rok, môžete pozorovať úbytok hmotnosti o 3 až 12 % viac ako len pri samotnej zmene životného štýlu.

Aj keď sa vám to nemusí zdať veľa, strata hmotnosti o 5 až 10 % pomôže výrazne zlepšiť vaše zdravie. Zníži sa vám hladina cukru a tukov v krvi a takisto aj krvný tlak.

Strata váhy vám môže tiež zlepšiť niektoré ďalšie zdravotné problémy, ktoré s nadváhou a obezitou súvisia, napríklad bolesti kĺbov a spánkové apnoe. K najväčšiemu úbytku hmotnosti  dochádza počas prvých 6 mesiacov od začiatku liečby

Lieky na chudnutie v kombinácii so zdravým životným štýlom
Pexels.com

Čo by ste mali vedieť o liekoch na obezitu?

Odborníci sa obávajú, že v niektorých prípadoch môžu vedľajšie účinky liekov na chudnutie prevažovať nad ich výhodami. Preto nikdy neužívajte lieky na chudnutie len kvôli zlepšeniu výzoru, bez námahy. 

Možné vedľajšie účinky antiobezitík sa líšia podľa typu lieku a mechanizmu účinku. Medzi časté vedľajšie účinky patrí:

  • nevoľnosť
  • vracanie
  • hnačka alebo zápcha
  • bolesť hlavy,
  • sucho v ústach či nespavosť

Niektoré lieky na obezitu môžu mať zriedkavo aj závažnejšie vedľajšie účinky, ako je zvýšené riziko pankreatitídy, ochorenia žlčníka alebo samovražedných myšlienok.

Navyše bývajú drahé a nie vždy ich hradí poisťovňa. Opýtajte sa tej svojej, či vám lieky na obezitu prepláca.

Aké sú u nás aktuálne dostupné lieky na chudnutie?

Niektoré lieky proti obezite sú na trhu už mnoho rokov, no s pokrokom vedy sa objavujú aj nové lieky na obezitu. Medzi bežne predpisované lieky na chudnutie patrí:

Semaglutid

Semaglutid bol pôvodne vyvinutý na liečbu cukrovky 2. typu, avšak u pacientov s obezitou sa zistil aj jeho vplyv na podporu chudnutia.

Mechanizmus účinku spočíva v aktivácii GLP-1 receptorov v mozgu, čím pomáha znižovať hlad a zvyšovať pocity plnosti. To vedie k zníženiu príjmu kalórií a následnej strate hmotnosti.

Semaglutid sa podáva injekciou, pod kožu, raz týždenne (každých 7 dní). Pri užívaní semaglutidu môžete mať vedľajšie účinky ako je nevoľnosť, vracanie a hnačka.

Liraglutid antiobezitikum

Liraglutid je liek na obezitu, ktorý funguje podobným mechanizmom. A to tak, že zvyšuje pocit sýtosti a znižuje prenos signálov hladu do mozgu. Podáva sa denne vo forme injekcie.

Medzi jeho vedľajšie účinky patrí nevoľnosť, hnačka, zápcha, vracanie, bolesť hlavy, znížená chuť do jedla, únava, závraty, bolesti brucha, a poruchy obličiek. Ak máte v rodine rakovinu štítnej žľazy, liraglutid by ste nemali užívať.

Bupropión

Bupropión a naltrexón sú účinné látky, ktoré blokujú opioidné receptory nervových buniek a pôsobia antidepresívne. Ovplyvňujú tak oblasti mozgu zodpovedné za potešenie, a tým znižujú túžbu a chuť do jedla.

Niektorí pacienti môžu stratiť aj 5 – 10 % telesnej hmotnosti. Medzi časté vedľajšie účinky bupropiónu patrí nespavosť, sucho v ústach, bolesť hlavy, hnačka a nevoľnosť.

Orlistát

Orlistát bráni enzýmu lipáze rozkladať tuky, čím brzdí ich vstrebávanie. Nestrávený tuk potom vylúčime stolicou. Užíva sa vo forme kapsúl (1 kapsula trikrát denne) s hlavným jedlom, ktoré obsahujú tuk.

Najčastejšie nežiaduce účinky orlistátu sú mastný výtok z konečníka, nadúvanie, zvýšené nutkanie na stolicu a únik stolice.

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Mayoclinic: Weight loss

Weight management – prescription medications treat overweight

Obesitymedicine: Weight loss medications

Weight loss prescription weight loss medicine

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bruchonadúvanienechutenstvoobezitapriberanieretencia tekutínžalúdokzápcha