10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Bakteriálny zápal pošvy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápaly pohlavných orgánov sú najčastejšou príčinou návštevy gynekológa. Vo väčšine prípadov ide o infekčné ochorenie, často aj pohlavne prenosné. Gynekologické zápaly môžeme rozdeliť na zápaly vonkajších a vnútorných rodidiel. Medzi oboma typmi je úzke prepojenie, keďže v niektorých prípadoch dochádza k šíreniu infekcie z vonkajších rodidiel ascendentným smerom. Vnútorné a vonkajšie pohlavné orgány môžu byť postihnuté aj súčasne. Bakteriálny zápal pošvy je zápal vnútorných rodidiel, ktorý počas života postihuje takmer každú ženu, výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Opakované neliečené zápaly môžu viesť k šíreniu infekcie ascendentným smerom, ba až ku vzniku sterility.

Vznik a príčiny

Takmer 90 percent zápalov má nasledujúce príčiny:

Bakteriálna vaginóza

Tvorí 40-45 percent prípadov a znamená premnoženie baktérií, ktoré narúšajú normálnu mikroflóru pošvy. Tá je tvorená dominantne baktériami rodu Lactobacillusspecies, ktoré udržujú optimálne mikroprostredie a kyslé pH pošvy, zamedzujúce rast patogénnych baktérií. Túto rovnováhu ovplyvňujú mnohé faktory, ako je vek ženy, sexuálna aktivita, hormonálny status (menopauza, fázy menštruačného cyklu, tehotenstvo a iné), stav imunitného systému, hygiena (nedostatočná, ale aj nadmerná), ochorenia kože a slizničných bariér, cudzie telesá v pošve a podobne. Strata baktérií typu Lactobacillus species sa teda považuje za prvotný faktor vedúci k bakteriálnej vaginóze. Opakované zápaly pošvy sú často spojené s neschopnosťou organizmu obnoviť zdravú vaginálnu mikroflóru.

Kvasinková infekcia

V 20-25 percentách prípadov zápal zapríčiňuje kvasinka rodu Candida species. Kvasinky sú oportunistické (schopné prispôsobiť sa prostrediu) organizmy, ktoré sa premnožia v priaznivých podmienkach, keď je normálna bakteriálna mikroflóra pošvy narušená. Rizikové faktory pre vznik kvasinkovej infekcie zahŕňajú celkové ochorenia, ako je cukrovka, poruchy imunity (primárne, ale aj sekundárne, akým je HIV infekcia), ale aj častý pohlavný styk, tehotenstvo, používanie hormonálnej antikoncepcie (vrátane vnútromaternicových teliesok), užívanie antibiotík a ďalšie.

Infekcia prvokom Trichomonas vaginalis

Pripadá na 15-20 percent prípadov, ide o sexuálne prenosné ochorenie. Trichomonas vaginalis je bičíkovec spôsobujúci infekcie pohlavného a močového systému, ktoré často prebiehajú s minimálnymi príznakmi.

Príznaky

K hlavným príznakom bakteriálnej infekcie pošvy patrí svrbenie, pálenie, bolesť, abnormálny výtok z pošvy, pri postihnutí aj vonkajších genitálií môže byť prítomné začervenanie v tejto oblasti. Obvykle sa mení konzistencia, kvantita, farba pošvového sekrétu, býva prítomný typický zápach. Možným príznakom upozorňujúcim na prítomnosť infekcie u dievčat pred pubertou môže byť atypické krvácanie z pošvy. Včasné rozpoznanie príznakov vedie k skorej diagnostike a liečbe pacientky, čo znižuje riziko komplikácii vyplývajúcich zo šírenia infekcie na vnútorné pohlavné orgány.

Diagnostika

V diagnostike je dôležitá dôsledná anamnéza od pacientky, komplexné gynekologické vyšetrenie, kultivačné vyšetrenie a mikroskopia pošvového sekrétu, stanovenie jeho pH a špeciálne testy na rôzne druhy mikroorganizmov. V indikovaných prípadoch prichádzajú do úvahy aj špecifickejšie vyšetrenia, ako je kolposkopia, kultivácia cervikálneho sekrétu a podobne. Prístup k pacientke by mal byť individuálny, závisí od jej veku a dôležitých faktov z anamnézy. V prípade opakovaných bakteriálnych zápalov je nevyhnutné pátrať aj po možných celkových ochoreniach (cukrovka, poruchy imunity a ďalšie), ktoré môžu narúšať prirodzenú mikroflóru pošvy.

Liečba

Spôsob liečby sa volí individuálne podľa daného mikroorganizmu. Dôležitá je edukácia pacientky o správnom režime. Z odporúčaných postupov je dôležité (napríklad pri užívaní celkových antibiotík) súčasne užívať probiotiká, odporúča sa abstinencia od nechráneného pohlavného styku, v strave redukcia sacharidov, rafinovaných olejov a alkoholu. Dievča alebo žena musí udržiavať vonkajšie genitálie v suchu a čistote, nenosiť syntetické materiály, príliš tesné nohavice ani spodnú bielizeň. Medikamentózna terapia je cielená podľa vyvolávateľa infekcie, najčastejšie má formu čapíkov, ktoré pôsobia lokálne v mieste infekcie. Z posledných štúdií vyplýva aj pozitívny vplyv probiotík aplikovaných priamo do pošvy vo forme čapíkov, ktoré obnovujú prirodzenú mikroflóru. Vaginálne infekcie málokedy vyžadujú hospitalizáciu a vnútrožilovú aplikáciu liekov. Tá je určená len pre komplikované prípady, prípadne pre zle zvládnuteľné sexuálne prenosné ochorenia.

Prevencia

Základom prevencie v prípade bakteriálnych zápalov pošvy je správna edukácia pacientky ohľadom režimových, hygienických a sexuálnych návykov. Dôležité sú pravidelné gynekologické kontroly a v prípade sexuálne prenosných ochorení aj preliečenie všetkých partnerov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesťkvasinková infekciapáleniepohlavné orgánysvrbeniezačervenanie