Detská pokožka má svoje špecifické vlastnosti, vďaka ktorým je veľmi citlivá a jemná. V porovnaní s pokožkou dospelých je niekoľkokrát tenšia a preto aj náchylnejšia k podráždeniu. Na to, aby ostala zdravá je potrebné sa o ňu starať o niečo viac.
O to dôkladnejšiu a precíznejšiu starostlivosť potrebuje koža dieťaťa, ktoré trpí atopickou dermatitídou, resp. atopickým ekzémom. Ide o zápalové neinfekčné ochorenie kože, ktorého príčiny ešte neboli úplne odhalené. Toto ochorenie patrí medzi najčastejšie kožné choroby detí a vo svete postihuje 10-20 % z nich. Známych je niekoľko faktorov, ktoré podmieňujú jeho vznik. Jedným z nich je aj dedičnosť. Ak je atopikom jeden z rodičov, pravdepodobnosť, že dieťa bude mať atopický ekzém je až 60%. Pri oboch rodičoch atopikoch je táto pravdepodobnosť až 80%. Navyše, aj napriek dôkladnej starostlivosti môže toto chronické ochorenie kože často pretrvávať až do dospelosti.
Atopická dermatitída nie je ochorenie, na ktoré by sa zomieralo. Má však výrazný vplyv na život. Je dokázané, že kožné ochorenia negatívne vplývajú na psychiku i ostatné sféry (problémy so socializáciou , problémy v pracovnej oblasti a pod.). Je preto dôležité ochorenie rozpoznať včas a začať s liečbou.
NEGATÍVNE VPLYVY
Pri deťoch (ale i dospelých) nemožno zabúdať na skutočnosť , že to čo zdravému dieťaťu neublíži, môže atopikovi výrazne uškodiť. Pokožka atopika totiž reaguje aj na bežné podnety, ktoré prichádzajú z vonkajšieho či vnútorného prostredia.
Vnútorné vplyvy
Existujú potraviny, ktoré vedia pokožku dráždiť zvnútra. A nemusia to byť len potraviny, ktoré sú typickými alergénmi, ako kravské mlieko, orechy, lepok, a iné. Medzi známe potraviny, ktoré môžu výrazne atopický ekzém zhoršiť sú tie, ktoré zvyšujú hladinu histamínu. Preto sa atopikom odporúča histamínová, ale napríklad aj bezlaktózova diéta.
Najčastejšie potravinové dráždiče:
kravské mlieko
niektoré druhy zeleniny: paradajky, cibuľa, cesnak, petržlen, zeler
z ovocia najmä jahody, drobné bobuľové ovocie (ríbezle, maliny), citrusy, marhule, broskyne, hrušky, mango a iné (to platí aj pre výrobky z nich- džúsy, džemy, kompóty,…)
vajcia
orechy
mak
čokoláda
kakao
med
morské ryby
koreniny (napr. škorica)
Vhodné potraviny:
zo zeleniny najčastejšie mrkva, zemiaky, brokolica, cuketa, tekvica, uhorky, kaleráb či strukoviny
z ovocia sa dobre znášajú banány, jablká, slivky, hrozno, čerešne alebočervený melón
ekzematici tolerujú dobre aj hydinové, králičie, teľacie, hovädzie mäso a sladkovodné ryby
Vonkajšie vplyvy
Zvonku dráždia atopickú pokožku rôzne chemikálie či niektoré pracie prostriedky. Pacientom s ekzémom sa pri praní neodporúča používať ani aviváž. Namiesto nej možno použiť trocha otcu. Druh a farba bielizne je tiež jedným z výrazných faktorov. Vhodné sú bavlnené, bambusové či ľanové oblečenie svetlej farby. Naopak je potrebné vyhýbať sa vlnenému, elastickému neprievzdušnému oblečeniu. Tmavé farby obsahujú kovy, ktoré môžu byť dráždičom. Tým môže byť, ale i nevhodná kozmetika. Klasické kozmetické prostriedky (sprchové gély, mlieka, atď.), ktoré poznáme z reklamy sú určené len pre zdravú pokožku, ekzematici by sa jej mali vyhnúť a používať len tú, ktorá je pre nich určená.
Rovnako majú atopici vyššie nároky na domáce prostredie. Nutné je častejšie utieranie prachu, vysávanie, vetranie a používanie antialergénnych materiálov. V srsti a perí zvierat sa hromadia roztoče, mikróby i drobný hmyz, preto sa v domácnosti ľudí s atopickým ekzémom neodporúča chovať zvieratá.
Pri deťoch sa radí vyhýbať aj piesku (predovšetkým ihriská s nekrytými pieskoviskami- vyššia hrozba výskytu exkrementov zvierat), hline, plastelíne i plyšovým hračkám (držia v sebe prach).
Pri pacientoch s atopickou dermatitídou je potrebná teda nielen zmena starostlivosti o pokožku dieťaťa, rovnako aj zmena stravovania, osobnej hygieny, obliekania a pod. Atopická dermatitída vplýva na život ekzematika, ale na chod celej rodiny.
AKÉ SÚ PRÍZNAKY?
Atopická dermatitídasa prejavuje predovšetkým suchou kožou, svrbením a červenými škvrnami, ktoré môžu viesť až k mokvaniu. Najčastejšie sa vyskytuje na lícach, čele, krku, v lakťových a podkolennových jamkách alebo stehnách, členkoch či na rukách.
LIEČBA
V súčasnosti neexistuje žiadny liek, ktorý by atopickú dermatitídu vyliečil. V tomto prípade je preto dôležitejšiaprevencia, ako samotná liečba. Prevencia spočíva v odstránení všetkým negatívnych faktorov, ktoré pokožku dráždia. Čím menej týchto dráždidiel na kožu pôsobí, tým je atopická pokožka pokojnejšia.
Medzi najdôležitejšie kroky patrí prevencia škrabania. Je všeobecne známe, že škrabaním sa poškodzuje vrchná vrstva kože, čo môže viesť k infekcii a ekzém sa zhoršuje. Preto netreba zabúdať ani na časté strihanie a brúsenie nechtov.
Ekzematickú pokožku je potrebné viackrát denne premasťovať vhodnými prípravkami (krémy, telové mlieka, masti, emulzie,..). Vyberať by sme mali také, ktoré obnovujú funkciu kožnej bariéry, hydratujú kožu, obsahujú látky s protizápalovým a protisvrbivým účinkom. Vyhnúť sa treba parfumovaným prípravkom a parabénom.
Pre atopických pacientov je samozrejmosťou každodenné umývanie. Ale pozor, kúpeľ či sprcha by nemali byť dlhé a horúce. Ideálna je vlažná voda a použitie vhodných kozmetických prípravkov. Do kúpeľa sa odporúčajú špeciálne oleje, ktoré predchádzajú presušeniu.
Pri akútnom zápale môže lekár odporúčať užívanie kortikoidov. V mnohých prípadoch sa využívajú aj antihistaminiká, prípadne antibiotiká.