Vitiligo je spôsobené nedostatkom pigmentu nazývaného melanín v koži. Melanín je produkovaný kožnými bunkami nazývanými melanocyty a dodáva pokožke jej farbu. Hoci príčiny vitiliga nie sú úplne objasnené, existuje množstvo rôznych teórií:
Vitiligo je tiež spojené s inými autoimunitnými stavmi, ako je hypertyreóza (nadmerná činnosť štítnej žľazy), ale nie u každého s vitiligom sa tieto stavy rozvinú. Vitiligo môže byť tiež vyvolané určitými udalosťami, ako je fyzický alebo emocionálny stres. Je tiež možné, že za vitiligo je zodpovedná kombinácia týchto faktorov.
Vitiligo nie je bolestivé. Na svetlejších miestach kože sa však môžete ľahšie spáliť. Je dôležité chrániť sa pred slnkom používaním opaľovacích krémov, vyhýbaním sa najsilnejšiemu slnku (poludnie) ako aj nosením ochranného odevu. Niektorí pacienti hlásili, svrbenie kože, a to aj pred začiatkom depigmentácie.
Vitiligo nie je nevyhnutne zdedené. Avšak ako sme už spomínali, asi 30% ľudí, ktorí majú vitiligo, má aspoň jedného blízkeho príbuzného, ktorý ho má tiež.
Medzi príznaky vitiliga patria:
Vitiligo môže začať v akomkoľvek veku, ale zvyčajne sa objaví pred dosiahnutím 30-ky. Vitiligo môže byť:
Vitiligo zvyčajne začína niekoľkými malými bielymi škvrnami, ktoré sa môžu postupne šíriť po tele v priebehu niekoľkých mesiacov. Niekedy sa väčšie škvrny naďalej rozširujú, ale zvyčajne zostávajú na tom istom mieste roky. Je ťažké predpovedať, ako bude vaša choroba postupovať. Niekedy sa škvrny prestanú tvoriť bez liečby. Vo väčšine prípadov sa strata pigmentu rozšíri a nakoniec postihne väčšinu vašej pokožky. Pokožke sa občas môže farba aj vrátiť.
Hoci vitiligo je hlavne kozmetický problém, ľudia s vitiligom môžu mať rôzne komplikácie:
Môžete mať zvýšené riziko vzniku nesegmentového vitiliga, ak:
Vitiligo nie je spôsobené infekciou a nemôžete ho dostať od niekoho iného.
Biele škvrny sú na koži zvyčajne ľahko viditeľné a identifikovateľné, ale lekári môžu použiť Woodovu lampu, ktorá vyžaruje ultrafialové svetlo na kožu, a tak pomáha odlíšiť vitiligo od iných kožných ochorení.
Existujú aj iné stavy, pri ktorých sa pokožka mení alebo stráca pigmentáciu. Patrí sem:
Ak spozorujete, že nejaké oblasti pokožky, vlasov alebo slizníc stratia farbu, navštívte svojho lekára. Na vitiligo neexistuje žiadny konkrétny liek. Cieľom lekárskeho ošetrenia je vytvoriť jednotný tón pleti buď obnovením farby (repigmentácia) alebo odstránením zostávajúcej farby (depigmentácia). Účinky liečby však zvyčajne nie sú trvalé a nie je môžné vždy kontrolovať šírenie stavu.
Váš lekár vám pravdepodobne odporučí:
Ďalšia liečba nemusí byť potrebná, ak máte napríklad len malú škvrnu vitiliga alebo je vaša prirodzená farba pokožky veľmi svetlá.
Ďalej v článku uvádzame najbežnejšie odporúčania a liečebné postupy.
Úpal predstavuje vážne riziko. Musíte si dostatočne chrániť pokožku pred slnkom a nenavštevovať solária. Vždy si aplikujte opaľovací krém, ideálne s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu (SPF) 30 alebo vyšším, aby ste pokožku ochránili pred spálením a dlhodobým poškodením.
Ak vaša pokožka nie je vystavená slnku, existuje zvýšené riziko nedostatku vitamínu D. Vitamín D je nevyhnutný pre udržanie zdravých kostí a zubov.
Slnečné svetlo je hlavným zdrojom vitamínu D, hoci určitá forma vitamínu D sa nachádza aj v niektorých potravinách, ako sú mastné ryby. Môže byť ťažké získať dostatok vitamínu D iba z jedla a slnečného žiarenia. Mali by ste preto zvážiť užívanie doplnku s obsahom vitamínu D.
Krémy na maskovanie pokožky sa môžu aplikovať na biele škvrny. Krémy sú vyrobené tak, aby zodpovedali vašej prirodzenej farbe pleti. Krém pomáha spájať biele škvrny so zvyškom pokožky, takže nie sú také nápadné.
Kamuflážne krémy sú vodeodolné a dajú sa aplikovať kdekoľvek na telo. Na tele vydržia až 4 dni a na tvári 12 až 18 hodín.
Topické steroidy sa aplikujú vo forme krému alebo masti na pokožku. Niekedy môžu zastaviť šírenie bielych škvŕn a môžu vám vrátiť časť pôvodnej farby pleti.
