12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Astigmatizmus

Príčiny / spúšťače

Príčinou astigmatizmu je nerovnomerné zakrivenie niektorých optických plôch oka, najčastejšie očnej rohovky. Namiesto toho, aby mala jednu krivku guľatú, pripomína skôr tvar vajíčka. To spôsobuje rozmazané videnie na všetky vzdialenosti. Ak je rohovka alebo šošovka v tvare vajíčka s dvoma nesprávnymi krivkami, svetelné lúče nie sú správne ohnuté, to spôsobuje chybu refrakcie.

Tým sa vysvetľuje spomínaný rozmazaný obraz. Astigmatizmus je teda typ chyby refrakcie. Rozmazané videnie sa môže vyskytnúť viac v jednom smere – horizontálne, vertikálne alebo diagonálne. Často je prítomný pri narodení a môže sa vyskytnúť v kombinácii s krátkozrakosťou. Možnosti liečby sú korekčné okuliare alebo operácia.

Príznaky a symptómy

Príznaky astigmatizmu sú rozmazané alebo deformované videnie, bolesti hlavy, problémy s nočným videním, škúlenie.

Diagnóza

S astigmatizmom sa zvyčajne človek narodí. Niekedy sa diagnostikuje až v dospelosti, v súvislosti s úrazmi alebo pri niektorých očných ochoreniach. Nie je spôsobený ani zhoršeným čítaním v zlom svetle, sedením príliš blízko televízora alebo pred monitorom počítača. Deti si často neuvedomujú, že ich videnie je rozmazané. Rodič by mal pri prvých známkach astigmatizmu vziať dieťa k oftalmológovi alebo optometristovi.

Astigmatizmus sa môže vyskytnúť v kombinácii s inými refrakčnými chybami, ako je krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Kompletné očné vyšetrenie zahŕňa sériu testov na overenie zdravia očí a lomu. Lom určuje, ako oči ohýbajú svetlo. Očný lekár preto počas vyšetrenia môže vyskúšať rôzne druhy jasu, aby preskúmal očné pozadie. Závažnosť chyby sa uvádza v cylindrických dioptriách.

Liečba

Cieľom liečby astigmatizmu je zlepšiť jasnosť videnia a pohodlie očí. Astigmatizmus možno riešiť optickými pomôckami, ako sú okuliare a kontaktné šošovky, ale aj pomocou laserových a vnútroočných zákrokov.

Okuliare – používajú tórické šošovky. Tie ovplyvňujú smer dopadu svetelných lúčov, čím korigujú asymetrické zakrivenie rohovky.

Kontaktné šošovky – rovnakým spôsobom ako okuliare korigujú zrak. Používajú sa aj v procedúre nazývanej ortokeratológia. Je to nechirurgická liečba, ktorá používa špeciálne tvarované kontaktné šošovky na dočasné preformovanie rohovky.

Vnútroočné operácie – odporúčajú sa pacientom s ťažším astigmatizmom. Prirodzená očná šošovka sa nahrádza umelou. Tá dokáže vyrovnať zakrivenie rohovky a vyriešiť astigmatizmus natrvalo.

Laserové operácie – laserový lúč upraví zakrivenie očnej rohovky, takže po operácii svetelné lúče dopadajú na sietnicu rovnomerne a videnie je ostré a presné. Výhodou je rýchlosť a bezbolestnosť.

Prevencia

Oči by sme si mali chrániť neustále. Pomáha im očná gymnastika. Sú to veľmi jednoduché cviky, ktoré prinášajú úľavu najmä unaveným očiam. Súčasťou prevencie a ochrany zraku je zdravá životospráva. Mala by obsahovať dostatok zeleniny a ovocia bohatého na vitamín A. Netreba zabúdať na dostatok spánku. Z kvapiek sú to najmä „umelé slzy”, ktoré pomáhajú pri práci v prašnom prostredí.

Redakcia portálu Lekár.sk