Darujte si tento rok na Valentína radšej zmenu životného štýlu, ktorá bude prospievať vášmu srdcu celoročne. Poradíme vám ako na to.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sú srdcovocievne ochorenia hlavnou príčinou úmrtí u mužov aj u žien a pritom sú jedny z tých, ktorým sa dá najlepšie predchádzať. Každé štvrté úmrtie je spôsobené srdcovocievnym ochorením a jeden človek naň zomrie každých 36 sekúnd. Preto je prevencia kardiovaskulárnych chorôb taká dôležitá. Osvojenie si princípov zdravého životného štýlu, meranie tlaku a nezanedbávanie preventívnych prehliadok u lekára vám môžu nielen predĺžiť život ale aj zvýšiť jeho kvalitu.
V prevencii srdcovocievnych chorôb je veľmi dôležité poznať rizikové faktory, ktoré vedú k ich vzniku. Už len samotné obmedzenie týchto faktorov významne prispieva k dobrému zdraviu srdca. Niektoré rizikové faktory ako je vek, pohlavie či rodinná anamnéza srdcového ochorenia nemožno nijak ovplyvniť, no potom tu máme aj faktory, ktoré vieme mať pod kontrolou, prípadne ich vieme aj úplne eliminovať. Medzi ovplyvniteľné rizikové faktory srdcových chorôb patrí:
Vysoký krvný tlak (hypertenzia), je hlavným rizikovým faktorom srdcovocievnych ochorení. Ide o stav kedy je krvný tlak, teda sila krvi, ktorá tlačí na steny ciev, neustále príliš vysoký. Je definovaný ako systolický tlak 130 alebo viac alebo diastolický tlak 80 alebo viac. Ak nie je vysoký tlak pod kontrolou, postupom času začne poškodzovať srdce, obličky a mozog.
Vysoký krvný tlak sa často nazýva aj „tichý zabijak“, pretože zvyčajne nemá žiadne príznaky. Jediný spôsob, ako zistiť, či máte vysoký tlak, je tak že si ho zmeriate. Znížiť sa dá zmenami životného štýlu alebo liekmi, ktoré vám predpíše doktor po dôkladnom vyšetrení. Poistenci Dôvery s vysokým krvným tlakom nájdu pomoc aj na Linke poradenstva pre zdravie.
Cholesterol je látka podobná tuku, ktorú si tvoríme v pečeni ale aj prijímame potravou. Ak skonzumujeme viac cholesterolu ako naše telo potrebuje, ukladá sa v stenách tepien. To znižuje prietok krvi do srdca a iných častí tela, až nakoniec môže viesť k infarktu alebo mŕtvici. Vysoká hladina cholesterolu v krvi zvyčajne nemá žiadne príznaky. Jediný spôsob, ako zistiť, či máte vysoký cholesterol, je nechať si ho skontrolovať krvným testom u lekára.
Diabetes spôsobuje hromadenie cukru v krvi, pretože telo nemá dostatok inzulínu, ktorý má za úlohu prenos cukru z krvi do buniek. Prejaviť sa môže častým močením, najmä v noci, neuhasiteľným smädom, chudnutím, častým hladom, únavou alebo rozmazaným videním. Riziko úmrtia na srdcovocievne ochorenie je u dospelých s cukrovkou vyššie ako u dospelých, ktorí cukrovku nemajú. Preto je dôležité odhaliť ju včas, návštevou lekára, a dostať ju čo najskôr pod kontrolu.
Pacientom s diabetom pomáha ostať vo forme program DôveraPomáha diabetikom. Pacienti, ktorí sa doň zapojili, môžu využívať výhody objednávkového systému, bezplatné konzultácie s vyškolenými edukátorkami a ďalšie výhody.
Fajčenie cigariet a iné užívanie tabaku zvyšuje krvný tlak a poškodzuje srdce a cievy. Už aj jedna až dve cigarety denne výrazne zvyšujú riziko infarktu alebo mŕtvice. Rovnako pôsobí na organizmus aj pasívne fajčenie. Skoncovanie s fajčením je skvelý spôsob, ako znížiť riziko srdcových chorôb.
Nadmerné množstvo telesného tuku vedie k vysokému krvnému tlaku, cukrovke a srdcovým ochoreniam. Na zníženie kardiovaskulárneho rizika by sa mali pacienti snažiť znížiť svoju hmotnosť a udržať si ju na zdravých hodnotách.
Hovoríte si ‘‘som mladý, zdravý, mňa sa kardiovaskulárne ochorenia ešte netýkajú‘‘. Opak však môže byť pravdou. V skutočnosti má takmer 1 zo 4 dospelých vo veku 20 až 44 rokov zvýšený alebo vysoký krvný tlak, aj keď sa zdajú byť úplne zdraví. Vysoký krvný tlak je hlavnou príčinou mŕtvice, čo je stav, ktorý je na vzostupe medzi mladšími ľuďmi. Nezatvárajte preto oči pred touto témou aj keď ste ešte mladí a v dobrej kondícii. Ak nemáte doma tlakomer môžete si nechať odmerať tlak u lekára alebo v ktorejkoľvek lekárni.
Nezanedbávajte preventívky. Na preventívnej prehliadke vám lekár zmeria tlak, pulz, urobí EKG, krvné testy na zistenie hladiny cholesterolu, cukru v krvi a iných dôležitých parametrov a nakoniec zhodnotí váš celkový zdravotný stav. Pravidelná návšteva lekára pomôže včas zachytiť príznaky srdcového ochorenia. Rovnako ako u väčšiny zdravotných stavov, včasná diagnóza dáva najlepšiu šancu na úspešnú liečbu.
Ako môžete žiť dlhší a zdravší život? Nasledujúce príklady vám môžu dramaticky znížiť vaše šance na rozvoj kardiovaskulárnych ochorení ako aj ich komplikácii, medzi ktoré patrí aj infarkt a mŕtvica.
Pravidelná fyzická aktivita je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete pre svoje zdravie urobiť. Znižuje riziko srdcových chorôb, cukrovky, mŕtvice, vysokého krvného tlaku, osteoporózy, niektorých druhov rakoviny a môže tiež pomôcť kontrolovať stres a zlepšiť spánok aj náladu. Na to aby ste pocítili benefity z fyzickej aktivity vám stačí aj 30-minútová rýchla chôdza päť dní v týždni. Samozrejme platí, že čím viac tým lepšie, no ak nevládzete nenechajte sa odradiť. Pamätajte, že aj krátka fyzická aktivita je lepšia ako žiadna.
Zamerajte svoj stravovací plán hlavne na zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky, strukoviny, orechy, rastlinné bielkoviny, chudé živočíšne bielkoviny a ryby. Naopak vyhýbať by ste sa mali spracovanému mäsu ako je šunka, salám, párky, potravinám s pridaným cukrom, nasýteným tukom a nadmernému množstvu soli. Ľudia so stravou v súlade s týmto stravovacím plánom mali o 31 % nižšie riziko srdcových chorôb, o 33 % nižšie riziko cukrovky a o 20 % nižšie riziko mŕtvice.
Nadváha, najmä v oblasti brucha, významne prispieva k rozvoju srdcových ochorení, vysokému cholesterolu a cukrovky. Index telesnej hmotnosti (BMI) berie do úvahy výšku a hmotnosť na určenie toho, či má človek nadváhu alebo obezitu. BMI 25 -29,9 sa považuje za nadváhu a BMI 30 a viac za obezitu. Obvod pása môže byť tiež užitočným nástrojom na meranie množstva tuku na bruchu. Riziko srdcového ochorenia je vyššie, ak je obvod pása väčší ako 102 cm u mužov a 88 cm u žien.
Stres je spojený s ochorením srdca mnohými spôsobmi. Zvyšuje krvný tlak, pričom extrémny stres môže byť až spúšťačom infarktu. Tak isto aj niektoré bežné spôsoby zvládania stresu, ako je prejedanie sa, nadmerné pitie a fajčenie, sú pre srdce zlé. Medzi spôsoby, ktoré pomáhajú zvládať stres patrí dychové cvičenie, počúvanie hudby, sústredenie sa na niečo pokojné alebo meditácia.
Výskum ukázal, že spánok je nevyhnutnou súčasťou opatrení pre udržanie kardiovaskulárneho zdravia. Väčšina dospelých potrebuje 7 až 9 hodín spánku za noc. Ak máte poruchy spánku ako je problém so zaspávaním, časté budenie, skoré ranné budenie či nespavosť vyhľadajte pomoc lekára.
Pomôcť zlepšiť spánkový režim vám tiež môže upokojujúci rituál pred spaním, ako je napríklad čítanie knihy či meditácia, pravidelné cvičenie, nepoužívanie elektronických zariadení hodinu pred spaním alebo aj vyhýbanie sa ťažkým jedlám, kofeínu a alkoholu niekoľko hodín pred spaním.
Nikotín je jednou z najviac návykových látok, čo znamená, že odvykanie od tabakových výrobkov vôbec nie je ľahké. Je to však jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre vaše srdce a cievy. Ak je pre vás skoncovanie s fajčením výzvou poraďte sa so svojím lekárom o možnostiach liečby, ktorá vám toto obdobie môže trochu uľahčiť.
Nadmerný príjem alkoholu, rovnako ako fajčenie, zvyšuje krvný tlak a naviac ešte aj zvyšuje príjem kalórii čo vedie k priberaniu. Muži by nemali vypiť viac ako dva alkoholické nápoje denne a ženy by nemali vypiť viac ako jeden.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.cdc.gov/heartdisease/risk_factors.htm
https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-lifestyle/prevent-heart-disease-and-stroke
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17385-heart-disease-prevention-and-reversal