12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Bowenova choroba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bowenova choroba je včasná forma rakoviny kože. Ak sa zachytí pomerne skoro, je spravidla ľahko liečiteľná. V prípade neliečenia sa môže rozvinúť na zhubný nádor. Táto choroba postihuje vrchné vrstvy kože. Najčastejšie sa objavuje u ľudí nad 60 rokov, podľa štatistík je vyšší výskyt u mužského pohlavia než u ženského.

Vznik a príčiny

Príčiny Bowenovej choroby nie sú celkom známe. Rovnako ako pri iných druhoch rakoviny kože riziko sa zvyšuje pri nadmernom vystavovaní kože slnku alebo pri častých návštevách solária. Vyššie riziko hrozí aj ľuďom s oslabenou imunitou. Týka sa to napríklad pacientov s HIV alebo po transplantácii orgánov, ktorí užívajú lieky na potlačenie vlastného imunitného systému.

Ďalšou z príčin je vírusová infekcia. Bowenova choroba sa spája najmä s vírusom HPV. Je to ľudský papilomavírus, spôsobujúci okrem iného genitálne bradavice. Riziko Bowenovej choroby spôsobuje aj vystavenie pôsobeniu arzénu.

Príznaky

Jedným z hlavných príznakov je ohraničená červená, ružová alebo červenohnedá škvrna na pokožke, ktorá sa nehojí. Niektorí pacienti môžu mať viac takýchto škvŕn na rôznych častiach tela. Škvrna môže mať olupujúci sa povrch a niekedy svrbí.

Objaviť sa môže na ktorejkoľvek časti tela, častejšie sa však vyskytuje na miestach, ktoré sú vystavené slnku. Výnimočne sa objavuje aj na pohlavných orgánoch, kde môže prerásť do rakoviny. Postupom času môžu neliečené škvrny mokvať, meniť sa na otvorené ranky alebo vredy a prejsť do rakoviny kože s metastázami.

Diagnóza
Diagnózu stanoví lekár na základe vyšetrenia. Bežne človek nedokáže presne povedať, či v jeho prípade ide o Bowenovu chorobu. Často sa zamieňa za iné kožné ochorenia, ako sú ekzémy a podobne. Akékoľvek podozrivé škvrny na koži by však mali byť dôvodom na návštevu lekára. Bowenova choroba sa dá ľahko liečiť, ak sa zachytí v skorom štádiu. Lekár zvyčajne na stanovenie diagnózy odoberie vzorku z podozrivého tkaniva a pošle ho na biopsiu.

Liečba

Ak sa potvrdí Bowenova choroba, lekár navrhne vhodné riešenie. Často nasleduje chirurgické odstránenie postihnutej časti kože. Hoci tieto útvary bývajú ohraničené, odstraňuje sa väčšia časť (teda aj kúsok okolitej, zdanlivo zdravej kože).

Odstránenie postihnutého kožného útvaru v prípade Bowenovej choroby stačí na celkové vyliečenie človeka, keďže pri tomto type ochorenia sa netvoria metastázy. Ďalším spôsobom liečby môže byť kryoterapia, teda zmrazenie tekutým dusíkom. Ide o pomerne bolestivé riešenie, no menej invazívne než chirurgické odstránenie útvaru.

Na liečbu sa niekedy používa aj lokálna chemoterapia (napríklad chemoterapeutický krém) alebo fotodynamická terapia. Vhodný typ liečby zvolí lekár na základe viacerých faktorov.

Ako žiť s chorobou

Hoci Bowenova choroba nie je agresívny nádor a ide o včasnú formu rakoviny, treba ju liečiť čo najskôr, inak môže prerásť do vážnej rakoviny. Pri podozrení na toto ochorenie je nevyhnutné neodkladať návštevu lekára, rýchle rozhodnutie môže človeku zachrániť život.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bowenova chorobakožaotvorená ranaškvrny na koži