06.03.2022 • 10 minút na prečítanie

Najčastejšími darcami a darkyňami sú vysokoškoláci – čo by ste mali vedieť o darcovstve pohlavných buniek?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Neplodnosť a problémy s počatím sú v dnešnej dobe pomerne časté. Našťastie vďaka pokrokom v liečbe neplodnosti je dosiahnutie rodičovstva dostupnejšie pre každého. V mnohých prípadoch je práve darovanie pohlavných buniek – vajíčok a spermií – kľúčom k úspešnému tehotenstvu.  

Avšak, aj darcovstvo genetického materiálu má svoje pre a proti. Nikto nevie s istotou povedať, či dieťa počaté takýmto spôsobom v budúcnosti bude vedieť prijať svoju identitu a vysporiadať sa s tým. Taktiež sa naskytá otázka, či má dieťa právo poznať svojich biologických rodičov – darcov. Bude mu to umožnené?  

Na strane darcov je tiež množstvo otáznikov, ako napríklad, či nebudú v budúcnosti chcieť spoznať svoje biologické deti, prípadne či sa budú vedieť vyrovnať s faktom, že niekde na svete je „ich“ dieťa, o ktorom nevedia nič. 

A čo ľudia, ktorí kvôli svojej neplodnosti podstúpia takúto možnosť – využitie darcovstva „cudzích“ pohlavných buniek? Nebude im niekedy v budúcnosti tento fakt vadiť? Vyrovnajú sa s prípadnou genetickou záťažou? Budú obaja rodičia vždy milovať svojho potomka bez ohľadu na jeho pôvod? 

Niektoré krajiny a spoločnosti preto zakazujú používanie darcovských pohlavných buniek pri umelom oplodnení a iných spôsoboch asistovanej reprodukcie. 

My Vám v našom článku prinášame, čo by ste mali o darcovstve pohlavných buniek vedieť, najmä ak tento krok – stať sa jedným z darcov/darkýň – zvažujete. 

Darovanie spermií 

Darovanie spermií je postup, pri ktorom muž daruje ejakulát – tekutinu obsahujúcu spermie, ktorá sa uvoľňuje počas ejakulácie – s cieľom pomôcť jednotlivcovi alebo páru počať dieťa. Darované spermie môžu byť vstreknuté do ženských reprodukčných orgánov (vnútromaternicová inseminácia) alebo použité na oplodnenie zrelých vajíčok v laboratóriu (in vitro fertilizácia – IVF). Použitie darovaných spermií je známe ako tzv. reprodukcia treťou stranou. 

Muž, ktorý daruje spermie, môže byť pre príjemcu známy alebo anonymný. Darovanie spermií známemu príjemcovi sa nazýva riadené darovanie. Predtým, ako budete môcť darovať spermie, musíte byť vyšetrený. Je tiež dôležité porozumieť možným emocionálnym, psychologickým a právnym problémom darcovstva spermií. 

Prečo sa spermie darujú? 

Ako sme už spomínali, darovanie spermií sa vykonáva s cieľom pomôcť jednotlivcovi alebo páru počať dieťa. Pomôžete tak tým, ktorí nemôžu otehotnieť – napríklad žene, ktorá nemá mužského partnera, alebo páru, ktorý trpí mužskou neplodnosťou. 

Ak darujete spermie spermobanke, pravdepodobne dostanete zaplatené za každý dar, ktorý prejde skríningovým procesom spermobanky. Platba je určená na kompenzáciu vášho času a akýchkoľvek súvisiacich výdavkov. Suma je zvyčajne dostatočne nízka na to, aby peniaze neboli hlavným stimulom na darovanie. 

Existujú nejaké riziká? 

S darovaním spermií nie sú spojené žiadne zdravotné riziká. 

Autor: olliulli/Shutterstock

Ako sa pripraviť? 

Ak zvažujete darovanie spermií, pamätajte na dlhodobý dopad svojho rozhodnutia. Ak poskytujete anonymný dar, zvážte nasledovné: 

  • ste pripravený stať sa biologickým otcom dieťaťa alebo viacerých detí, ktoré možno nikdy nestretnete? 
  • Čo ak sa deti počaté s pomocou vášho darovania spermií budú chcieť s vami jedného dňa stretnúť? 
  • Poviete svojej súčasnej alebo budúcej rodine o svojom rozhodnutí darovať spermie? 

Na druhej strane, ak zvažujete darovanie spermií niekomu, koho poznáte, oslovte právnika, aby vypracoval zmluvu, ktorá definuje vaše finančné a rodičovské práva a povinnosti. 

Skríning 

Predtým ako sa muž môže stať darcom spermií sa vyžaduje základný skríning infekčných chorôb a určitých rizikových faktorov. Niektoré štáty a miestne samosprávy vyžadujú aj dodatočnú kontrolu. 

Vek 

Väčšina spermobaniek vyžaduje, aby darcovia boli vo veku od 18 do 39 rokov. Niektoré spermobanky stanovujú hornú vekovú hranicu 34 rokov. 

