10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Bakerova cysta

Príčiny / spúšťače

Príčinou choroby je nahromadenie synoviálnej tekutiny, koleno jej vyprodukuje nadmerné množstvo. Jej bežná funkcia je pomáhať kolenu plynule sa pohybovať. Pri veľkom množstve synoviálnej tekutiny dochádza k jej hromadeniu v popliteálnom vačku (oblasť za kolenom). Tak vzniká Bakerova cysta. Vysoká produkcia tekutiny v kolene je spôsobená zápalom kĺbov (rôzne typy artritídy) a zraneniami (napríklad roztrhnutie chrupavky v kolene).

Príznaky a symptómy

Pri zohnutí kolena alebo pri fyzickej aktivite Bakerova cysta spôsobuje postihnutému bolesť. V niektorých prípadoch bolesť spôsobovať nemusí. K príznakom patrí opuch za kolenom, niekedy edém nohy, tuhosť kolena a nemožnosť poriadne ho zohnúť. Pri námahe sa môžu príznaky zhoršiť.

Diagnostika

Na určenie diagnózy často stačí fyzikálne vyšetrenie. Pretože príznaky Bakerovej cysty v mnohých prípadoch pripomínajú iné, závažnejšie ochorenia (hlboká žilová trombóza, aneuryzma, tumor), lekár často využíva pri diagnóze zobrazovacie metódy (ultrazvuk, RTG, magnetická rezonancia).

Liečba

Liečba spočíva v medikácii, drenáži tekutiny, fyzikálnej terapii. Lieky, ktoré lekár naordinuje, sú kortikosteroidnej povahy. Do kolena injekciou dostane napríklad kortison, ktorý redukuje zápal a zbavuje pacienta bolesti, no neuchráni ho od vzniku cysty. Pri drenáži lekár ihlou odstráni tekutinu z kolena, procedúra sa často vykonáva s pomocou ultrazvuku. Fyzikálna terapia zahŕňa chladenie, kompresné pančuchy, barly a jemné cvičenie, ktoré udrží funkciu kolena.

Prevencia

Prevenciou je predchádzanie ochoreniam, ktoré môžu spôsobiť nadmernú tvorbu synoviálnej tekutiny. Mnohým zápalovým ochoreniam a náchylnosti na infekcie sa dá predchádzať dôkladnou starostlivosťou o svoj zdravotný stav. To znamená pravidelné preventívne prehliadky a snahu viesť zdravý životný štýl, nefajčiť, byť pravidelne fyzicky aktívny, jesť stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a cholesterolu.

Redakcia portálu Lekár.sk