Hoci sa bipolárna porucha môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, zvyčajne je diagnostikovaná počas dospievania alebo začiatkom 20-tych rokov. Príznaky sa môžu líšiť od človeka k človeku a môžu sa časom meniť.
Mánia a hypománia sú dva odlišné typy epizód, ale majú podobné príznaky. Mánia je závažnejšia ako hypománia a spôsobuje výraznejšie problémy v práci, škole a pri spoločenských aktivitách, ako aj ťažkosti vo vzťahoch. Mánia môže tiež spôsobiť psychózu a vyžadovať hospitalizáciu.
Hypomanické obdobie sa vyznačuje veľmi dobrou, nadnesenou náladou, bezprostrednosťou a komunikatívnosťou, a to aj u jedincov, ktorí inokedy nie sú príliš spoločenskí. V tejto fáze si človek nepripadá chorý a ľahko môže podľahnúť pokušeniu prestať brať lieky.
Prejavy manickej fázy nemožno prehliadnuť, nadmerné energické až euforické správanie zbavuje človeka všetkých zábran aj súdnosti. Pacientov prejav je prehnane žoviálny, unáhlený až nezrozumiteľný, reakcie na akýkoľvek nesúhlas môžu byť značne agresívne. Ak tento stav sprevádzajú psychotické príznaky, objavujú sa ťažké halucinácie alebo paranoja. Typické je aj neuvážené rozhodovanie – napríklad nakupovanie, sexuálne riskovanie alebo hlúpe investície.
Závažná depresívna epizóda zahŕňa symptómy dostatočne závažné na to, aby spôsobili značné ťažkosti pri každodenných činnostiach. Zahŕňa päť alebo viac z týchto príznakov:
Bipolárna porucha má zvyčajne dva extrémy: cítite sa buď „hore alebo dole“. Aby vám bola diagnostikovaná bipolárna porucha, musíte zažiť aj obdobie mánie alebo hypománie. Ľudia sa v tejto fáze poruchy vo všeobecnosti cítia dobre.
Niektorí ľudia s bipolárnou poruchou zažijú aj závažnú depresívnu epizódu. Keď zažívate zmenu nálady „nadol“, môžete sa cítiť letargický, nemotivovaný a smutný. Nie všetci ľudia s bipolárnou poruchou, ktorí majú tento príznak, sa však cítia dosť „na dne“, aby mohli byť označení ako depresívni. Napríklad u niektorých ľudí, keď sa ich mánia lieči, môže mať normálna nálada pocit depresie, pretože si užívali „povznesenie“ spôsobené manickou epizódou.
Aj keď bipolárna porucha môže spôsobiť, že sa budete cítiť depresívne, nie je to to isté ako stav nazývaný depresia . Bipolárna porucha spôsobuje tzv. vzostupy a pády, avšak depresia spôsobuje nálady a emócie, ktoré sú vždy negatívne.
Bipolárna porucha je bežnou poruchou duševného zdravia, no pre lekárov a výskumníkov je tak trochu záhadou. Zatiaľ nie je jasné, čo spôsobuje, že u niektorých ľudí sa tento stav rozvinie a u iných nie. Medzi možné príčiny bipolárnej poruchy však patria:
Ak má váš rodič alebo súrodenec bipolárnu poruchu, je pravdepodobnejšie, že sa u vás tento stav rozvinie tiež. Je však dôležité mať na pamäti, že u väčšiny ľudí, ktorí majú bipolárnu poruchu vo svojej rodinnej anamnéze, sa táto choroba nevyvinie.
Bipolárna porucha sa môže prenášať z rodiča na dieťa. Výskum identifikoval silnú genetickú väzbu u ľudí s touto poruchou. Ak máte príbuzného s poruchou, vaše šance, že sa u vás tiež rozvinie, sú štyri až šesťkrát vyššie než u ľudí bez rodinnej anamnézy.
To však neznamená, že sa u každého s príbuznými, ktorí majú poruchu, vyvinie. Navyše nie každý s bipolárnou poruchou má rodinnú anamnézu tohto ochorenia. Napriek tomu sa zdá, že genetika hrá významnú úlohu.
Štruktúra vášho mozgu môže ovplyvniť vaše riziko ochorenia. Abnormality v štruktúre alebo funkciách vášho mozgu môžu toto riziko zvyšovať.
Nie je to len to, čo je vo vašom tele, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku bipolárnej poruchy. Môžu prispieť aj vonkajšie faktory. Tieto faktory môžu zahŕňať:
Každý z týchto faktorov môže ovplyvniť rozvoj bipolárnej poruchy. Najpravdepodobnejšie k rozvoju ochorenia prispieva ich kombinácia.
Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku bipolárnej poruchy alebo môžu pôsobiť ako spúšťač prvej epizódy, patrí:
Ak chcete zistiť, či máte bipolárnu poruchu, váš lekár vykoná nasledovné postupy:
Existuje niekoľko spôsobov liečby, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť bipolárnu poruchu.
Odporúčané lieky zahŕňajú:
Psychoterapia je dôležitou súčasťou liečby bipolárnej poruchy a môže sa poskytovať v individuálnom, rodinnom alebo skupinovom prostredí. Medzi odporúčané psychoterapeutické liečby patrí:
Kognitívno-behaviorálna terapia je typom „talk terapie“. Vy a terapeut hovoríte o spôsoboch, ako zvládnuť svoju bipolárnu poruchu. Pomôžu vám pochopiť vzorce myslenia.