Fyzické vyšetrenie 

Vyšetrenie bude zahŕňať odber vzoriek krvi a moču na testovanie infekčných chorôb, ako je napríklad HIV. Ak sa stanete pravidelným darcom spermií, budete musieť absolvovať fyzické vyšetrenia každých šesť mesiacov, počas tejto doby. Taktiež budete požiadaní, aby ste nahlásili akékoľvek zmeny vo vašom zdravotnom stave. 

Testovanie spermií 

Pred darovaním budete musieť poskytnúť niekoľko vzoriek vášho ejakulátu. Pred poskytnutím každej vzorky budete pravdepodobne požiadaní, aby ste sa zdržali ejakulácie – či už prostredníctvom sexu alebo masturbácie – aspoň na 48-72 hodín. Vzorky budú analyzované na množstvo, kvalitu a pohyb spermií. 

Genetické testovanie 

Bude sa analyzovať vzorka krvi, aby sa zistilo, či nie ste nositeľom nejakého genetického ochorenia. Niektoré spermobanky vykonávajú rozsiahlejšie testy ako iné. 

Rodinná anamnéza 

Budete musieť poskytnúť podrobnosti o anamnéze najmenej dvoch predchádzajúcich generácií vašej rodiny. Anamnéza, ktorá naznačuje prítomnosť dedičnej choroby, vás môže diskvalifikovať z darcovského programu. 

Psychologické hodnotenie 

Pravdepodobne s lekárom preberiete obavy a otázky, či máte záujem zdieľať vaše osobné údaje s vašimi biologickými deťmi a či máte záujem o budúci kontakt s nimi. Je naozaj veľmi dôležité prediskutovať, či ste otvorený kontaktu s ktorýmkoľvek dieťaťom počatým s pomocou vašich spermií. Ak darujete svoje spermie niekomu, koho poznáte, je nutné, aby ste sa porozprávali o vašom vzťahu a stanovili si pravidlá. Ak máte partnera, poradenstvo môže byť užitočné aj pre neho. 

Osobná a sexuálna anamnéza 

Budete musieť poskytnúť podrobnú históriu svojich sexuálnych aktivít, užívania drog a ďalšie osobné informácie, aby ste preukázali, či sa u vás nevyskytujú rizikové faktory pre rozvoj infekčnej choroby, ako je HIV. Požiadajú váš, aby ste sa podelili o podrobné informácie o svojich návykoch, vzdelaní, záľubách a záujmoch. Môžete byť tiež požiadaní, aby ste poskytli svoje fotografie, videá alebo zvukové nahrávky svojho hlasu. 

Ak počas skríningového procesu budete mať pozitívny test na akékoľvek zdravotné problémy, budete na to upozornený a odporučený na liečbu či poradenstvo. Ak prejdete skríningovým procesom, budete požiadaní, aby ste podpísali formulár súhlasu, v ktorom bude pravdepodobne uvedené, že popierate akékoľvek rizikové faktory pre sexuálne prenosné infekcie alebo genetické odchýlky.  

Čo môžete očakávať? 

Pred darovaním spermií budete pravdepodobne opäť požiadaní, aby ste sa zdržali ejakulácie – či už prostredníctvom sexu alebo masturbácie – aspoň na 2-3 dni. 

Počas procedúry 

Darovanie spermií sa zvyčajne vykonáva v spermobanke. Počas masturbácie v súkromnej miestnosti poskytnete vzorku ejakulátu v sterilnom pohári. 

Po zákroku 

Vzorka bude zmrazená (kryokonzervovaná) a uchovávaná v karanténe najmenej šesť mesiacov. Potom vás znova otestujú na infekčné choroby, ako je HIV. 

Ak sú všetky vaše výsledky testu negatívne, vaša zmrazená vzorka sa rozmrazí a množstvo, kvalita a pohyb spermií sa znova vyhodnotí. Vzorky spermií od niektorých mužov sú počas procesu zmrazovania náchylnejšie na poškodenie než iné. Poškodenie spôsobené procesom zmrazovania sa môže líšiť aj medzi vzorkami od rovnakého darcu. 

Ak vaše spermie spĺňajú normy kvality, budete vybraní ako darca. Majte na pamäti, že väčšina spermobank obmedzuje počet detí, ktoré môžu byť splodené pomocou vašich spermií. Konkrétne pokyny a limity sa však líšia. 

Autor: Hanna Karpiak/Shutterstock

Čo je darovanie vajíčok? 

Darovanie vajíčok je, keď žena (darkyňa) daruje svoje vajíčka inej žene (príjemkyni), aby umožnila príjemkyni vynosiť dieťa. Na darovanie vajíčok musí darkyňa dostať lieky, ktoré u nej spôsobia vývoj viacerých vajíčok počas jedného cyklu. Vajíčka sa potom odoberú umiestnením ihly, ktorá je pripojená k ultrazvukovej sonde cez vaginálne tkanivá. Potom sa vajíčka jemne odsajú z vaječníkov. Po odobratí vajíčok ich vyhodnotí embryológ. Následne sa spermie od mužského partnera alebo spermobanky umiestnia okolo alebo sa vstreknú do každého vajíčka. Tento proces sa nazýva in vitro fertilizácia (IVF). 

