10.03.2022 • 10 minút na prečítanie

Anafylaktická reakcia, život ohrozujúci stav, pri ktorom rozhodujú minúty

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

V novej časti seriálu Nemocnica z dielne TV JOJ ste mohli vidieť prípad 40. ročného pacienta, ktorého záchranári priniesli s ťažkou alergickou reakciou. Keďže sa pacient dusil záchranka ho priniesla do nemocnice práve včas, vďaka čomu sa im podarilo zachrániť mu život. Čo je anafylaktický šok a ako pri tomto stave podať prvú pomoc? Dočítate sa v našom článku.
Po prečítaní článku budete vedieť:

čo je anafylaktická reakcia,
ako sa anafylaktická reakcia prejavuje,
čo môže anafylaktickú reakciu vyvolať,
ktoré rizikové faktory zvyšujú riziko rozvoja anafylaktickej reakcie,
aká je prvá pomoc pri anafylaktickom šoku a nasledovná liečba,
k akým komplikáciám môže anafylaktický šok viesť,
aká je prognóza pri anafylaktickom šoku.

Čo je anafylaktická reakcia?

Keď dôjde ku kontaktu alergického pacienta s alergénom, jeho imunitný systém prehnane zareaguje uvoľňovaním chemických látok ako je histamín. Práve histamín je zodpovedný za celý rad alergických príznakov, ako je napríklad svrbenie, slzenie očí , či nádcha. Tieto príznaky sa zvyčajne vyskytujú na jednom mieste na tele. U niektorých pacientov môže však byť alergická reakcia oveľa silnejšia a viesť až k anafylaxii, pri ktorej je postihnutých hneď niekoľko oblastí tela naraz.

Anafylaxia je závažná, potenciálne život ohrozujúca alergická reakcia. Môže sa vyskytnúť v priebehu niekoľkých sekúnd, alebo minút po vystavení niečomu, na čo ste alergický, ako sú napríklad arašidy alebo bodnutie včelou. Anafylaxia rovnako spôsobí uvoľňovanie histamínu, iba vo väčšom množstve, ktoré vedie k anafylaktickému šoku. Anafylaktycký šok pomenúva stav, kedy náhle klesne krvný tlakdýchacie cesty sa zúžia tak, že pacient má problém normálne sa nadýchnuť.  Tento stav je veľmi nebezpečný. Ak sa nelieči okamžite, môže mať za následok vážne komplikácie, ktoré môžu byť dokonca smrteľné.

Ako sa anafylaktická reakcia prejavuje?

Prvé príznaky anafylaxie sa často objavia v priebehu niekoľkých minút po vystavení alergénu, avšak zriedkavo sa môžu objaviť aj pol hodinu, alebo dlhšie po expozícii. Symptómy môžu začať mierne, ako napríklad nádcha, alebo svrbenie, no rýchlo môžu nabrať na vážnosti.

Ako sa anafylaxia prejavuje na jednotlivých orgánových systémoch?

  • Dýchací systém

Akonáhle postihne zápal dýchacie cesty, tkanivá priedušiek môžu začať nekontrolovateľne opúchať. Symptómy preto zahŕňajú subjektívny pocit nedostatku vzduchu,  ťažkosti s dýchaním a kašeľ. Môže tiež dôjsť k pľúcnemu edému, (opuchu pľúc). Pri dýchaní si môže pacient všimnúť zvuky podobné sipotu či pískaniu. Bežný je tiež sťahujúci, bolestivý pocit na hrudníku, zachrípnutý hlas a problémy s prehĺtaním.  Pacient sa môže dostať až do respiračnej tiesne, čo predstavuje život ohrozujúci stav, ktorý si  vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Zvýšené riziko respiračnej tiesne majú astmatickí pacienti.

  • Koža

Kožné príznaky anafylaxie sú väčšinou prvé, ktoré si pacienti všimnú, avšak nemusia byť prítomné pri každom anafylaktickom šoku. Anafylaktické kožné príznaky začínajú ako lokálne svrbenie, začervenanie alebo len mierne oteplenie pokožky a môžu prerásť do rozsiahlej žihľavky, ktorá veľmi svrbí a je bolestivá na dotyk. U pacientov, ktorí majú problémy s dýchaním môže koža zmodrať od nedostatku kyslíka, pričom u pacientov v anafylaktickom šoku je zas pokožka bledá a studená.

