Poškodením makuly – žltej škvrny, môže dôjsť k výraznej strate zraku. Vekom podmienená degenerácia makuly je najčastejšou príčinou straty centrálnej zrakovej ostrosti u ľudí nad 50 rokov. Ochorenie väčšinou začína na jednom oku. V súčasnosti ne je možné ho vyliečiť, dá sa iba zastaviť a stabilizovať. Preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika, ako i skorý začiatok liečby.
Degenerácia makuly je ochorenie očí, ktorého výskyt narastá s vekom. Príčiny ochorenia nie sú známe. Neskoré štádiá, ktoré sú spojené so stratou zraku, sú najčastejšou príčinou praktickej slepoty u ľudí v rozvinutých krajinách. Lekári o nej hovoria ako o epidémii civilizovaného sveta.
Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) je najčastejšou príčinou straty centrálnej zrakovej ostrosti u ľudí nad 50 rokov.
Spôsobuje ju niekoľko faktorov, pri ktorých dochádza k postupnej deštrukcii buniek sietnice v jej centrálnej časti, nazývanej makula alebo žltá škvrna (obrázok č. 1).
obrázok č. 1 Anatómia oka: makula – žltá škvrna
Pri VPDM je postihnutá makula – žltá škvrna – miesto najostrejšieho videnia, ktorá sa nachádza v centre sietnice. Sietnica prijíma obrazy predmetov z prostredia a vysiela ich v podobe impulzov do mozgu. Makula zabezpečuje ostré, priame videnie a umožňuje rozoznávať detaily ako spoznávať tváre, čítať, riadiť auto alebo pozerať televíziu.
Poškodením makuly môže dôjsť k významnej a výraznej strate zraku. Najčastejšie strata zraku začína na jednom oku. Keďže zdravé oko kompenzuje stratu zraku druhého oka, degenerácia makuly v počiatkoch prebieha nepozorovane. V mnohých prípadoch dôjde v krátkom čase k postihnutiu aj druhého oka.
Takáto postupná strata zraku postihla aj pani Cecíliu. Prečítajte si jej príbeh a zistite ako jej pomohol grantový program Bojovníci za zdravie.
Rizikovými faktormi sú:
Väčšie percento výskytu ochorenia bolo zaznamenané u žien, ľudí so svetlou farbou dúhovky a svetlou pokožkou. Jej rozvoj podporujú poruchy tukového metabolizmu, cukrovka, artérioskleróza, vysoký krvný tlak, obezita a nesprávny životný štýl.
Rozlišujú sa dve formy ochorenia. Väčšina ľudí, až 85 % trpí tzv. suchou formou. Tá sa vyvíja v priebehu rokov, v dôsledku hromadenia škodlivých látok v oblasti makuly. Dochádza k poškodeniu svetlocitlivých buniek, ich odumieraniu a postupnému zhoršovaniu detailného videnia (obrázok č. 2).
obrázok č. 2 Suchá forma ochorenia
Vlhká forma ochorenia súvisí s abnormálnym rastom neplnohodnotných krvných ciev pod sietnicou. Tie prepúšťajú krv a tekutinu, spôsobujú opuch i krvácanie v sietnici (obrázok č. 3).
V porovnaní s prvým typom táto forma zhoršuje centrálnu zrakovú ostrosť náhle. Človek postihnutý vlhkou formou vidí zahmlene v centre rozmazanú sivú škvrnu, deformuje sa mu obraz, ťažko číta, nemôže nakupovať, šoférovať, nerozpoznáva tváre a stráca samostatnosť. Toto ochorenie ovplyvňuje akékoľvek aktivity vyžadujúce zrak.
obrázok č. 3 Zakrvácanie a opuch pri vlhkej forme ochorenia (foto sietnice, OCT)
Základné očné vyšetrenie zahŕňa:
Ak sú prítomné zmeny v centrálnej časti sietnice, dopĺňajú sa ďalšie špecializované vyšetrenia:
Na ich základe sa určí forma a štádium ochorenia. Rovnako sa odporúča i samovyšetrovanie Amslerovou mriežkou (obrázok č. 4).
obrázok č. 4 Amslerova mriežka
Návod na používanie Amslerovej mriežky:
obrázok č. 5 A – fyziologický obraz, B – suchá forma ochorenia, C – vlhká forma ochorenia. Zhora dole: Amslerova mriežka – foto sietnice – OCT
Pre suchú formu VPDM v súčasnosti kauzálna liečba neexistuje. Najnovším trendom v liečbe vlhkej formy je aplikácia protilátky proti rastovému endotelovému faktoru, anti-VEGF (obrázok č. 6). Tá bráni novotvorbe ciev, umožňuje vstrebávanie tekutiny a zabraňuje krvácaniu. Ochorenie nie je možné vyliečiť, dá sa iba zastaviť a stabilizovať. Preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika, ako i skorý začiatok liečby.
obrázok č. 6 Aplikácia protilátky proti rastovému endotelovému faktoru
obrázok č. 7 ETDRS optotyp
Ak sa chceme vyhnúť tomuto ochoreniu, je potrebné predovšetkým:
Odporúča sa pravidelný príjem doplnkov výživy s obsahom luteínu a zeaxantínu.