Aká je príprava na embryotransfer? 

Maternica príjemkyne musí byť synchronizovaná so stimuláciou darkyne, aby bola pripravená v rovnakom čase ako sa odoberú vajíčka. Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť. Ak má žena stále pravidelné menštruačné cykly, často sa používa liek na potlačenie funkcie jej vaječníkov a menštruačného cyklu. Keď darkyňa začne užívať lieky na stimuláciu vaječníkov, príjemkyňa začne užívať estrogén na rozvoj jej výstelky maternice. Približne v čase odberu vajíčka začne príjemkyňa užívať progesterón, aby sa umožnila implantácia embrya (oplodneného vajíčka). Zvyčajne 2 embryá – budú prenesené do maternice príjemkyne tri až päť dní po in vitro oplodnení. Hormóny sa naďalej podávajú až do tehotenského testu a potom, ak je pozitívny, počas skorej časti prvého trimestra výsledného tehotenstva. 

Pre ktoré ženy je vhodné použitie darovaných vajíčok? 

Darcovstvo vajíčok využívajú ženy, ktoré chcú mať dieťa, ale nemôžu otehotnieť s vlastnými vajíčkami. Môže to byť preto, že sa narodili bez vaječníkov, sú v menopauze, nereagovali adekvátne na hormonálnu stimuláciu vaječníkov v minulosti alebo mali zlú kvalitu vajíčok či embryí pri predchádzajúcich pokusoch o IVF. Ženy sa tiež môžu rozhodnúť využiť darcovstvo, ak majú genetické ochorenie, ktoré nechcú preniesť na svoje deti. 

Kto sa môže stať darckyňou vajíčok? 

Darkyňami vajíčok sú ženy, ktoré sú ochotné poskytnúť svoje vajíčka iným ženám s cieľom otehotnenia. Darovanie môže byť anonymné alebo známe. Anonymné darkyne sa získavajú prostredníctvom programov reprodukčných kliník alebo agentúr a príjemkyňa ich nepozná.  

Nie každá mladá žena je vhodnou darkyňou vajíčok. Je totiž nutné spĺňať niekoľko podmienok: 

  • vek zvyčajne 18-32 rokov (môže sa líšiť v závislosti od kliniky, ale aj štátu), 
  • BMI ( Body Mass Index) maximálne 29, 
  • dobrý zdravotný stav, 
  • žiadne geneticky podmienené ochorenie, 
  • negatívne testy na sexuálne prenosné choroby, 
  • bez vážnej psychickej poruchy, 
  • nesmie pravidelne užívať alkohol alebo drogy (vrátane marihuany), 
  • aby bola záujemkyňa zaradená do programu darcovstva, musí splniť prísne kritériá stanovené Európskymi smernicami. 

Niektoré páry však darcov (či už vajíčok alebo spermií) zháňajú cez inzeráty alebo medzi známymi. Všetci príjemcovia by mali byť opatrní pri získavaní darcov bez použitia sprostredkovateľa na ich preverenie a mali by silne zvážiť vyhľadanie právnika. Známi darcovia sú vo všeobecnosti blízki priatelia alebo príbuzní príjemcov. 

Autor: SmartBox/Shutterstock

Aké testy sa vykonávajú u darkýň? 

Darkyňa je testovaná na infekcie ako HIV, hepatitída B a C, kvapavka, chlamýdie a syfilis. Všetky darkyne by mali byť testované, aby sme si boli istí, že nie sú nosičmi génu pre cystickú fibrózu alebo iné závažné ochorenia. Ďalšie genetické testy by sa mali vykonávať na základe anamnézy a etnického pôvodu darkyne. Psychometrické testovanie sa často vykonáva ako súčasť skríningu duševného zdravia.  

Ako by sa mali hodnotiť príjemcovia? 

Hodnotenie príjemcov je podobné ako v prípade párov podstupujúcich rutinné IVF. To by malo zahŕňať komplexnú anamnézu od oboch partnerov, vrátane krvnej skupiny a Rh faktora, testovanie na sexuálne prenosné choroby vrátane HIV, hepatitídy, kvapavky, chlamýdií a syfilisu. Pár by sa mal poradiť s odborníkom na duševné zdravie o zložitosti rozhodnutia použiť darcovské vajíčka. 

Príjemkyňa by mala podstúpiť vyšetrenie panvy a posúdenie jej maternice. Ak má viac ako 45 rokov, malo by sa vykonať dôkladnejšie vyšetrenie vrátane posúdenia funkcie srdca a rizika chorôb súvisiacich s tehotenstvom. Spermie mužského partnera by sa mali analyzovať a mal by sa získať vhodný genetický skríning na základe jeho histórie a etnického pôvodu. 

Autor: Maxx-Studio/Shutterstock

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Sperm donation

Fertility center

Sperm Donation/about

Egg donation

Darovanie vajicok

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
neplodnosť