10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Akútne krvácanie z hornej časti tráviaceho traktu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Akútne krvácanie z hornej časti tráviaceho traktu je závažný stav ohrozujúci život. Vyžaduje okamžité rozpoznanie a liečbu. Zdroj krvácania je v hornej časti tráviaceho traktu, teda od dutiny ústnej až po duodeno-jejunálnu flexúru, čo je anatomický priechod medzi dvanástnikom a tenkým črevom. Najčastejším zdrojom takéhoto krvácania sú pažerákové varixy alebo peptický vred žalúdka či dvanástnika. Krvácanie môže mať tepnový alebo žilový pôvod, obvykle je masívne a ťažko zastaviteľné. Takmer 50 percent prípadov krvácania z pažerákových varixov sa končí úmrtím pacienta už pri prvom ataku krvácania.

Vznik a príčiny

Príčin vzniku krvácania z hornej časti tráviaceho traktu je mnoho. Medzi najčastejšie patria:

Vredová choroba žalúdka a dvanástnika

Krvácanie vzniká v dôsledku deštrukcie steny žalúdka alebo dvanástnika z rôznych príčin. Môže mať žilový alebo tepnový pôvod, býva masívne a terapeuticky ťažko zvládnuteľné. Väčšina krvácaní žilového pôvodu sa zastaví spontánne. K najčastejším príčinám vzniku vredov patrí chronický stres, alkoholizmus, infekcia Helicobacterom pylori (HP), ale aj užívanie liekov spôsobujúcich narušenie ochrannej bariéry žalúdka. K takýmto radíme takzvané nesteroidné antiflogistiká (napríklad brufen), ktoré sú väčšinou voľnopredajné a široko sa využívajú na potláčanie bolesti a liečbu zápalu.

Pažerákové varixy

Varixy sú vakovité vydutiny žíl pažeráka. Vznikajú ako dôsledok zvýšeného tlaku v žilovom riečisku hornej časti tráviaceho systému. Najčastejšou príčinou zvýšeného tlaku v tejto oblasti je cirhóza pečene, ktorá môže byť dôsledkom alkoholizmu a rôznych infekčných a neinfekčných ochorení pečene. Krvácanie je obvykle masívne, ťažko zastaviteľné. Takmer polovica pacientov s cirhózou pečene zomiera na komplikácie spojené s krvácaním z pažerákových varixov.

Malloryho-Weissov syndróm

Tvorí samostatnú diagnostickú jednotku. Ide o krvácanie z pozdĺžnych trhlín z oblasti spojenia medzi pažerákom a žalúdkom, ktoré vzniká v dôsledku opakovaného a silného zvracania. Obvykle spontánne odznieva a neohrozuje život.

Nádorové ochorenia

Nádorové ochorenia horného tráviaceho traktu – benígne či malígne procesy v tejto oblasti (najčastejšie v oblasti žalúdka) – spôsobujú narušenie ciev a menej alebo viac závažné krvácanie. Často sú náhodným nálezom pri endoskopii.

Ostatné príčiny

Medzi ostatné príčiny radíme cievne malformácie, poruchy krvnej zrážanlivosti, autoimunitné procesy, cudzie telesá v tráviacom trakte, ktoré spôsobia jeho poškodenie, refluxnú chorobu žalúdka a pažeráka a mnohé ďalšie, menej časté príčiny.

Príznaky

Klinicky sa takýto typ krvácania prejavuje hematemézou (vracaním čerstvej krvi) alebo melénou. Pojmom meléna označujeme odchod čiernej, zapáchajúcej, dechtovitej stolice s prímesou natrávenej krvi. V ťažších prípadoch pacient prichádza s príznakmi hemoragického šoku, ktorý spôsobuje strata veľkého objemu krvi. K takýmto príznakom patrí bledosť, studená, mramorovaná spotená koža, porucha vedomia, tachykardia (zrýchlenie srdcovej frekvencie), hypotenzia (zníženie tlaku krvi v dôsledku krvnej straty), laboratórne môže byť prítomná anémia ťažkého stupňa (zníženie počtu červených krviniek v periférnej krvi v dôsledku krvných strát).

Diagnostika

Rovnako ako v iných prípadoch krvácania je zásadným krokom odhalenie jeho zdroja. Obyčajným rýchlym diagnostickým postupom je urgentné endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu, ktoré zároveň umožňuje ošetrenie zdroja krvácania rôznymi technikami. Z diagnostických metód je možné aj angiografické vyšetrenie na lokalizáciu zdroja krvácania, to je však príliš zdĺhavé a využiteľné len v prípade stabilizovaného pacienta.

Liečba

Medikamentózne spôsoby ovplyvnenia krvácania sú obvykle málo spoľahlivé, ďalšiemu poškodeniu žalúdka sa môžeme vyhnúť podávaním inhibítorov protónovej pumpy, ktoré znižujú tvorbu kyseliny v žalúdku. Pacient zvyčajne vyžaduje monitoring na jednotke intenzívnej starostlivosti. Tam možno pri krvácaní z pažerákových varixov použiť Sengstakenovu-Blakemorovu sondu, ktorá má dva balóniky a pôsobí ako protitlak, ktorý zastavuje krvácanie z varixov. Dôležitá je celková stabilizácia stavu pacienta, zaistenie vitálnych funkcii, prekrvenia životne dôležitých orgánov, v prípade potreby podanie transfúzie krvi. Až po stabilizácii stavu nasleduje komplexná diagnostika vedúca k odhaleniu choroby spôsobujúcej krvácanie. Tým možno predísť vzniku ďalšieho ataku, ktorý môže byť pre pacienta smrteľný.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bledosťdvanástnikpažerákpažerákové varixytachykardiavracanievredy