Lokálne steroidy môžu byť predpísané dospelým, ak:
Váš lekár vám povie, ako aplikovať krém alebo masť a aké množstvo by ste mali použiť. Zvyčajne je potrebné aplikovať kúru raz denne.
Vedľajšie účinky lokálnych steroidov zahŕňajú:
Pimekrolimus a takrolimus sú typom liekov nazývaných inhibítory kalcineurínu, ktoré sa zvyčajne používajú na liečbu ekzému .
Pimekrolimus a takrolimus nie sú licencované na liečbu vitiliga, ale môžu sa použiť na pomoc pri obnove kožného pigmentu u dospelých a detí s vitiligom. Môžu však spôsobiť vedľajšie účinky, ako napríklad:
Na rozdiel od steroidov však pimekrolimus a takrolimus nespôsobujú stenčenie kože.
Fototerapia (liečba svetlom) sa môže použiť u detí alebo dospelých, ak:
Dôkazy naznačujú, že fototerapia, najmä v kombinácii s inými liečbami, má pozitívny vplyv na vitiligo.
Počas fototerapie je vaša pokožka vystavená ultrafialovému žiareniu A (UVA) alebo ultrafialovému žiareniu B (UVB) zo špeciálnej lampy. Najprv môžete užiť liek nazývaný psoralen, vďaka ktorému je vaša pokožka citlivejšia na svetlo.
Fototerapia však môže zvýšiť riziko rakoviny kože v dôsledku mimoriadneho vystavenia UVA lúčom. Riziko rakoviny kože je nižšie s UVB svetlom. Váš dermatológ by s vami mal prediskutovať riziko skôr, ako sa rozhodnete pre fototerapiu.
Lampy, ktoré si môžete kúpiť na domáce použitie na svetelnú terapiu, sa neodporúčajú. Nie sú také účinné ako fototerapia, ktorú dostanete v nemocnici. Lampy tiež nie sú regulované, takže nemusia byť bezpečné.
Kožný štep je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni zdravá koža z nepostihnutej oblasti tela a použije sa na pokrytie oblasti, kde bola koža poškodená. Na liečbu vitiliga možno použiť kožný štep na prekrytie bielej škvrn.
Kožné štepy možno zvážiť u dospelých v oblastiach, ktoré ovplyvňujú váš vzhľad, ak:
Alternatíva kožných štepov zahŕňa odber vzorky kože, odstránenie melanocytov z nej a ich transplantáciu do oblastí vitiliga.
Tieto typy ošetrení sú časovo náročné, nesú so sebou riziko zjazvenia a nie sú vhodné pre deti.
Depigmentácia sa môže odporučiť dospelým, ktorí majú vitiligo na viac ako 50% tela.
Počas depigmentácie sa na normálnu pokožku natrie krém, aby sa vybielil zvyšný pigment a aby mala rovnakú farbu ako depigmentovaná (biela) pokožka. Používa sa liek na báze hydrochinónu, ktorý sa musí aplikovať nepretržite, aby sa zabránilo opätovnému pigmentovaniu pokožky.
Hydrochinón môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako sú:
Depigmentácia je zvyčajne trvalá a zanecháva pokožku bez ochrany pred slnkom. Môže však dôjsť k opätovnej pigmentácii a môže sa líšiť od pôvodnej farby pleti. Aplikácia depigmentačných ošetrení na jednu oblasť pokožky môže niekedy spôsobiť stratu pigmentácie na iných častiach tela.
Dermatológ môže odporučiť vyskúšať viac ako 1 liečbu, ako je fototerapia kombinovaná s lokálnou liečbou. Ďalšie možné liečby zahŕňajú:
O niektorých doplnkoch výživy sa tvrdí, že zmierňujú alebo zabraňujú rozvoju vitiligu. Neexistujú však žiadne dôkazy, ktoré by ozrejmovali ich účinnosť, a preto je potrebný ďalší výskum, než ich možno odporučiť.
Existuje len veľmi obmedzený dôkaz, že napríklad bylinný liek ginkgo biloba môže byť prínosom pre ľudí s nesegmentovým vitiligom. Ak sa rozhodnete používať bylinné prípravky, poraďte sa s lekárom. Niektoré lieky môžu nepredvídateľne reagovať s inými liekmi alebo môžu znížiť ich účinnosť.
Mnohé liečby používané na vitiligo sú nelicencované. Liek neprešiel klinickými skúškami, aby sa zistilo, či je účinný a bezpečný pri liečbe vášho stavu.
Lekári môžu odporučiť použitie nelicencovaného lieku, ak si myslia, že bude účinný a prínos liečby preváži akékoľvek súvisiace riziko. Pred predpísaním nelicencovaného lieku by vás mal informovať, že je nelicencovaný, a prediskutovať s vami možné riziká a prínosy.
Keďže nikto nevie s istotou, čo spôsobuje vitiligo, nikto vám nemôže povedať, ako tomu zabrániť. Vo všeobecnosti je však rozumné, aby si každý osvojil návyky bezpečného opaľovania a dobre sa staral o svoju pokožku.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: