Objavili ste na rukách vášho dieťaťa hnisajúce pľuzgieriky, ktoré sa podobajú bradaviciam? S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o molusky. Poradíme vám, ako ich môžete liečiť a odstrániť.
Medzi ľuďmi známe molusky (správne nazývané moluská, latinsky molluscum contagiosum) sú malé bradavice, ktoré spôsobuje vírus. Trápia najmä deti, ale nebuďte prekvapení, ak ich objavíte aj na svojej koži.
Šíria sa priamym kontaktom s infikovaným, no i kontaminovanými predmetmi (najčastejšie hračky, oblečenie, uteráky, preliezky, detské kútiky atď.).
Molusky sú malé svetloružové (niekedy až žlté) pľuzgieriky, ktoré dosahujú rozmer približne 1 až 6 milimetrov. Sú pravidelného okrúhleho tvaru a v strede pľuzgierika sa nachádza hnis.
Príznaky moluskov sa objavujú najmä na:
Dieťa s moluskami sa väčšinou nesťažuje na bolesť. Môžete si však na ňom všimnúť, že sa ustavične škriabe. Vedie ho k tomu pocit svrbenia, ktorý sa pri tomto type bradavíc môže objaviť. Škrabaním si však dieťa svoj stav nevedomky zhoršuje.
Naruší ním totiž povrch moluskov a za nechty sa mu dostane vírus, ktorý si môže rozniesť a infikovať aj iné časti tela (a iných ľudí). Je preto veľmi dôležité dbať na dôkladnú hygienu a najmä umývanie rúk. Inkubačná doba vírusu je široká – od týždňa až po niekoľko mesiacov.
Molusky sa len výnimočne zahoja samy. Navyše, bez liečby sa môžu rozšíriť na väčšiu časť tela a spôsobiť komplikácie. Ak máte podozrenie na ich prítomnosť, neváhajte kontaktovať pediatra vášho dieťaťa.
Sprievodným znakom tohto vírusového ochorenia je najmä spomínané svrbenie. Na utlmenie, prípadne odstránenie tohto symptómu, sa odporúča tekutý púder, ktorý zmierni podráždenie pokožky a súčasne ju zregeneruje.
Rovnako má priaznivé účinky aj chladivá pena či upokojujúci balzam, ktoré podporujú hojenie. S výberom vhodného produktu vám pomôžu v lekárni.
Samotné molusky sa dajú liečiť drobnými chirurgickými zákrokmi, ako napríklad:
Okrem uvedených metód sú v lekárni bežne dostupné prípravky, ktoré pomáhajú pri liečbe. Sú nimi virostatiká, avšak o ich užívaní a použití je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.
Vírusové ochorenie môže postihnúť skutočne každého. Predovšetkým sú ohrozené deti v školách, škôlkach, na ihriskách, v detských herniach či kútikoch, táboroch a mnohých iných miestach.
Dôležité je, aby ste v rámci prevencie posilňovali imunitný systém dieťaťa, a to najmä adekvátnym pohybom, zdravou stravou a dostatočným spánkom.
Pri prevencii je podstatné, aby ste dbali na hygienu – kľúčové je dôkladné umývanie rúk a používanie alkoholovej dezinfekcie. Snažte sa vyhnúť kontaminovaným predmetom (a tiež infikovaným osobám).
Pri písaní článku boli použité tieto zdroje: