Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba, predstavujúca 60 až 80% prípadov demencie, je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku abnormálneho hromadenia proteínov v mozgu. Tieto štrukturálne zmeny v mozgu začínajú aj viac ako desať rokov pred tým, ako sa objavia prvé príznaky. Počas tohto skorého štádia dochádza k:

  • Hromadeniu Tau proteínu vo vnútri nervových buniek, ktorý zabraňuje prenosu živín z jednej časti bunky do druhej a je pre bunky toxický.
  • Formovanie beta-amyloidových plakov, čo sú lepkavé zhluky bielkovín hromadiace sa medzi nervovými bunkami. Kvôli týmto plakom, predtým zdravé neuróny strácajú spojenie s inými neurónmi, prestávajú fungovať a odumierajú.

Zdá sa, že k poškodeniu spočiatku dochádza v hipokampe a entorinálnom kortexe, čo sú časti mozgu, nevyhnutné pre vytváranie spomienok. Postupom času, ako odumiera viac neurónov, sa začnú zmenšovať aj ďalšie časti mozgu, čo vedie k strate pamäti, problémom s rečou, zmätenosti a zmenám nálady.

Príčiny / spúšťače

Vedci sa domnievajú, že neexistuje iba jedna príčina, ktorá by osve spôsobila rozvoj Alzheimerovej choroby. Pravdepodobne sa vyvíja z viacerých faktorov, ako je genetika, životný štýl a životné prostredie. Zatiaľ čo niektoré rizikové faktory  ako je vek, rodinná anamnéza a dedičnosť, nemožno zmeniť, nové výskumy naznačujú, že môžu existovať aj iné faktory, ktoré ovplyvniť môžeme.

  • Vek

Najväčším známym rizikovým faktorom Alzheimerovej choroby a iných demencií je zvyšujúci sa vek. Väčšina pacientov s týmto ochorením má 65 rokov a viac. Po 65. roku života sa riziko Alzheimerovej choroby zdvojnásobuje každých päť rokov.

  • Rodinná anamnéza

U ľudí ktorí majú rodičov, alebo súrodencov s Alzheimerom je vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich táto choroba rozvinie. Riziko sa zvyšuje ak má ochorenie viac ako jeden člen rodiny, avšak nie je to pravidlo.

  • Downov syndróm

U ľudí s downovým syndrómom sa tvorí 1,5 krát viac amyloid prekurzorového proteínu z ktorého vzniká beta amyloid tvoriaci toxické plaky v mozgu. Preto ľudia s downovým syndrómom často dostanú Alzheimerovu chorobu už vo veku 30 až 40 rokov.

  • Pohlavie

Zdá sa, že medzi mužmi a ženami je len malý rozdiel v riziku rozvoja tohto ochorenia, avšak vo všeobecnosti ním trpí viac žien, pretože sa dožívajú dlhšie ako muži.

  • Poranenie hlavy

Niektoré výskumy ukazujú súvislosť medzi Alzheimerovou chorobou a traumatickým poranením mozgu.

  • Nadmerná konzumácia alkoholu

Na základe štúdii sa zistilo, že užívanie alkoholu má súvis so zvýšeným rizikom vzniku demencie. Konzumácia tvrdého alkoholu tiež urýchľuje progresiu Alzheimerovej choroby.

  • Nedostatok spánku

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí majú problémy so spánkom majú vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby ako tí čo majú zdravý spánok.

  • Životný štýl a kardiovaskulárne problémy

Výskum ukázal, že rovnaké rizikové faktory spojené s ochorením srdca môžu zvýšiť aj riziko Alzheimerovej choroby. Medzi tie patrí:

  • Málo pohybu,
  • Obezita,
  • Fajčenie,
  • Vysoký krvný tlak,
  • Vysoká hladina cholesterolu,
  • Nedostatočne liečená cukrovka 2. typu.
logika600
Autor: logika600/Shutterstock.com

Príznaky a symptómy

Alzheimerova choroba má tendenciu rozvíjať sa pomaly a postupom rokov sa zhoršovať. V konečnom dôsledku postihne väčšinu oblastí mozgu, čo sa môže prejaviť úpadkom pamäti, myslenia, rečových schopností, neschopnosťou riešiť problémy, zmenami osobnosti až v konečnom dôsledku ostane pacient odkázaný na opatrovateľskú starostlivosť. Alzheimerovu chorobu môžeme klasifikovať do piatich štádií, ktoré vám môžu pomôcť pochopiť ako sa choroba časom vyvíja.

  1. Predklinické štádium

Alzheimerova choroba sa rozvíja u pacienta dlho pred tým, ako sa začne prejavovať akýmikoľvek príznakmi. Toto štádium môže trvať aj roky, pričom si vy ani okolie nevšimnete žiadne symptómy ktoré by ochorenie mohli naznačovať.

  1. Mierna kognitívna porucha v dôsledku Alzheimerovej choroby

Pacienti s miernou kognitívnou poruchou si začínajú všímať drobné zmeny v pamäti a myslení, avšak tieto zmeny zatiaľ nie sú natoľko výrazné aby ovplyvnili ich prácu alebo vzťahy. Pacienti v tomto štádiu môžu mať výpadky pamäte ľahko zapamätateľných informácii, nedávnych udalostí, alebo stretnutí. Nie každý s miernou kognitívnou poruchou má Alzheimerovu chorobu.

  1. Mierna demencia v dôsledku Alzheimerovej choroby

Práve v tomto štádiu býva Alzheimerova choroba často diagnostikovaná, kedy rodina aj lekár vidí, že pacient má významnejšie problémy s pamäťou a myslením. Príznaky tohto štádia začínajú ovplyvňovať každodenné fungovanie pacienta.  V štádiu miernej demencie môžu pacienti pozorovať:

  • Strata pamäti na nedávne udalosti, pacient si nevedia zapamätať ani novo naučené informácie a môžu sa pýtať na rovnakú otázku dookola, s tým, že si nepamätajú že už sa ju pýtali.
  • Ťažkosti s riešením problémov, zložitými úlohami a plánovaním.
  • Zmeny v osobnosti, pacienti môžu byť utiahnutí, obzvlášť na verejnosti, alebo môžu prejavovať nezvyklý hnev a podráždenosť.
  • Ťažkosti s vyjadrovaním myšlienok. Pre pacienta je čoraz zložitejšie nájsť správne slová na to aby sa vyjadril.
  • Strata vecí, pacient si nepamätá, kam veci uložil.
  • Problémy s orientáciou, dokonca aj na známych miestach.
  1. Stredne závažná demencia v dôsledku Alzheimerovej choroby

V tomto pokročilom štádiu Alzheimerovej choroby sú pacienti čoraz viac zmätení, zábudliví a začínajú potrebovať viac pomoci pri každodenných činnostiach aj starostlivosti o seba. Pacienti v tomto štádiu:

  • Strácajú prehľad o tom, kde sa nachádzajú, aký je deň v týždni, alebo ročné obdobie.
  • Mýlia si členov rodiny, alebo si ich zamieňajú s cudzími osobami.
  • Nespoznávajú prostredie, v ktorom bývajú, a preto často blúdia a hľadajú domov, alebo prostredie ktoré by poznali.
  • Potrebujú asistenciu pri obliekaní, kúpaní, alebo používaní kúpeľne.
  • Prejavia sa u nich výrazné zmeny osobnosti. Pacienti bývajú často nepokojní alebo rozrušení a tiež môžu mať výbuchy agresívneho fyzického správania.
  1. Ťažká demencia v dôsledku Alzheimerovej choroby

V neskorom štádiu ochorenia, nazývaným ťažká demencia, naďalej klesajú mentálne funkcie pacienta a choroba má čoraz väčší vplyv na jeho pohyb a fyzické možnosti.

  • Pacienti stratia schopnosť súvislej komunikácie, postupne toho hovoria čoraz menej a nedáva to zmysel, až nakoniec prestanú hovoriť úplne.
  • Vyžadujú každodennú starostlivosť.
  • Postupne prestávajú chodiť, sú neschopní sedieť, alebo držať hlavu bez opory. Svaly im pomaly tuhnú.
  • Nakoniec pacient stráca schopnosť prehĺtať a kontrolovať funkcie močového mechúra a čriev.
Varlamova Lydmila
Autor: Varlamova Lydmila/Shutterstock.com

Ako rýchlo alzheimerova choroba progreduje?

Rýchlosť progresie Alzheimerovej choroby sa môže značne líšiť. Po jej diagnostikovaní žijú pacienti v priemere 3 až 11 rokov, avšak niektorí prežijú aj 20 a viac. Závisí to od stupňa poškodenia mozgu pri diagnostike, ako aj od životného štýlu pacienta. Neliečené cievne rizikové faktory, ako je vysoký krvný tlak, sú spojené s rýchlejším tempom progresie Alzheimerovej choroby.

Liečba, prevencia, kontrola

Alzheimerova choroba síce nie je stav, ktorému sa dá predísť, avšak mnohé rizikové  faktory alzheimera sa dajú správnym životným štýlom obmedziť. Dôkazy naznačujú, že zmeny v životospráve môžu znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Čo preto treba urobiť?

  • Pravideľne vykonávať fyzickú aktivitu,
  • Jesť pravidelne ovocie, zeleninu a potraviny s nízkym obsahom nasýtených tukov, ako je stredomorská strava,
  • Dodržiavanie liečby vysokého krvného tlaku, cukrovky a vysokého cholesterolu,
  • Ak fajčíte, prestaňte.

Štúdie tiež ukázali, že zachované schopnosti myslenia v neskoršom veku a znížené riziko Alzheimerovej choroby súvisia aj s účasťou na spoločenských podujatiach, čítaním, tancom, hraním spoločenských hier, výtvarnou tvorbou, hrou na hudobný nástroj a inými aktivitami, ktoré si vyžadujú duševnú a sociálnu angažovanosť.

Dá sa Alzheimerova choroba liečiť?

Neexistuje žiadna liečba, ktorá by Alzheimerovu chorobu vyliečila, no niektoré lieky môžu dočasne zlepšiť alebo spomaliť progresiu symptómov. Liečba týmito liekmi pomáha pacientom s pamäťovými symptómami a inými kognitívnymi zmenami. V súčasnosti sa na liečbu kognitívnych symptómov používajú dva typy liekov:

  • Inhibítory cholínesterázy – Tieto lieky fungujú tak, že zvyšujú mieru komunikácie medzi nervovými bunkami tým, že chránia chemický mediátor, ktorý je v dôsledku choroby vyčerpávaný. Sú zvyčajne lieky prvej voľby a väčšina pacientov aj vidí mierne zlepšenie symptómov. Medzi hlavné vedľajšie účinky týchto liekov patrí hnačka, nevoľnosť, strata chuti do jedla a poruchy spánku.
  • Memantín – Tento liek zlepšuje prenos nervových signálov a pamäť. Používa sa na liečbu pacientov s Alzheimerovou chorobou stredného až ťažkého stupňa. Niekedy sa používa v kombinácii s inhibítormi cholínesterázy. Pomerne zriedkavé vedľajšie účinky zahŕňajú závraty a zmätenosť.

Niekedy môžu byť pacientom s alzheimerom predpísané aj iné lieky, ako sú antidepresíva, ktoré pomáhajú kontrolovať symptómy správania spojené s Alzheimerovou chorobou.

Môžem Alzheimerovu chorobu zdediť?

Niektorí  ľudia si myslia, že ak ich rodičia, alebo starí rodičia mali Alzheimerovu chorobu, sú odsúdení dostať ju tiež. Avšak toto nie je úplne pravda. Rodinná anamnéza zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby asi o 30% pričom je stále považovaná za menší rizikový faktor ako vek.

Ak máte v rodine niekoho s Alzheimerovou chorobou a napadlo vám ísť na genetické testy či náhodu nemáte „Alzheimerov gén“ ušetrite si cestu. Aj keby vám testy potvrdili prítomnosť génu APOE4 (apolipoproteín E), nedozviete sa či sa u vás choroba rozvinie, iba to, že máte vyššie riziko jej rozvoja. Na druhej strane ak vám v testoch vyjde že APOE4 nemáte, nemusí to znamenať, že vám ochorenie nehrozí. Asi 35% pacientov s Alzheimerovou chorobou nemá prítomný gén APOE4.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Alzheimer’s Disease Fact Sheet

Alzheimer’s disease

Alzheimer’s in the family

Alzheimer’s stages: How the disease progresses