Autoimunitná gastritída, niekedy nazývaná atrofická, je zriedkavé chronické zápalové ochorenie žalúdka, spôsobené chybným správaním ľudského imunitného systému. Prejavuje sa miernymi poruchami trávenia a bolesťami brucha. Prináša zvýšené riziko rakoviny žalúdka, ale nie žalúdočných (peptických) vredov. Ochorenie častejšie postihuje pacientov s autoimunitným zápalom štítnej žľazy, diabetom I. typu a Addisonovou chorobou. Autoimunitnú gastritídu nemožno vyliečiť, ale jej prejavy sú mierne a dajú sa liečiť.
Ochorenie je autoimunitné, spôsobené chybným správaním ľudského imunitného systému, ktorý vyhodnotí bunky žalúdočnej sliznice ako nebezpečné a začne ich usmrcovať. Konkrétne ide o krycie bunky, ktoré produkujú žalúdočnú kyselinu a vnútorný faktor, potrebný na vstrebávanie vitamínu B12 (kobalamín). Nie je presne známe, prečo ochorenie vzniká, bol však spozorovaný vyšší výskyt v rámci rodín. Chronický zápal žalúdka je vo väčšine prípadov spôsobený infekciou baktérie Helicobacter pylori, ide však o odlišné ochorenie s inou prognózou a liečbou.
Zápal žalúdočnej sliznice sa prejavuje jej chradnutím a oslabením funkcie (atrofia). Zápal vykazuje veľmi mierne príznaky – bolesť, nechutenstvo a nevoľnosť. Menšia tvorba kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku zapríčiňuje tráviace ťažkosti a znižuje vstrebávanie železa. Kyselina v žalúdku tiež bráni vstupu nákazlivých baktérií do čriev, preto je vyššie riziko črevných infekcií. U pacientov s autoimunitnou gastritídou je zvýšené riziko rakoviny žalúdka. Na rozdiel od chronickej gastritídy spôsobenej Helicobacterom pylori u pacientov s autoimunitnou formou nie je zvýšené riziko vzniku žalúdočných a dvanástnikových (peptických) vredov. Poškodenie krycích buniek sliznice žalúdka tiež spôsobí nedostatočné vstrebávanie vitamínu B12, čo môže vyvolať pernicióznu chudokrvnosť (anémiu).
Zlatým štandardom pre diagnózu je endoskopické vyšetrenie žalúdka a odber vzorky sliznice pre histologické vyšetrenie (biopsia). Využívajú sa aj biochemické testy hormónu zvyšujúceho funkcie žalúdka, gastrínu, a sérologické vyšetrenie prítomnosti autoimunitných protilátok proti krycím bunkám. Používajú sa i testy na hladiny vitamínu B12 a železa, ktoré bývajú znížené.
Autoimunitná gastritída často prebieha skryto, pacienta k lekárovi privedie až po niekoľkých rokoch vzniknutá chudokrvnosť (zásoby vitamínu B12 v tele vystačia veľmi dlho). Liečba je vo všeobecnosti sústredená na zvýšenie príjmu železa a dodávanie vitamínu B12 injekciami. Pre riziko rozvoja nádorového ochorenia sa odporúča pacientom pravidelne podstupovať preventívne endoskopické vyšetrenie. Vhodné je vyhýbať sa potravinám zaťažujúcim žalúdok, ako sú káva, alkohol a mastné jedlá. Priebeh ochorenia môže zhoršiť aj fajčenie.
Prognóza autoimunitnej gastritídy je priaznivá. Po nahradení vitamínu B12 sú jej celkové príznaky veľmi mierne a neznižujú kvalitu života pacienta. Pre riziko rozvoja nádorového ochorenia sa pacientom odporúča pravidelne podstupovať preventívne endoskopické vyšetrenia, ktoré dokážu karcinóm zachytiť a vyliečiť už v zárodku.