10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Bypass štepu koronárnej artérie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Ochorenia vencovitých (koronárnych) tepien srdca, ktoré zásobujú srdcový sval, môžu viesť k ich mimoriadnemu zúženiu alebo až k úplnému uzatvoreniu. To vyústi do anginy pectortis, či dokonca do infarktu myokardu, ktorý sa môže skončiť smrťou, alebo môže pacienta pre chronické zlyhanie srdca invalidizovať. Ak je ochorenie vencovitých tepien rozsiahle (postihuje veľkú časť jednej cievy alebo postihuje viac ciev naraz), nemožno tieto zúženia či uzatvorenia riešiť miniinvazívne cez stehennú tepnu. V tomto prípade bude pacientovi odporučený bypass. Ide o otvorenú operáciu srdca pri použití mimotelového obehu, ktorá umožní našitie náhradných ciev na cievy zúžené, čím sa dosiahne obídenie tohto zúženia (z anglického bypass — obísť).

    Kedy je nutné urobiť bypass?

    Postihnutie viacerých ciev alebo nemožnosť zaviesť katéter cez trieslo sú hlavné dôvody výberu otvorenej operácie srdca. Ide však o riešenie toho istého ochorenia ako pri miniinvazívnom zákroku.

    Ako ošetrenie prebieha?

    Ide o otvorenú operáciu srdca, preto je nutná celková anestézia pacienta. V polohe na chrbte po uvedení do anestézie je prepílená hrudná kosť, cez ktorú sa potom kardiochirurg dostane k obalu srdca (perikard). Ten otvorí skalpelom a obnaží povrch bijúceho srdca. V tejto fáze zároveň ďalší chirurg odoberá štepy ciev (najčastejšie tepien na vnútornej strane hrudníka a žíl na lýtkach).

    V ďalšom kroku sa srdce napája na mimotelový obeh, ktorý zabezpečí prísun kyslíka pre orgány počas krátkeho obdobia, keď je nutné srdce zastaviť pomocou špeciálnych liekov. Následne sa odoberú štepy ciev našité na konkrétne vencovité tepny srdca. Po našití sa obal srdca opätovne uzavrie a dve časti hrudnej kosti sa spoja špeciálnymi drôtmi. Hrudník sa zašije a po prebudení pacienta preložia na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde podľa stavu strávi minimálne niekoľko dní. Prepustenie z nemocnice je možné v závislosti od stavu medzi 7. až 14. dňom po operácii.

    Aké sú riziká?

    Ako každý zákrok v medicíne, aj bypass nesie riziká. Medzi málo časté patria infekcie, poruchy rytmu srdca, netesnosť prišitých ciev s následným krvácaním, či dokonca zastavenie srdca. Po našití štepu ciev môže dôjsť k ich uzavretiu, teda ku vzniku infarktu myokardu.

    Musí pacient po operácii užívať lieky?

    Po operácii je nutné doživotne užívať lieky na riedenie krvi, aby sa predišlo opätovnému uzatvoreniu vencovitých tepien. Pravdepodobne bude nutné liečiť vysoký cholesterol a krvný tlak, ak sa už s týmito ochoreniam pacient nelieči. Pred operáciou je nutné vyšetrenie u zubára, počas operácie a tesne po nej pacienti preventívne užívajú antibiotiká.

    Aké sú ďalšie možné opatrenia?

    Fajčenie a nezdravá strava v kombinácii s nedostatkom pohybu sú hlavnými príčinami vzniku ochorení ciev srdca, preto rýchla náprava životosprávy v zmysle stopnutia fajčenia, úpravy jedálnička a dostatku pohybu významne znižujú riziko tak, že človek možno nebude bypass nikdy potrebovať.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    cievyinfarkt myokarduochorenie koronárnych artériísrdce