26.09.2023 • 7 minút na prečítanie

Príznaky cukrovky 2. typu prichádzajú pomaly

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Takmer 20-tisíc nových prípadov každý rok. Cukrovka 2. typu postihuje až 91 percent diabetikov. 

V tomto článku sa dozviete:

  • príčiny vzniku cukrovky 2. typu
  • aký je rozdiel medzicukrovkou 1. a 2. typu
  • či je cukrovka 2. typu dedičná
  • aké sú jej komplikácie
  • diagnostiku cukrovky
  • aké sú hodnoty (optimálne, hraničné, rizikové)
  • aká je prevencia a liečba

Takmer 20-tisíc nových prípadov každý rok. Cukrovka 2. typu postihuje až 91 percent diabetikov. 

Čo je cukrovka 2. typu?

Cukrovka/diabetes 2. typu je chronický metabolický syndróm, ktorý sa vyskytuje v dôsledku zníženej citlivosti buniek na inzulín alebo poruchy jeho sekrécie. Tento dlhodobý problém vedie k tomu, že v krvi cirkuluje príliš veľa cukru. V konečnom dôsledku môže vysoká hladina cukru v krvi viesť k poruchám obehového, nervového a imunitného systému.

Aký je rozdiel medzi cukrovkou 1. a 2. typu?

Existujú dva hlavné typy cukrovky: cukrovka typu 1 a cukrovka typu 2. Prinášame prehľad hlavných rozdielov medzi nimi.

Pôvod a príčina

Cukrovka typu 1: Tento typ cukrovky je spôsobený najčastejšie autoimunitným procesom, kde imunitný systém vášho tela napadá a ničí inzulín produkovaný v pankrease. Príčinou môže byť genetická predispozícia alebo niektoré infekcie.

Cukrovka typu 2: Cukrovka typu 2 je spojená s odolnosťouna inzulín a s nedostatočnou produkciou inzulínu. Tento typ cukrovky je často spojený s nadváhou, nezdravou stravou a nedostatkom fyzickej aktivity.

Vek pacientov

Cukrovka typu 1: Tento typ cukrovky sa obvykle vyvíja v detstve alebo v mladom veku, hoci sa môže objaviť aj v dospelosti.

Cukrovka typu 2: Cukrovka typu 2 je častejšia u dospelých, najmä u ľudí nad 40 rokov. Avšak v posledných rokoch sa objavuje aj u detí a mladých dospelých v súvislosti s obezitou.

Produkcia inzulínu

Cukrovka typu 1: Pacienti s cukrovkou typu 1 majú obvykle malé alebo žiadne množstvo produkovaného inzulínu, preto potrebujú  inzulínovú terapiu na prežitie.

Cukrovka typu 2: V prípade cukrovky typu 2 môže byť počiatočná produkcia inzulínu normálna alebo zvýšená, ale organizmus nie je schopný efektívne využiť inzulín, čo vedie k inzulínovej rezistencii.

Liečba

Cukrovka typu 1: Liečba cukrovky typu 1 zahŕňa pravidelné podávanie inzulínu, čo je nevyhnutné pre kontrolu hladiny cukru v krvi. Cukrovka typu 1 sa nedá liečiť iba stravou a cvičením.

Cukrovka typu 2: Liečba cukrovky typu 2 sa začína zmenami životného štýlu vrátane diéty a fyzickej aktivity. Niektorí pacienti môžu potrebovať aj lieky na kontrolu hladiny cukru v krvi a v pokročilých prípadoch môže byť potrebná inzulínová terapia.

Výskyt

Cukrovka typu 1: Cukrovka typu 1 tvorí iba približne 5-10 % všetkých prípadov cukrovky.

Cukrovka typu 2: Cukrovka typu 2 je oveľa bežnejšia a tvorí väčšinu prípadov.