Autor: wisely/Shutterstock
  • Obehový systém

Problémom pri anafylaktickom šoku je náhly pokles krvného tlaku, ktorý je spôsobený rozšírením ciev v celom organizme. Čím viac sa cievy rozšíria, tým je tlak krvi v nich nižší. Pokles tlaku spôsobuje aj únik tekutiny do okolitých tkanív. Nízky krvný tlak znamená, že mozog a ostatné orgány nie sú dostatočne prekrvené, a teda sa im nedostáva dostatok kyslíka a živín potrebných na správne fungovanie. Pacient má v tomto stave slabý, nitkovitý pulz a môže pociťovať búšenie srdca.  Ak tento stav nie je rýchlo kompenzovaný pacientovi hrozí smrť.

  • Tráviaci trakt

Pri anafylaxii je možná prítomnosť aj tráviacich ťažkostí, obzvlášť u pacientov s potravinovými alergiami. Pacienti môžu pociťovať nadúvanie, kŕče, bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie a hnačky.

  • Ostatné príznaky, ktoré môžu sprevádzať anafylaktickú reakciu:
    • Kovová chuť v ústach,
    • Závraty, točenie, alebo bolesti hlavy,
    • Zmätenosť, úzkosť a slabosť,
    • Opuch očí, pier, alebo jazyka,
    • Nezreteľná reč, chrapľavý hlas a ťažkosti s rozprávaním.

Čo môže vyvolať anafylaktickú reakciu?

Na vyvolanie anafylaktickej reakcie musí zvyčajne pacient prísť do kontaktu so spúšťačom viac ako jedenkrát, kým naň dostane silnú alergiu. Preto ak ste niekedy mali prehnanú reakciu na uštipnutie včelou, alebo vás škriabalo v hrdle po jedení kreviet, povedzte o tom svojmu lekárovi. Lekár vám môže predpísať liek, ktorý budete mať po ruke pre každý prípad. Treba sa mať na pozore. Aj mierna alergická reakcia totiž môže v budúcnosti viesť k vážnejším.

Bežné spúšťače anafylaxie zahŕňajú:

  • Niektoré lieky vrátane antibiotík, aspirínu a iných liekov proti bolesti, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu,
  • Potraviny ako orechy, ryby, mäkkýše, pšenica, sója, sezam a mlieko,
  • Latex, ktorý sa nachádza v mnohých jednorazových rukaviciach, injekčných striekačkách a lepiacich páskach,
  • Bodnutie hmyzom,
  • Hoci to nie je bežné, u niektorých ľudí sa môže vyvinúť anafylaktická reakcia z cvičenia, alebo behania. Konzumácia určitých potravín pred cvičením, alebo cvičenie v horúcom, chladnom, či vlhkom počasí sú u niektorých ľudí tiež spojené s anafylaxiou.

Niekedy sa príčina vzniku anafylaktickej reakcie nemusí zistiť. Tento typ anafylaxie sa nazýva idiopatická. Ak si nie ste istí čo môže byť spúšťačom vašich záchvatov, navštívte alergológa, ktorý to pomocou alergologických testov zistí.

Ktoré rizikové faktory zvyšujú riziko rozvoja anafylaktickej reakcie?

Nie je známych veľa rizikových faktorov pre anafylaxiu, ale niektoré veci, ktoré môžu zvýšiť jej riziko, zahŕňajú:

  • História anafylaxie

Ak ste už mali anafylaktickú reakciu, riziko tejto závažnej reakcie sa do budúcnosti zvyšuje. Budúce reakcie môžu byť dokonca ešte závažnejšie ako prvá reakcia.

  • Alergie, alebo astma

Pacienti, ktorí majú ktorýkoľvek z týchto stavov, sú vystavení zvýšenému riziku anafylaxie.

  • Iné

Patria sem napríklad srdcové ochorenia, alebo mastocytóza, čo je abnormálne zmnoženie imunitných buniek mastocytov, ktoré pri kontakte s antigénom uvoľňujú histamín a heprín.

Autor: Andrey_Popov/Shutterstock

Aká je prvá pomoc anafylaktického šoku a nasledovná liečba ?

Ak ste s osobou, u ktorej sa rozvinula anafylaktická reakcia a vykazuje známky šoku, konajte rýchlo. Ak na nej pozorujete bledú, chladnú a vlhkú pokožku, slabý, rýchly pulz, problémy s dýchaním, zmätenosť, alebo stratu vedomia. Okamžite urobte nasledovné:

  • Zavolajte 155, alebo 112,
  • Použite adrenalínové pero, EpiPen, ak je k dispozícii, stlačením ho do stehna osoby,
  • Dostaňte pacienta do pohodlnej polohy a zdvihnite mu nohy. Vďaka tomu bude krv prúdiť do životne dôležitých orgánov.
  • Skontrolujte pacientovi pulz a dýchanie. Ak má pacient nehmatný pulz a nedýcha, podajte kardiopulmonálnu resuscitáciu, (30 krát stlačenie hrudníka, 2 vdychy).

Mnoho ľudí, ktorí majú zvýšené riziko vzniku anafylaktickej reakcie nosí adrenalínové pero. Toto zariadenie je kombinovaná injekčná striekačka a skrytá ihla, ktorá vstrekuje dávku adrenalínu pri zatlačení na stehno. Okamžité použitie EpiPen môže zabrániť zhoršeniu anafylaxie a môže pacientovi zachrániť život.

Aj keď sa po použití EpiPen bude pacient cítiť lepšie, stále musí vyhľadať lekársku pomoc. Existuje značné riziko, že sa reakcia vráti, akonáhle liek vyprchá. Ak dôjde k anafylaktickému šoku v dôsledku bodnutia hmyzom, šetrne žihadlo odstráňte ak to pôjde, ale nestláčajte ho, mohlo by to uvoľniť viac jedu.

V nemocnici pokračuje terapia zvyčajne intravenóznym podaním adrenalínu, glukokortikoidovantihistaminík. Tieto lieky pomáhajú znižovať zápal v dýchacích cestách, čím zlepšujú schopnosť  pacienta dýchať. Všetky komplikácie, ktoré sa vyvinuli v dôsledku anafylaktického šoku, sú liečené tiež.

K akým komplikáciám môže anafylaktický šok viesť?

Anafylaktický šok je mimoriadne závažný.  Pacientom môže zablokovať dýchacie cesty, alebo príliš znížiť krvný tlak, čo môže prispieť ku komplikáciám ako sú:

  • Poškodenie mozgu,
  • Zlyhanie obličiek,
  • Arytmie,
  • Infarkt myokardu,

V niektorých prípadoch môžu pacienti zaznamenať zhoršenie už existujúcich zdravotných ťažkostí. To platí najmä pre choroby dýchacieho systému. Napríklad, ak máte CHOCHP, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, môžete pociťovať nedostatok kyslíka, ktorý môže rýchlo spôsobiť nezvratné poškodenie pľúc. Anafylaktický šok môže tiež trvalo zhoršiť príznaky upacientov so sklerózou multiplex. Čím skôr dostanete potrebnú liečbu, tým je výskyt komplikácii menej pravdepodobný.

Autor: Amy Kerkemeyer/Shutterstock

Aká je prognóza pri anafylaktickom šoku?

Anafylaktický šok môže byť mimoriadne nebezpečný, ba dokonca smrteľný. Ide o okamžitú lekársku pohotovosť. Rekonvalescencia bude závisieť od toho, ako rýchlo dostane pacient pomoc. Ak máte zvýšené riziko anafylaxie, poraďte sa so svojím lekárom. Môžu vám byť dlhodobo predpísané antihistaminiká alebo iné lieky na alergiu, aby sa znížila pravdepodobnosť alebo závažnosť budúcich záchvatov. Lekár vám tiež môže odporučiť nosenie EpiPen pre prípad budúceho záchvatu, alebo vám pomôže identifikovať, čo spôsobilo reakciu, aby ste sa v budúcnosti vyhli spúšťačom.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Anaphylaxis

Anaphylaxis/effects

Anaphylactic shock

Anaphylactic shock facts

Anaphylaxis/diagnosis

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia