10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Análna píšťala

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Análna píšťala (análna fistula) je malý tunel, ktorý sa môže vytvoriť pod kožou v okolí konečníka. Ak sa jeho prirodzené žľazy infikujú, fistula ich pospája a vyústi cez kožu v okolí análneho otvoru. Ide o bolestivý jav, ktorý sa nedá liečiť, ale vyžaduje lekársky zákrok. Najčastejšou príčinou jejvznikuje hnisavýzápalv oblasti análnej časti.

Vznik a príčiny

Príčinou análnej píšťaly sú problémy s drobnými žľazami análneho otvoru. Keď sa zablokujú a upchajú, tvorí sa infekcia, ktorá na mieste vyvolá opuch naplnený tekutinou. Tá po čase vytečie von. Prepojenie abscesu s kožou, cez ktorú infekcia ústi, je análna píšťala. Ďalšími príčinami okrem abscesu sú choroby ako tuberkulóza, pohlavne prenosné choroby alebo Crohnova choroba, ktorá postihuje črevá.

Príznaky

Análna fistula sa prejavuje bolesťou, začervenaním boľavého miesta, opuchom v okolí konečníka či nečistou zapáchajúcou tekutinou, ktorá vyteká z vytvoreného otvoru. Môže sa pridať krvácanie, bolestivý pohyb čriev, bolestivé močenie, prípadne zvýšená teplota.

Diagnostika

Väčšina análnych fistúl sa diagnostikuje okamžite, no ak ide o prípad, keď sa sama uzavrela, diagnostika vyžaduje viac vyšetrení. Zahŕňajú priamu rektálnu kontrolu prstom, odborné vyšetrenie hrubého čreva a konečníka, zobrazovacie testy, ako je napríklad RTG alebo CT. V niektorých prípadoch sa vyžaduje kolonoskopia.

Liečba

Neexistuje žiadny liek na zlepšenie stavu, je potrebná operácia. Jednoduché fistuly, ktoré nie sú príliš blízko konečníka, dokáže lekár „uzavrieť“ tak, že sa dnu dostane cez narezanie pokožky a svalov okolo píšťaly.

Zložitejšie fistuly vyžadujú do otvoru najskôr vložiť trubičku, takzvaný seton, a postupne odstrániť infikovanú tekutinu. Vytekanie môže trvať niekoľko týždňov. Až následne sa pristupuje k operácii. V závislosti od toho, kde je fistula, dochádza pri zákrokoch k narezaniu svalov zvierača, čo máva za následok ťažšiu kontrolu činnosti čriev.

Ako žiť s chorobou

Análna fistula je stav, ktorý sa nedá doma ani odborne vyliečiť. Pri príznakoch treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc a stav si dať operovať. Až následne možno očakávať zlepšenie a úľavu. Aby sa predišlo opakovaniu choroby, je dôležité podporovať správnu činnosť čriev výberom vhodnej stravy (dostatok vlákniny, menej koreniť, vyprážať a sladiť, jesť čerstvé a nezapchávajúce potraviny) a príjmom dostatku tekutín.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
abscesbolesťgrganiekonečníkkrvácavosťteplotavracanie