Symptómy

Príznaky cukrovky 2. typu sa často vyvíjajú pomaly. V skutočnosti môžete žiť s cukrovkou 2. typu roky a nevedieť o tom. Môžete si však všimnúť:

  • zvýšený smäd
  • časté močenie
  • zvýšený hlad
  • neúmyselnú stratu hmotnosti
  • únavu
  • rozmazané videnie
  • pomaly sa hojace rany
  • časté infekcie
  • necitlivosť alebo mravčenie v rukách alebo nohách
  • oblasti stmavnutej kože, zvyčajne v podpazuší a na krku

Príčiny

Diabetes typu 2 je výsledkom dvoch problémov

  1. Bunky vo svaloch, tuku a pečeni sa stávajú odolnými voči inzulínu. Výsledkom je, že tieto bunky neprijímajú dostatok cukru.
  2. Pankreas nedokáže vyrobiť dostatok inzulínu na udržanie hladiny cukru v krvi v zdravom rozmedzí.

Ako funguje inzulín?

Inzulín je hormón, ktorý pochádza z pankreasu. Inzulín kontroluje, ako telo využíva cukor – glukózu nasledujúcimi spôsobmi:

  1. Glukóza v krvnom obehu spôsobuje uvoľňovanie inzulínu z pankreasu.
  2. Inzulín cirkuluje v krvnom obehu a umožňuje tak glukóze vstúpiť do buniek.
  3. Množstvo glukózy v krvi klesá.
  4. V reakcii na tento pokles pankreas uvoľňuje menej inzulínu.

Aká je úloha glukózy?

Glukóza je hlavným zdrojom energie pre bunky, ktoré tvoria svaly a iné tkanivá. Použitie a regulácia glukózy vyzerá nasledovne:

  1. Glukóza pochádza z dvoch hlavných zdrojov: z potravy a pečene.
  2. Glukóza sa vstrebáva do krvného obehu, kde sa pomocou inzulínu dostáva do buniek.
  3. Pečeň ukladá a vytvára glukózu.
  4. Keď sú hladiny glukózy nízke, pečeň rozkladá uložený glykogén na glukózu, aby sa hladina glukózy v tele udržala v zdravom rozmedzí.

Pri cukrovke 2. typu tento proces nefunguje dobre. Namiesto toho, aby sa cukor presunul do buniek, hromadí sa v krvi. Keď hladina cukru v krvi stúpa, pankreas uvoľňuje viac inzulínu. Nakoniec sa bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín, poškodia a nemôžu produkovať dostatok inzulínu na uspokojenie potrieb organizmu.

Rizikové faktory

Existujú faktory, ktoré môžu riziko cukrovky 2. typu zvýšiť. Patrí sem:

  1. Zvýšená hmotnosť. Hlavným rizikom je nadváha alebo obezita
  2. Distribúcia tuku. Ukladanie tuku hlavne v oblasti brucha.
  3. Nečinnosť. Čím menej je človek aktívny, tým väčšie je riziko. 
  4. Rodinná história. Riziko diabetu 2. typu u jednotlivca sa zvyšuje, ak má rodič alebo súrodenec cukrovku 2. typu.
  5. Rasa a etnikum. Aj keď nie je jasné, prečo, ľudia určitých rás a etník – vrátane černochov, hispáncov, domorodých Američanov, ázijcov a obyvateľov tichomorských ostrovov – majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu než belosi.
  6. Hladiny lipidov v krvi. Zvýšené riziko je spojené s nízkymi hladinami lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL) – „dobrého“ cholesterolu – a vysokými hladinami triglyceridov – „zlého“ cholesterolu.
  7. Vek. Riziko cukrovky 2. typu sa zvyšuje s vekom.
  8. Prediabetes. Prediabetes je stav, pri ktorom je hladina cukru v krvi vyššia ako normálne, ale nie dostatočne vysoká na to, aby bola klasifikovaná ako cukrovka. 
  9. Riziká súvisiace s tehotenstvom. Riziko vzniku cukrovky 2. typu je vyššie u žien, ktoré mali tehotenskú cukrovku.
  10. Syndróm polycystických vaječníkov. Syndróm polycystických ovárií – stav charakterizovaný nepravidelnými menštruačnými obdobiami, nadmerným ochlpením a obezitou – zvyšuje riziko cukrovky.
Raihana Asral/shutterstock.com

Komplikácie

Cukrovka 2. typu postihuje mnoho orgánov vrátane srdca, ciev, nervov, očí a obličiek:

  1. Cukrovka je spojená so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, mŕtvice, vysokého krvného tlaku a zúženia krvných ciev, čo je stav nazývaný ateroskleróza. O ateroskleróze si môžete prečítať aj v našom článku.
  2. Vysoká hladina cukru v krvi v priebehu času môže poškodiť alebo zničiť nervy. Tento stav sa nazýva neuropatia. Môže mať za následok brnenie, necitlivosť, pálenie, bolesť alebo prípadnú stratu citu, ktorá zvyčajne začína na špičkách prstov na nohách alebo rukách a postupne sa šíri nahor.
  3. Poškodenie nervov srdca môže prispieť k nepravidelnému srdcovému rytmu. Poškodenie nervov v tráviacom systéme môže spôsobiť problémy s nevoľnosťouvracanímhnačkou alebo zápchou. Poškodenie nervov môže tiež spôsobiť erektilnú dysfunkciu.
  4. Diabetes môže viesť k chronickému ochoreniu obličiek alebo zlyhaniu obličiek, ktoré sa nedá zvrátiť. To môže vyžadovať dialýzu alebo transplantáciu.
  5. Cukrovka zvyšuje riziko závažných očných ochorení, ako je katarakta alebo glaukóm a môže poškodiť krvné cievy sietnice, čo môže viesť k slepote.
  6. Diabetes môže zvýšiť riziko niektorých kožných problémov, vrátane bakteriálnych a plesňových infekcií.
  7. Neliečené rezné rany a pľuzgiere predstavujú vstupnú bránu pre vážne infekcie, ktoré sa môžu zle hojiť. Vážne poškodenie môže vyžadovať amputáciu prsta, chodidla alebo nohy.
  8. Problémy so sluchom sú bežnejšie u ľudí s cukrovkou.
  9. Obštrukčné spánkové apnoe je bežné u ľudí žijúcich s cukrovkou 2. typu. Obezita môže byť hlavným faktorom, ktorý prispieva k obom stavom.
  10. Zdá sa, že diabetes 2. typu zvyšuje riziko Alzheimerovej choroby a iných porúch, ktoré spôsobujú demenciu. Zlá kontrola hladiny cukru v krvi je spojená s rýchlejším poklesom pamäte a iných schopností myslenia.
Designua/shutterstock.com

Prevencia

Zmeny životného štýlu môžu spomaliť alebo zastaviť progresiu cukrovky.

Zdravý životný štýl zahŕňa:

  1. Jesť zdravé jedlá. Vyberajte si potraviny s nižším obsahom tuku a kalórií a vyšším obsahom vlákniny. Zamerajte sa na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky.
  2. Byť aktívny. Zamerajte sa na 150 alebo viac minút týždenne strednej až intenzívnej aeróbnej aktivity, ako je rýchla chôdza, bicyklovanie, beh alebo plávanie.
  3. Chudnutie. Ak máte nadváhu, mierna strata hmotnosti a jej udržanie môže oddialiť progresiu z prediabetu na diabetes 2. typu. Ak máte prediabetes, strata 7 % až 10 % telesnej hmotnosti môže znížiť riziko vzniku cukrovky.
  4. Vyhýbanie sa dlhej nečinnosti. Dlhé nehybné sedenie môže zvýšiť riziko cukrovky 2. typu. Pokúste sa každých 30 minút vstať a aspoň pár minút sa pohybovať.

Diagnostika

Diabetes typu 2 sa zvyčajne diagnostikuje pomocou testu glykovaného hemoglobínu. Tento krvný test ukazuje vašu priemernú hladinu cukru v krvi za posledné dva až tri mesiace. Výsledky sa interpretujú takto:

  • pod 5,7 % sú hodnoty v norme
  • 5,7 % až 6,4 % je diagnostikovaných ako prediabetes
  • 6,5 % alebo viac v dvoch samostatných testoch značí cukrovku

Ďalším testom je test hladiny cukru v krvi nalačno. Výsledky sa interpretujú takto:

  • menej ako 5,6 mmol/l sa považuje za zdravé
  • 5,6 až 6,9 mmol/l sa diagnostikuje ako prediabetes
  • 7 mmol/l alebo viac v dvoch samostatných testoch sa diagnostikuje ako diabetes

Orálny glukózový tolerančný test – tento test sa používa menej často ako ostatné, s výnimkou tehotenstva. Budete musieť určitý čas nejesť a potom nárazovo vypiť sladkú tekutinu. Hladiny cukru v krvi sa potom pravidelne testujú počas dvoch hodín. Výsledky sa interpretujú takto:

  • menej ako 7,8 mmol/l po dvoch hodinách sa považuje za zdravé
  • 7,8 mmol/l až 11,0 mmol/l sa diagnostikuje ako prediabetes
  • 11,1 mmol/l alebo viac po dvoch hodinách naznačuje cukrovku
Fagreia/shutterstock.com

Liečba

Liečba cukrovky 2. typu zahŕňa:

  • zdravé stravovanie
  • pravidelné cvičenie
  • stratu hmotnosti
  • lieky alebo inzulínovú terapiu
  • monitorovanie hladiny cukru v krvi

Zdravé stravovanie

Neexistuje žiadna špecifická diéta pre diabetes. Je však dôležité zamerať svoju stravu na:

  • pravidelný rozvrh jedál a zdravého občerstvenia
  • menšie veľkosti porcií
  • viac potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie, neškrobová zelenina a celozrnné výrobky
  • menej rafinovaných obilnín, škrobovej zeleniny a sladkostí
  • skromné porcie nízkotučných mliečnych výrobkov, nízkotučného mäsa a rýb
  • zdravé kuchynské oleje, ako je olivový alebo repkový olej
  • menej kalórií

Fyzická aktivita

Cvičenie je dôležité pre chudnutie alebo udržanie si zdravej hmotnosti. Pomáha tiež pri riadení hladiny cukru v krvi. Porozprávajte sa so svojím lekárom pred začatím alebo zmenou cvičebného programu, aby ste sa uistili, že aktivity sú pre vás bezpečné.

Strata hmostnosti

Výsledkom chudnutia je lepšia kontrola hladiny cukru v krvi, cholesterolu, triglyceridov a krvného tlaku. Ak máte nadváhu, môžete začať pozorovať zlepšenie týchto faktorov po strate už 5 % svojej telesnej hmotnosti. Čím viac však schudnete, tým väčší prínos to pre vaše zdravie bude mať. V niektorých prípadoch možno odporučiť stratu až 15 % telesnej hmotnosti.

Sledovanie hladiny cukru v krvi

Monitorovanie sa zvyčajne vykonáva pomocou malého domáceho zariadenia, ktorý meria množstvo cukru v kvapke krvi.

Kontinuálne monitorovanie glukózy je elektronický systém, ktorý zaznamenáva hladinu glukózy každých pár minút zo senzora umiestneného pod kožou. Informácie sa môžu prenášať do mobilného zariadenia, ako je telefón, a systém môže posielať upozornenia, keď sú hladiny glukózy príliš vysoké alebo príliš nízke.

Lieky na cukrovku

Ak si nedokážete udržať cieľovú hladinu cukru v krvi diétou a cvičením, lekár vám môže predpísať lieky (napr. metformín), ktoré pomáhajú znižovať hladinu glukózy, alebo vám môže navrhnúť inzulínovú terapiu. 

Inzulínová liečba

Niektorí ľudia s cukrovkou 2. typu potrebujú inzulínovú liečbu. Tá sa v minulosti používala ako posledná možnosť, ale dnes môže byť predpísaná skôr, ak sa hladina cukru v krvi neopraví zmenami životného štýlu a liekmi.

Operácia na zníženie hmotnosti

Operácia na zníženie hmotnosti mení tvar a funkciu tráviaceho systému. Táto operácia vám môže pomôcť schudnúť a lepšie zvládať cukrovku 2. typu či ďalšie stavy súvisiace s obezitou. Existuje niekoľko chirurgických zákrokov. Všetky pomáhajú ľuďom schudnúť tým, že obmedzujú množstvo jedla, ktoré môžu zjesť. Niektoré postupy tiež obmedzujú množstvo živín, ktoré môže telo absorbovať.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.nczisk.sk/aktuality/Pages/Cukrovka-trapi-355-tisic-Slovakov.aspx
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/diagnosis-treatment/drc-20351199
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/symptoms-causes/syc-20351193
Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
časté infekciečasté močeniecukrovkanadmerný smädpankreaspečeňrozmazané videnieúnava