Psychoedukácia je druh poradenstva, ktorý vám a vašim blízkym pomáha pochopiť poruchu. Vedieť viac o bipolárnej poruche pomôže vám a ostatným vo vašom živote zvládnuť ju.
Interpersonálna a sociálna rytmická terapia sa zameriava na reguláciu každodenných návykov, ako je spánok, jedenie a cvičenie. Vyváženie týchto každodenných základov vám môže pomôcť zvládnuť vašu poruchu.
Ďalšie možnosti liečby môžu zahŕňať:
Nájdenie správneho lieku alebo liekov bude pravdepodobne vyžadovať niekoľko pokusov a omylov. Ak vám jeden nefunguje dobre, môžete vyskúšať niekoľko ďalších.
Tento proces si vyžaduje trpezlivosť, pretože niektoré lieky potrebujú týždne až mesiace, aby naplno zaúčinkovali. Vo všeobecnosti sa naraz mení iba jeden liek, takže váš lekár môže určiť, ktoré lieky fungujú na zmiernenie príznakov s čo najmenej závažnými vedľajšími účinkami. Môže byť tiež potrebné upraviť lieky, keď sa vaše príznaky zmenia.
Mierne vedľajšie účinky sa často zlepšia, keď nájdete správne lieky a dávky, ktoré vám zaberajú a vaše telo sa im prispôsobí.
Sami od seba nikdy nevykonávajte zmeny ani neprestaňte užívať lieky. Ak prestanete užívať lieky, môžu sa u vás prejaviť abstinenčné príznaky alebo sa vaše príznaky môžu zhoršiť či vrátiť. Môžete byť veľmi depresívni, mať samovraždené sklony alebo prejsť do manickej/hypomanickej epizódy. Ak si myslíte, že potrebujete zmenu v užívaní liekov, kontaktujte svojho lekára.
Mnohé lieky na bipolárnu poruchu môžu byť vyvolať vrodené vývojové vady a môžu prechádzať cez materské mlieko do vášho dieťaťa. Niektoré lieky sa nesmú používať počas tehotenstva. Antikoncepčné lieky môžu tiež stratiť účinnosť, keď sa užívajú spolu s určitými liekmi na bipolárnu poruchu.
Ak je to možné, pred otehotnením prediskutujte možnosti liečby so svojím lekárom. Taktiež ak už užívate lieky na liečbu bipolárnej poruchy a myslíte si, že môžete byť tehotná, lekára ihneď kontaktujte.
V závislosti od vašich potrieb môžu byť k vašej liečbe depresie pridané ďalšie liečby.
Počas elektrokonvulzívnej terapie (ECT) prechádzajú mozgom elektrické prúdy, ktoré zámerne vyvolávajú krátky záchvat. Zdá sa, že ECT spôsobuje zmeny v chémii mozgu, čo môže zvrátiť symptómy určitých duševných chorôb. ECT môže byť možnosťou pre liečbu, ak sa stav nezlepší pomocou liekov, nemôžete užívať antidepresíva zo zdravotných dôvodov, ako je tehotenstvo, alebo máte vysoké riziko samovraždy.
Pravdepodobne budete musieť zmeniť životný štýl, aby ste zastavili cykly správania, ktoré zhoršujú vašu bipolárnu poruchu. Tu je niekoľko krokov, ktoré je dobré podstúpiť:
Napriek extrémnym náladám si ľudia s bipolárnou poruchou často neuvedomujú, ako veľmi ich emocionálna nestabilita narúša ich životy a životy ich blízkych, a tak nedostávajú liečbu, ktorú potrebujú.
Niektorí ľudia s bipolárnou poruchou si však môžu vychutnávať pocity eufórie a cykly produktivity. Po tejto eufórii však vždy nasleduje emocionálny krach, ktorý vás môže zanechať v depresii či vyčerpaní – a možno aj vo finančných, právnych alebo vzťahových problémoch.
Ak máte akékoľvek príznaky depresie alebo mánie, navštívte svojho lekára. Bipolárna porucha sa sama o sebe nezlepšuje. Liečba u odborníka so skúsenosťami s bipolárnou poruchou vám môže pomôcť dostať vaše príznaky pod kontrolu.
Neexistuje žiadny istý spôsob, ako zabrániť bipolárnej poruche. Avšak liečba pri najskorších príznakoch môže zabrániť zhoršeniu bipolárnej poruchy alebo iných stavov.
Ak vám bola diagnostikovaná bipolárna porucha, niektoré stratégie vám môžu pomôcť zabrániť tomu, aby sa menšie príznaky stali plnohodnotnými epizódami mánie alebo depresie:
Ak sa bipolárna porucha nelieči, môže to viesť k vážnym problémom, ktoré ovplyvňujú každú oblasť vášho života, ako napríklad:
Ak máte bipolárnu poruchu, môžete mať aj iný problém, ktorý je potrebné liečiť. Niektoré stavy môžu zhoršiť príznaky bipolárnej poruchy alebo znížiť úspešnosť liečby. Príkladom sú:
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: