10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Časté močenie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Časté močenie je potreba človeka močiť častejšie ako je bežné, zvyčajne len malé množstvo. Vyskytuje sa počas dňa aj v noci, alebo môže ísť iba o nočné močenie (nyktúria). Časté močenie ovplyvňuje spánok a celkový komfort človeka.

Močový mechúr je ako malý svalový vak. Mal by udržať až 600 ml moču. Po jeho naplnení dochádza k nutkaniu na močenie. Za normálnych okolností by sme mali chodiť na toaletu osemkrát za 24 hodín.

Vznik a príčiny

Časté močenie spôsobujú choroby postihujúce močový trakt. Medzi príčiny, ktoré zvyšujú produkciu moču, patria zmeny vo funkcii svalov, nervov alebo iných tkanívmočového mechúra, určité druhy liečby rakoviny, lieky a nadmerná spotreba tekutín, alkoholu alebo kofeínu. Ďalšie možné príčiny sú úzkostná porucha, obličkové kamene, diabetes, diuretiká, infekcia obličiek, tehotenstvo, infekcia alebo zápal prostaty a vaginitída (bakteriálna vaginóza).

Príznaky

V závislosti od toho, čo časté močenie vyvoláva, pacient môže pociťovať príznaky ako bolesť alebo nepohodlie počas močenia, silné nutkanie na močenie, ťažkosti pri močení, strata kontroly močového mechúra, neobvyklá farba moču a pod.

Diagnóza
Ak problém s častým močením narúša spánok človeka alebo jeho každodenné aktivity, je potrebné kontaktovať lekára čo najskôr. Najmä v prípade, keď sa k bolestiam v slabinách pridruží krv v moči alebo horúčka. Lekár odoberie vzorku moču, aby zistil prípadnú infekciu alebo iné abnormálne nálezy (bielkovina alebo cukor v moči). Pohmatom vyšetrí brušnú dutinu a oblasť panvy. K ďalším užitočným testom patrí ultrazvuk močového mechúra (ihneď po močení, aby sa zistilo, koľko moču ešte zostalo), cystoskopia – vyšetrenie močového mechúra pomocou cystoskopu (kamery, ktorá sa zavedie do močového mechúra a podľa potreby sa odoberie vzorka tkaniva) a urodynamické testovanie (testy, ktoré sledujú, akomočový systém funguje).

Liečba

Liečba častého močenia závisí od príčiny. Najprv sa lieči akékoľvek primárne ochorenie, ktoré zapríčinilo časté močenie. Ak je príčinou infekcia, lekár predpíše antibiotiká. Pomôcť môžu aj lieky na kontrolu svalových kŕčov v močovom mechúre. Pacientom sa odporúčajú tiež cvičenia na posilnenie panvy.

Ako žiť s chorobou

Výskyt nyktúrie sa častejšie objavuje u pacientov s pribúdajúcim vekom. Starnutím dochádza k zmenám v niektorých fyziologických procesoch, ktoré sa podieľajú na tvorbe moču a kontrole močenia. Preto je užitočné vyhýbať sa v noci konzumácií močopudných jedál a nápojov, ako je napríklad káva či citrusová šťava. Nutné je celkovo znížiť príjem ovocia a zeleniny štyri hodiny pred spaním. Aj zápcha môže prispieť k častému močeniu tým, že vyvíja tlak na močový mechúr, preto je dôležité pravidelne sa vyprázdňovať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesťčasté budeniečasté močeniemočová inkontinenciamočový mechúrnyktúriapohyb a šport