10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Análna trhlina

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Análna trhlina je bolestivé ochorenie spôsobené natrhnutím alebo porezaním sliznice v oblasti análneho kanála. Býva sprevádzaná krvácaním, krv je jasnočervená. Bolesť sa stupňuje hlavne pri defekácii (vyprázdňovaní) a pretrváva aj hodiny po nej. Bolesť pri stolici aobavaz ďalšej bolestivej defekácie výrazné ovplyvňujú kvalitu života pacienta. Toto ochorenie je veľmi časté, najviac sa vyskytuje u mladých práceschopných ľudí.

Vznik a príčiny

Na vzniku análnej trhliny sa podieľa viacero faktorov, najmä však genetická predispozícia (častý rodinný výskyt) a faktory životného štýlu. Medzi rizikové faktory sa zaraďujú časté zápchy, nedostatočne pestrá strava, nedostatok pohybu a sedavý spôsob života. Určitý podiel na ochorení má aj nesprávna hygiena konečníka. Najnovšie štúdie poukazujú, že väčšina análnych trhlín je spôsobená zvýšeným tlakom análneho zvierača a následným slabším prekrvením v tejto oblasti, ktorá sa stáva náchylnejšou na poranenie. Análna trhlina je často spôsobená tvrdou stolicou, ale príčinou môže byť aj hnačka.

Príznaky

Hlavným príznakom je rezavá bolesť v oblasti konečníka počas stolice a po nej. Pacienti často udávajú tuhú stolicu a zápchy. Toto ochorenie patrí medzi najbolestivejšie. Odráža sa to na správaní pacientov – často si odopierajú jedlo zo strachu z bolesti pri defekácii. Nepravidelná strava a zadržiavanie stolice tento stav ďalej zhoršujú. Niekedy sa môže vyskytnúť svrbenie v oblasti konečníka a krvácanie. Krv býva typicky jasnočervená, množstvo závisí od veľkosti trhliny.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia zhodnotí pacientov stav. Análna trhlina sa dá jednoducho nájsť, keďže sa nachádza v spodnej časti análneho kanála a lekár ju môže vizuálne veľmi dobre zhodnotiť. Súčasťou klinického vyšetrenia je per rektum vyšetrenie. Pri podozrení na netypickú trhlinu alebo pri veľmi bolestivých trhlinách sa odoberá vzorka sliznice na histologické vyšetrenie. Niekedy je súčasťou diagnostiky aj odber stolice na mikrobiologické vyšetrenie. Tieto odbery sa vykonávajú, aby sa vylúčilo iné ochorenie.

Liečba

Liečba akútnej análnej trhliny je konzervatívna. Hlavnú rolu zohráva diéta, ktorej cieľom je pravidelná mäkká až kašovitá stolica. Základom diéty je dostatočný prísun tekutín a vlákniny. Vhodné je používanie mokrého uteráka alebo sprchy po stolici. Lokálne sa používajú hojace masti a anestetiká, na tlmenie bolesti analgetiká.

Terapia dlhodobej análnej trhliny, ktorá trvá viac ako 6 týždňov, je buď konzervatívna, alebo chirurgická. Využívajú sa krémy s obsahom nitrátov, ktoré znižujú napätie análneho zvierača a zvyšujú prekrvenie. Pri neúspechu sa pristupuje k chirurgickej liečbe. Jednou z metód je jemné rozšírenie konečníka a následné prekrvenie okrajov trhliny, druhou metódou je vyrezanie trhliny.

Prevencia

Základom prevencie je pestrá, pravidelná a vyvážená strava, dostatok pohybu, obmedzenie sedavého štýlu života a dostatočná osobná hygiena.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
análna trhlinakonečníkkrvácavosťtuhá stolicazápcha