10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Anestézia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Anestézia (narkóza) doslovne znamená „stratu citu” v tele. Lieky, ktoré vyvolávajú anestéziu, sa nazývajú anestetiká. Anestetiká sa nasadzujú počas testov a chirurgických zákrokov na znecitlivenie v určitých oblastiach tela alebo na vyvolanie spánku. Zabraňujú bolesti a nepohodliu a umožňujú využiť širokú škálu liečebných postupov.

Vznik a príčiny

Anestetiká sa používajú na zastavenie nervových signálov, ktoré vedú do mozgu a umožňujú vedomie a prenosy informácií ako pohyb a bolesť. Ich základné rozdelenie je na lokálne a celkové. Po aplikácii lokálnych ostane utlmená len istá časť tela, no pacient ostane plne pri vedomí. Často sa používajú počas menších zákrokov.

Celková anestézia je proces, pri ktorom je pacient v úplnom bezvedomí.Využíva sa na závažnejšie zákroky. Počas tohto stavu indukovaného spánku sa môžu postupy vykonávať bez toho, aby pacient čokoľvek pocítil. Keď sa anestetikum vyplaví, vyprchá z organizmu, nervové signály budú opäť schopné cestovať do mozgu a vedomie aj cit sa vrátia.

Diagnóza
Pred podaním náročnejšej celkovej anestézie je nutné podstúpiť u pacienta predoperačné vyšetrenie, zhodnotenie množstva týchto liekov a určiť ich kombináciu, ktorá sa pri zákroku použije. Skúmajú sa faktory ako telesná hmotnosť, vek, pravidelné užívanie liekov, flexibilita a zdravie dýchacích ciest a srdca. Je dôležité, aby informácie od pacienta boli presné. Ak by napríklad nespomenul anamnézu užívania alkoholu alebo drog, mohlo by dôjsť k nedostatočnému množstvu anestézie, čo by mohlo viesť k nebezpečne vysokému krvnému tlaku.

Liečba

Okrem lokálnej a celkovej anestézie existuje mnoho iných druhov na chirurgickú aj nechirurgickú liečbu ochorení. Na rozdiel od celkovej anestézie neuvedú pacienta do bezvedomia, len utlmia alebo potlačia u pacienta cit v určitej oblasti.

Oblastné anestetikum

Podáva sa do špecifickej časti tela, ktoré vedie k jej znecitliveniu alebo úľave od bolesti pri hlbších operáciách, pri ktorých je potrebná rozsiahlejšia necitlivosť.

Epidurálna anestézia

Druh lokálnej anestézie, zvyčajne používanej na upokojenie dolnej časti tela, napríklad na úľavu od bolesti počas pôrodu či operácie pruhu.

Spinálna anestézia

Podáva sa na dosiahnutie úplného znecitlivenia spodných častí tela, trvajúceho približne tri hodiny, napríklad chrbtovej kosti alebo krížov, takže chirurgický zákrok sa dá bezpečne vykonať.

Anestetikum možno podať viacerými spôsobmi – ako masť, sprej alebo kvapky, injekcia do žily alebo plyn na vdýchnutie. Zodpovední za prípravu aj priebeh postupu, zobudenie pacienta aj jeho následnú liečbu a rekonvalescenciu sú anestéziológovia.

Vedľajšie účinky

Anestetiká sa skladajú z množstva liečiv, ktoré môžu u niektorých pacientov spôsobiť vedľajšie účinky. Najčastejšie súpocit slabosti a choroby, závraty a pocit mdloby, pocit chladu alebo triaška, svrbenie, modriny, podliatiny a precitlivenosť.

Vedľajšie účinky zvyčajne netrvajú veľmi dlho.

Prevencia

V posledných rokoch sa anestézia stala veľmi bezpečnou. Pokroky v oblasti vybavenia, liekov a vedomostí umožnili, aby sa vážne komplikácie obmedzili na zriedkavé. Avšak rovnako ako pri akomkoľvek type operácie alebo lekárskeho zákroku existuje určité riziko. Predoperačné vyšetrenie slúži na to, aby znížilo zdravotné riziko vyvolané anestéziou, ktorým môže byť alergická reakcia na anestetiká alebo trvalé poškodenie nervu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
alergická reakciamdlobynervyparestéziapocit slabostisvrbeniezávraty