12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Albinizmus

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Albinizmus je dedičné ochorenie, pri ktorom jenarušenátvorba melanínu. Melanín je pigment (farbivo), ktorý sa vytvára v tele a dodáva zafarbenie koži, vlasom a očiam. Okrem toho sa podieľa na správnom fungovaní zraku. Choroba je celoživotná a nevyliečiteľná, ale v priebehu času sa nezhoršuje. Typické prejavy sú: svetlá farba očí, kože, vlasov a poruchy zraku. Jedným z hlavných rizík albinizmu je vyššia náchylnosť na vznik rakoviny kože.

Vznik a príčiny

Albinizmus je spôsobený dedičnou poruchou tvorby melanínu. Ten je zodpovedný za sfarbenie kože, vlasov, ochlpenia a očí. Existuje niekoľko typov albinizmu, ktoré súvisia s rôznymi dedičnými poruchami.

Očno-kožný typ

Najčastejšie sa vyskytujúci druh albinizmu, pri ktorom dochádza k zníženiu tvorby či úplnej absencii melanínu. Vlasom, chlpom a koži chýba farbivo, preto sú svetlé až biele. Očiam chýba charakteristická farba a v určitom svetle môžu byť dokonca červené pre presvitajúcu sietnicu (vnútorná vrstva oka). Pridávajú sa i rôzne zrakové problémy.

Očný typ

Trpia ním najmä muži a typické sú preň poruchy videnia.

Typ spojený s inými dedičnými chorobami

Niekedy sa môžu znaky albinizmu spájať s inými vrodenými ochoreniami, ako sú poruchy bielych krviniek, krvných doštičiek, alebo s pľúcnymi a črevnými chorobami.

Príznaky

Typickým prejavom albinizmu býva svetlý odtieň kože, často s pehami a ružovými znamienkami. Pokožka sa veľmi rýchlo spáli, to výrazne zvyšuje riziko rakoviny kože. Niekedy sa tvorba melanínu v detstve či v puberte môže zvýšiť a pokožka mierne stmavne. Vlasy, chlpy a riasy bývajú svetlohnedé, biele, dokonca aj ryšavé. Oči ľudí trpiacich albinizmom môžu byť svetlomodré, červené a niekedy hnedé. Aj farba očí sa s rastúcim vekom môže meniť. Okrem toho albíni môžu mať rôzne poruchy zraku. Oči sa môžu mimovoľne pohybovať, môžu škúliť a byť nadmerne citlivé na svetlo. Videnie býva rozmazané a neostré.

Diagnostika

Lekár si často všimne podozrivo svetlú pokožku a oči už pri pôrode. Neskôr sa môže pri pravidelných prehliadkach objaviť porucha zraku. Diagnóza poruchy je založená na prítomnosti charakteristických príznakov a genetického vyšetrenia.

Liečba a prevencia

V prípade albinizmu neexistuje liečba, ktorá by ho dokázala úplne vyliečiť. Dôležité je vyhýbať sa slnečnému žiareniu a chrániť sa pred ním. Odporúča sa pravidelné natieranie krémami s vysokým ochranným faktorom a krytie tela odevom. Dôležitá je ochrana očí slnečnými okuliarmi a pravidelné prehliadky u kožného a očného lekára. V niektorých prípadoch škúlenia môže byť jedinou pomocou operačná liečba svalov okolo oka.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
albinizmusčervené očiočirozmazané videnie