Syndróm polycystických ovárií

Čo je syndróm polycystických ovárii?

Za normálnych okolností produkujú vaječníky estrogén a progesterón, hormóny regulujúce menštruačný cyklus, a malé množstvo androgénov – mužských pohlavných hormónov. Pravidelne, každý mesiac, v nich tiež dochádza k ovulácii, ktorú majú pod taktovkou hormóny folikulostimulačný hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH). Folikulostimulačný hormón stimuluje dozrievanie folikulu  – vaku, v ktorom sa vyvíja vajíčko. Luteinizačný hormón následne spúšťa uvoľnenie zrelého vajíčka, ovuláciu.

Syndróm polycystických ovárii, skrátene PCOS, je stav pri ktorom vaječníky produkujú abnormálne množstvo androgénov. V takomto prípade je hladina estrogénu, progesterónu, FSH a LH nižšia ako obvykle, zatiaľ čo hladina androgénov je vyššia. Nízka hladina ženských hormónov spomaľuje až zastavuje ovuláciu, a naopak vysoká hladina mužských hormónov narúša menštruačný cyklus. Chýbajúca ovulácia následne prispieva k tvorbe početných cýst na vaječníku. Tieto cysty sú v podstate neškodné, tekutinou vyplnené folikuly, veľkosťou do 8mm. 

Príčiny / spúšťače

Presná príčina syndrómu polycystických vaječníkov nie je známa, predpokladá sa však, že súvisí s hormonálnymi zmenami. K rozvinutiu syndrómu môžu prispievať tieto faktory:

  • Inzulínová rezistencia

Inzulín pomáha presúvať glukózu z krvi do buniek, kde sa štiepi na výrobu energie. Inzulínová rezistencia znamená, že bunky sú odolné voči účinkom inzulínu. Telo si však myslí, že ho máme málo a kompenzačne preto spustí extra produkciu inzulínu. Vysoká hladina inzulínu spôsobuje, že vaječníky produkujú príliš veľa testosterónu, čo narúša vývoj folikulov a bráni normálnej ovulácii. Inzulínová rezistencia môže tiež viesť k zvýšeniu hmotnosti, čo môže príznaky syndrómu ešte zhoršiť, pretože nadmerný tuk spôsobuje, že telo produkuje ešte viac inzulínu.

  • Genetika

Ak niekto z vašich príbuzných trpí syndrómom polycistických vaječníkov, napríklad matka, sestra alebo teta, riziko vzniku tohto syndrómu sa často zvyšuje.

Príznaky a symptómy

Tento syndróm sprevádza veľa príznakov, ktoré môžu byť od miernych až po závažné. U niektorých žien sa príznaky začnú objavovať už v čase prvej menštruácie. Iné zistia, že majú PCOS , až keď výrazne priberú alebo majú problémy s otehotnením. Pacientkám môže trvať aj niekoľko rokov, kým zistia, že majú polycystické ováriá.

Bežné príznaky polycystických vaječníkov

  • Nepravidelná menštruácia

Spomalenie alebo zastavenie ovulácie zabraňuje regenerácii sliznice maternice každý mesiac. Niektoré pacientky môžu mať aj menej ako 8 menštruácii ročne.

  • Silné krvácanie počas menštruácie

Tým, že k menštruácii nedochádza pravidelne, sa výstelka maternice hromadí dlhšiu dobu, a tým pádom je jej viac ako obvykle. Preto je potrebné väčšie množstvo menštruačnej krvi aby bola celá vyplavená a aby sa mohla následne obnoviť.

  • Akné alebo mastná pleť

Mužské hormóny môžu spôsobiť, že pokožka sa mastí viac ako obvykle, čo má za následok  vyrážky v oblasti tváre, hrudníka a hornej časti chrbta.

  • Nadmerný rast ochlpenia

Nadmerný rast zhrubnutého ochlpenia na miestach typických pre mužov, ako napríklad na tvári, bruchu, chrbte alebo na hrudníku. Nazýva sa to hirzutizmus a postihuje až 70% žien s PCOS.

  • Padanie vlasov

Pacientky si môžu tiež všimnúť rednutie vlasov, ktoré sa môže v strednom veku zhoršiť.

  • Stmavnutie pokožky

Vznik tmavých zamatových škvŕn v oblasti krku, podpazušia, alebo pod prsiami vzniká najmä ak je PCOS zapríčinené inzulínovou rezistenciou. 

  • Problémy so spánkom

Problémy so zaspávaním alebo poruchu známu ako spánkové apnoe. Spánkové apnoe je potenciálne vážna porucha spánku, pri ktorej sa dýchanie opakovane zastavuje a začína. Môžete ho mať ak hlasno chrápete a cítite sa unavení aj po celonočnom spánku. Riziko spánkového apnoe je u obéznych žien s PCOS, 5 až 10-krát vyššie ako u žien bez PCOS

  • Prírastok hmotnosti

Asi polovica žien s PCOS bojuje s prírastkom hmotnosti alebo majú problémy s chudnutím.

  • Problémy s otehotnením

Problémy s ovuláciou pri PCOS spôsobujú, že sa neuvoľňuje vajíčko potrebné na oplodnenie.

Diagnostika

Prvá časť vyšetrenia spočíva v diskusii. Lekár sa vás spýta na všetky príznaky, ktoré pozorujete. Je to dôležitý krok, ktorý mu pomôže zistiť, či máte PCOS, prípadne vylúčiť ďalšie ochorenia sprevádzané podobnými príznakmi. Ďalej vám môže skontrolovať krvný tlak, BMI (index telesnej hmotnosti) a obvod pásu. Medzi ďalšie vyšetrovacie techniky patrí:

Vyšetrenie panvy: Lekár skontroluje či nie sú prítomné abnormality v oblasti pošvy, krčka maternice, maternice, vajíčkovodov, vaječníkov a konečníka.

Ultrazvuk panvy (sonogram): Pri ultrazvuku si ľahnete a lekár vám na krátko zavedie ultrazvukové zariadenie do pošvy. Skontroluje veľkosť vaječníkov, či sú prítomné cysty a tiež hrúbku výstelky maternice. Táto výstelka môže byť hrubšia ako zvyčajne, pokiaľ ste už dlhšie nemali menštruáciu. Pri PCOS môžu byť vaječníky  1½ až 3-krát väčšie ako obvykle.

Krvné testy: Robia sa na zistenie vysokej hladiny androgénov a ďalších hormónov. Lekár môže tiež skontrolovať hladinu glukózy v krvi, či nemáte náhodou cukrovku, ktorá sa často vyskytuje u žien s PCOS.

Liečba

Zmena životného štýlu

Syndróm polycystických ovárii sa síce nedá úplne vyliečiť, ale správna liečba vám môže pomôcť zvládnuť príznaky PCOS a znížiť pravdepodobnosť vzniku dlhodobých zdravotných problémov, ako je cukrovka a srdcové choroby. Liečba PCOS sa zvyčajne začína zmenami životného štýlu, ako je chudnutie, strava a cvičenie. Úbytok iba 5 až 10% telesnej hmotnosti môže dopomôcť k úprave menštruačného cyklu a zlepšiť príznaky PCOS. Chudnutie môže tiež zlepšiť hladinu cholesterolu, inzulínu a tým aj znížiť riziká srdcových chorôb a cukrovky.

Štúdie porovnávajúce diéty pre PCOS zistili, že diéty s nízkym obsahom sacharidov sú účinné pri chudnutí, znižovaní hladiny inzulínu a aj pri regulácii menštruačného cyklu. Mali by ste prijímať také potraviny, ktoré majú nízky glykemický index. Potraviny s nízkym glykemickým indexom obsahujú cukor, ktorý sa štiepi a vstrebáva pomalšie, čím zvyšuje hladinu glukózy a inzulínu postupne a vy necítite tak často hlad. Medzi tieto potraviny patrí zelená zelenina, mrkva, väčšina ovocia, fazuľa cícer, šošovica, celozrnné výrobky. Skúste k diéte pripojiť aj cvičenie aspoň 30minúť trikrát do týždňa a ste na najlepšej ceste k pravidelnej ovulácii.

Zdravý životný štýl
ZDROJ:SUPREEYA-ANON/Shutterstock.com

Liečba tabletkami

Na liečbu rôznych symptómov spojených s PCOS je k dispozícii aj terapia pomocou liečiv.

  • Chýbajúca menštruácia

Antikoncepcia je najbežnejšou liečbou PCOS, u žien ktoré nechcú práve otehotnieť. Hormonálna antikoncepcia – tabletky, náplasť, vaginálny krúžok, injekcie alebo hormonálne vnútromaternicové teliesko,  môžu pomôcť obnoviť pravidelné menštruácie. Tieto metódy antikoncepcie môžu tiež znížiť riziko výskytu rakoviny maternice.

  • Problémy s plodnosťou

Väčšina žien môže byť úspešne liečená užívaním tabliet počas niekoľkých cyklov. Liek s účinnou látkou klomifén, je zvyčajne prvou odporúčanou liečbou pre ženy s PCOS, ktoré sa snažia otehotnieť pretože podporuje ovuláciu. Ďalším používaným liekom je metformín, ktorý sa primárne používa na liečbu cukrovky 2. typu, ale môže tiež znížiť hladinu inzulínu a cukru v krvi u žien s PCOS. Metformín pomáha stimulovať ovuláciu, podporuje pravidelný menštruačný cyklus a znižuje riziko potratu. Ak nemôžete otehotnieť aj napriek užívaniu perorálnych liekov, môžu sa odporučiť gonádotropíny. Podávajú sa injekčne. Existuje však vyššie riziko, že môžu nadmerne stimulovať vaše vaječníky a viesť k viacpočetnému tehotenstvu.

  • Nežiaduci rast a vypadávanie vlasov

Medzi lieky na reguláciu nadmerného rastu a vypadávania vlasov sa používajú niektoré druhy kombinovanej antikoncepcie, a lieky s účinnými látkami ako flutamid, finasterid alebo spironolaktón. Mechanizmus účinku týchto liekov spočíva v blokovaní účinkov mužských hormónov, ako je testosterón, alebo v potláčaní produkcie týchto hormónov vaječníkmi. Na spomalenie rastu nežiaduceho ochlpenia na tvári sa môže použiť aj krém s účinnou látkou eflornitín. Tento krém však neodstraňuje chĺpky úplne a ani nezabraňuje ich rastu. Zlepšenie možno pozorovať 4 až 8 týždňov po liečbe týmto liekom. Účinným spôsobom ako sa chĺpkov zbaviť môže byť napríklad ich laserové odstránenie.

Chirurgický zákrok

Menší chirurgický zákrok nazývaný laparoskopické vŕtanie vaječníkov, môže byť tiež možnosťou liečby neplodnosti spojenou s PCOS, v prípade, že nezaberajú lieky. V celkovej anestézii vám lekár urobí malý rez v dolnej časti brucha a zavedie dnu laparoskop. Laserom sa potom odstráni časť tkaniva, ktorá v zvýšenej miere produkuje androgény, aby sa mohla obnoviť normálna funkcia vaječníkov. Všeobecne sa chirurgický zákrok zvyčajne nepoužíva ako prvá možnosť, ale používa sa u pacientok, ktoré majú dlhodobejšie ťažkosti s otehotnením.

Komplikácie

Polycystické vaječníky môžu zvýšiť vaše šance na rozvoj ďalších zdravotných komplikácii neskôr v živote. Pacientky s PCOS majú zvýšené riziko vzniku:

  • Cukrovky 2 typu

Pacientky s PCOS sú často rezistentné na inzulín, čo znamená, že ich telá môžu vyrábať inzulín, ale nemôžu ho efektívne používať, čím sa zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2 typu.

  • Depresie a zmeny nálad

Príznaky PCOS ako napríklad nadváha, nadmerné ochlpenie alebo akné môžu mať negatívny vplyv na sebavedomie pacientok.

  • Spánkové apnoe

U ľudí s nadváhou sa môže vyskytnúť spánkové apnoe, stav, ktorý spôsobuje prerušované dýchanie počas spánku

  • Rakovina maternice

Ženy, ktoré niekoľko rokov veľmi nepravidelne menštruovali (menej ako 3 alebo 4 menštruácie ročne), majú vyššie riziko vzniku rakoviny sliznice maternice (endometria). Šanca na rakovinu endometria je však malá a dá sa ešte viac minimalizovať pomocou liečby na reguláciu menštruácie, akou sú napríklad antikoncepčné tabletky.

Tehotenstvo a polycystické vaječníky

U žien s PCOS je trikrát vyššia pravdepodobnosť potratu v porovnaní so ženami, ktoré PCOS nemajú. Je u nich tiež vyššie riziko vzniku preeklampsie, tehotenskej cukrovky a predčasného pôrodu. Tehotenská cukrovka môže viesť k nadpriemernej veľkosti dieťatka, čo môže spôsobiť ťažkosti počas pôrodu ako napríklad dystokia ramienok. Je to stav, keď ramienka dieťaťa ostanú zakliesnené za lonovou kosťou. Dieťatku v takom prípade hrozia poranenia kľúčnej kosti a horných končatín.

Veľká hmotnosť dieťaťa môže tiež znamenať nutnosť rodiť cisárskym rezom. Väčšinu symptómov PCOS počas tehotenstva je možné liečiť starostlivým sledovaním.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Polycystic ovary syndrome

Polycystic Ovary Syndrome (PCOS): Symptoms, Causes, and Treatment

Polycystic Ovary Syndrome (PCOS)

Polycystic ovary syndrome