07.04.2021 • 5 minút na prečítanie

Aký je to zdravý sex a ako ho dosiahnuť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zdravý sex a sexuálne zdravie nie je to isté. Sexuálny život ako taky je v súčasnej spoločnosti stále tabuizovaná téma, najmä v konzervatívnejších či kresťanských komunitách. Aj tento fakt má dopad na sexuálny život mladých (ale aj starších) ľudí, ktorí nemajú dostatočný prístup k informáciám, resp. sa boja alebo hanbia ich vyhľadávať. 5. apríla si preto pripomíname Deň zdravého sexu, ktorého poslaním je zvyšovať povedomie o zdravom sexuálnom živote a o jeho skvalitnení.
V tomto článku sa dozviete:

aký je rozdiel medzi sexuálnym zdravím a zdravým sexom,
aké nepriaznivé faktory ovplyvňujú náš sexuálny život,
aká je vlastná sexuálna identita,
ako komunikovať o sexe v rodine, s partnerom,
kedy treba navštíviť odborníka.

Sexuálne zdravie vs. zdravý sex

Pojem sexuálne zdravie sa vzťahuje na určitú celú populáciu (napr. štát). Zahrňuje štatistické údaje a fakty ako napr. počet tínedžerských tehotenstiev, frekvenciu interrupcií, používanie ochrany vo forme prezervatívov, hormonálnej antikoncepcie či iných druhov, ale aj výskyt sexuálne prenosných chorôb – napr. syfilis, kvapavka, HIV. Má všeobecnú výpovednú hodnotu.

Zdravý sex sa však týka jednotlivca. Je to osobná a intímna záležitosť každého z nás. Hovorí o prežívaní sexuálneho života samého so sebou, s partnerom, o prijatí svojej sexuálnej identity, orientácie. Zdravý sex však nie je samozrejmosťou, mnoho ľudí najmä v mladom veku prešlo nejakými traumatizujúcimi udalosťami, ktoré im neumožňujú tento zdravý sex mať.

Zdravý sex
Autor: Sorapop Udomsri/Shutterstock.com

Čo nás nepriaznivo ovplyvňuje na ceste za zdravým sexom?

Cesta za zdravým sexom a sexuálnym životom nie je jednoduchá. Mnohokrát vyžaduje dokonca pomoc psychológa či sexuológa. Čo nám však bráni v príjemnom prežívaní sexu?

Medzi psychické ujmy určite patrí zosmiešňovanie či trest. Bohužiaľ, najviac sa s tým stretávame u detí a dospievajúcich ľudí. Ak je dieťa za svoju sexualitu ponižované či zosmiešňované vlastnou rodinou alebo priateľmi zanecháva to vážnu psychickú traumu. Ako sme už v úvode spomínali, v konzervatívnejších rodinách a komunitách majú tendenciu nielen o sexe a sexualite nekomunikovať, ale aj ho zakazovať, prípadne trestať. Nie je ničím výnimočným, že už malé deti sú zvedavé, prezerajú si svoje pohlavné orgány, či dokonca masturbujú. Všetko to patrí do prirodzeného vývoja dieťaťa a zosmiešňovať ho za to alebo nebodaj fyzicky trestať je viac než nevhodné a traumatizujúce.

Bolesťstrach sú ďalšími nepriaznivými vplyvmi na prežívanie nášho sexuálneho života. Ak má človek nepríjemný zážitok z minulosti, kedy mu sex spôsoboval bolesť, či mal sex zo strachu a pod nátlakom, zanecháva to v ňom hlbokú stopu a pri ďalších sexuálnych aktivitách sa nedokáže uvoľniť a užiť si ich tak ako by mal, resp. mohol. Vo vážnejších prípadoch takýto blok môže spôsobiť, že človek sa bude akejkoľvek sexuálnej aktivite úplne vyhýbať.

K prežívaniu zdravého sexu určite patrí aj vhodná prevencia proti neželanému tehotenstvu, či proti sexuálne prenosným chorobám. V dnešnej dobe je foriem antikoncepcie naozaj mnoho. Ženy si môžu vybrať z rôznych druhov hormonálnej antikoncepcie v podobe tabletiek a náplastí, či vnútromaternicových teliesok. Avšak, aj keď tieto spôsoby zabránia neželanému tehotenstvu, pred pohlavne prenosnými chorobami nás neochránia. Preto je pri novom alebo neznámom sexuálnom partnerovi určite na mieste používať ochranu v podobe prezervatívu. Prejsť si pohlavnou chorobou nie je nič príjemné a môže to na človeku zanechať psychickú traumu. Nehovoriac o tom, že nie všetky choroby sú liečiteľné, a tak neopatrná promiskuita môže zanechať následky na celý život.

Kondómy
Autor: New Africa/Shutterstock.com

Vlastná sexuálna identita a sexuálna orientácia – aký je medzi nimi rozdiel a prečo sú dôležité?

Pojmy sexuálna identita a sexuálna orientácia sa často zamieňajú. Sexuálna orientácia označuje objekt emocionálneho a erotického zamerania jedinca. Pojem sexuálna identita označuje, ako jedinec vníma samého seba – biologické pohlavie, s ktorým sa jedinec stotožňuje. Môže tiež označovať pohlavie, aké jedincovi pripisujú iní ľudia. Pre zdravé a plnohodnotné prežívanie sexuálneho života je dôležité, aby človek bol stotožnený s tým kým je, kto ho priťahuje a aby s tým bolo stotožnené aj jeho okolie. Pre mnohých ľudí je objavovanie svojej sexuálnej identity či orientácie veľmi ťažké, najmä ak ide o prípady ak nespadajú do väčšinovej „normálnej“ skupiny (homosexualita, rodová dysfória). Vyjsť s pravdou na povrch v takýchto prípadoch nie je vôbec jednoduché a je dôležitá podpora a pochopenie okolia.

Komunikácia – základný pilier sexuálnej výchovy v rodine a zdravého sexu s partnerom

Základom pre dobrý a zdravý sex je určite komunikácia, a tá sa začína formovať v rodine. Konverzácie na túto tému nemusia byť pre rodičov najpríjemnejšie, avšak, napriek tomu, alebo napriek náboženským presvedčeniam je dôležité otvorene, úprimne a tolerantne sa rozprávať s deťmi (najmä adolescentmi) o sexuálnom živote. V prípade trestov alebo zahanbovania dochádza k strate dôvery v rodiča zo strany dieťaťa a k následnému zatajovaniu faktov z ich osobného života. Zahmlievanie a nedodstatok informácií potom vedie k neželaným tehotenstvám, prenosu nebezpečných chorôb a iným traumatizujúcim zážitkom.

Zdravá komunikácia v rodine je základom pre zdravú komunikáciu s partnerom. Pre zdravý sex je dôležité, aby potreby oboch partnerov boli naplnené, aby bol sex pre oboch partnerov príjemný a pohodlný. Bez otvorenej komunikácie však sex nemusí naplniť naše očakávania, nakoľko každý človek ich má iné, a tak môže dôjsť k sklamaniu a traume. Zdravý sex je jedným zo základných pilierov, ktorý podmieňuje vzťah, preto komunikáciu o ňom netreba podceňovať a svojmu partnerovi sa zdôveriť o svojich túžbach a očakávaniach.

Zlá komunikácia v rodine
Autor: David Pereiras/Shutterstock.com

Odborník – kedy je vhodné ho navštíviť?

Kedy teda môžeme povedať, že máme zdravý sex? Podmienok je teda hneď niekoľko:

  • máme sex bez psychickej alebo fyzickej ujmy,
  • sex je pôžitok pre telo aj dušu,
  • máme sex s vhodnou ochranou a samozrejme, so súhlasom partnera,
  • sex nám prináša pocit šťastiapohodlia,
  • je príjemnýpod žiadnym nátlakom,
  • náš sexuálny život záhŕňa dostatočnú a otvorenú komunikáciu o našich očakávaniach,
  • nikto nám nebráni v prejavení vlastnej sexuálnej identity či sexuálnej orientácie,
  • je to životná cesta bez nepriaznivých vplyvov ako je bolesť pri sexe, strach, zosmiešňovanie či trest zaň.

Sexuálny život je individuálnou záležitousťou každého človeka. To čo niekomu môže vyhovovať nemusí každému. Nie každý problém sa, samozrejme, musí okamžite riešiť s odborníkom. Mnoho z nich sa dá vyriešiť aj bez pomoci alebo práve spomínanou a vyzdihovanou komunikáciou medzi partnermi. Ak však pociťujete, že tých problémov, pre ktoré nemôžete mať zdravý a kvalitný sex je viac, resp. sa neviete vysporiadať so psychickou alebo fyzickou traumou z minulosti, ktorá Váš sexuálny život vo veľkom ovplyvňuje, je dobré vyhľadať odbornú, lekársku pomoc – psychológa alebo sexuológa (poradiť Vám môže aj Váš všeobecný lekár).

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia