Tinitus

Príčiny / spúšťače

Veľa chorobných stavov môže zapríčiňovať či zhoršovať tinitus.

K tým najčastejším patria:

Zmeny v dôsledku starnutia

V priebehu rokov dochádza k postupnému zhoršovaniu sluchu (nedoslýchavosť), ktorý často sprevádza pískanie alebo zvonenie v ušiach.

Vystavenie sa hlasným zvukom

Dlhodobé aj krátkodobé vystavenie veľkému hluku môže poškodiť sluchový orgán. Výsledkom je ťažšie vnímanie zvukov a často prítomnosť tinitu. V prípade opakovaného poškodzovania hlukom môžu byť zmeny trvalé.

Meniérova choroba

Je typická záchvatmi závratu, ktorý trvá dokonca niekoľko hodín. Často býva spojená so zhoršením sluchu a vznikom pískania či „zaľahnutia“ v uchu. Niekedy ju sprevádza nevoľnosť a vracanie.

Ateroskleróza

Je ochorenie cievnej steny, do ktorej sa ukladajú tukové pláty. Tie ovplyvňujú spôsob prúdenia krvi v cieve, čo sa okrem iného môže prejaviť obojstranným tinitom. Typicky býva v súlade s bitím srdca.

Lieky

Užívanie niektorých liekov (antidepresíva, antibiotiká) môže spôsobovať tinitus.

Úrazy hlavy a krku

Tinitus býva pri nich typicky jednostranný a signalizuje poranenie ucha, nervov alebo mozgu.

Vysoký krvný tlak

Taktiež môže zapríčiňovať „pískanie v uchu“, charakteristicky sa zhoršuje pri strese.

Vestibulárny schwannóm

Označenie pre vzácny nádor, ktorý postihuje nervy medzi uchom a rovnovážnym orgánom. Jeho prvými príznakmi sú tinitus, zhoršenie sluchu a závrat. Sám o sebe nie je zhubný, ale môže utláčať dôležité časti mozgu. To môže byť až smrteľné.

Liečba

Liečba sa zameriava na eliminovanie základnej príčiny. Lekár môže odporučiť konkrétnu liečbu po dôkladnom vyšetrení zdravotného stavu. Odborné lekárske vyšetrenie sa odporúča v prípadoch tinitu, ak vzniká po úraze hlavy, sprevádza ho silná bolesť hlavy, je dlhodobý či opakovaný, sú prítomné aj poruchy sluchu, ovplyvňuje normálny priebeh dňa a bráni každodenným činnostiam. Na niektoré prípady tinitu lekár môže predpísať lieky. Pomáhajú niektoré antidepresíva a lieky proti vysokému tlaku. Zvolenie liečebného postupu by malo byť vždy na lekárovi.

Prevencia

V prevencii je dôležitá ochrana sluchu. Odborníci zdôrazňujú vyhýbanie sa nadmernému hluku alebo používanie vhodných ochranných pomôcok (protihlukové slúchadlá, zátky do uší).Taktiež je vhodné minimalizovať stres a dodržiavať zdravú životosprávu.