12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kontagiózne moluskum

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kontagiózne moluskum, nazývané kontagiózne bradavice, sú infekcie kože spôsobené vírusom Molluscum contagiosum (MCV), ktorý patrí do čeľade poxvírusov.Existujú štyri typy vírusu, MCV1 až MCV4. Ochorenie sa vyznačuje tvorbou molúsk, útvarov podobných bradaviciam, ktoré sú zvyčajne bezbolestné. Šíria sa priamym kontaktom a napádajú ktorúkoľvek oblasť pokožky. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti genitálií, na rukách a nohách. Moluská môžu zmiznúť samy, ak človek má zdravý imunitný systém, málokedy po sebe zanechávajú jazvy. Ak sa na pokožke nevyskytujú v hojnom počte alebo nespôsobujú komplikácie, liečba nie je nutná. Pre ľudí s oslabenou imunitou môže byť zbaviť sa vírusunáročnejšie, a aj z toho dôvodu býva potrebná terapia.

Vznik a príčiny

Kontagiózne bradavice sú spôsobené poxvírusom MCV, ktorý sa šíri priamym kontaktom. Preto je dôležité vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi trpiacimi týmto vírusom MCV. U detí sa môže vírus prenášať pri hre s inými deťmi. Vírus prežije aj na povrchoch, ktoré prišli do kontaktu s moluskami iných osôb, preto toto ochorenie možno získať napríklad pri používaní spoločných uterákov, oblečenia a iných kontaminovaných vecí. Vírus dokáže putovať z jedného miesta tela na druhé, prostredníctvom dotýkania, škrabania, holenia. Tomuto javu sa hovorí autoinfekcia. Len čo zmiznú moluská z povrchu tela, vírus už nie je prítomný.

Toto ochorenie môže postihnúť každého človeka. Existujú však skupiny ľudí, u ktorých sa vyskytuje častejšie. Patria k nim deti vo veku od 1 do 10 rokov, ľudia žijúci v tropických oblastiach, jedinci s oslabeným imunitným systémom, trpiaci atopickou dermatitídou a športovci prichádzajúci do kontaktu s rôznym športovým náradím.

Príznaky

Prvé príznaky sa môžu začať prejavovať až do 6 mesiacov od prvého kontaktu s vírusom. Priemerný čas je však 2 až 6 týždňov. Molusky vyzerajú ako malé bezbolestné hrbolčeky hladkého vzhľadu. Môžu mať rôzny tvar a v strede malú priehlbinku. Priemerne merajú 1-5 milimetrov. Môžu byť biele, červené alebo ružové. Vyskytujú sa samostatne alebo v skupinách. Niekedy môžu svrbieť alebo dráždiť pokožku. Centrálna časť lézie obsahuje práve vírus zodpovedný za toto ochorenie. Preto odborníci neodporúčajú škrabanie ani vytláčanie, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozširovaniu.

Diagnostika

Vzhľad molluscum contagiosum je typický, preto lekár väčšinou určí diagnózu po dôkladnom preskúmaní molúsk. Kvôli potvrdeniu ochorenia sa vykonáva biopsia.

Liečba

Moluská môžu zmiznúť samy v priebehu 6 až 9 mesiacov. Žiaľ, autoinfekciou často dochádza k rozšíreniu na okolité partie tela. V takom prípade môžu na tele vytrvať až takmer 4 roky. Ak človek pociťuje nepríjemné príznaky, ako je krvácanie, sekundárna infekcia, svrbenie, veľký počet, výskyt na atypickom alebo sociálne exponovanom mieste, môže sa pristúpiť k liečbe. V liečbe sa používajú lokálne aplikované prípravky, napríklad dezinfekčný roztok Betadine, kyselina salicylová alebo retinoidný krém. V závažnejších prípadoch je metódou voľby laser, tekutý dusík či kyretáž.

Prevencia

Najlepší spôsob, ako MCV nezískať, je vyhýbať sa kontaktu s osobami alebo vecami napadnutými touto infekciou.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
kontagiózne bradavicekožapohlavné orgánysvrbenie