Ročne je na Slovensku rakovina krčka maternice diagnostikovaná približne 600 ženám. Úmrtnosť je 150 až 200 žien za rok a každým rokom čísla stúpajú. Až 70% žien v rizikovom veku, teda vo veku 35-50 rokov, vynecháva pravidelné preventívne prehliadky. Viac nám o tomto nebezpečnom ochorení ako aj jeho najčastejšom pôvodcovi, víruse HPV, porozpráva riaditeľ Nadace pro výzkum rakoviny Česká Republika, Mgr. Peter Vanek.
Pred tým, ako začal pracovať pre Nadaci pro výzkum rakoviny v Českej republike netušil, že infekcie HPV môžu byť tak nebezpečným partnerom v živote. Sedem rokov sa venoval projektom týkajúcim sa výskumu rakovín, ktoré zapríčinuje práve ľudský papilomavírus (HPV). Po tejto skúsenosti sa hrdo označuje za muža, ktorý je proti HPV infekcii očkovaný. Mgr. Peter Vanek, riaditeľ Nadace pro výzkum rakoviny Česká Republika, nám v rozhovore odpovedal na otázky o HPV a rakovine krčka maternice.
HPV patri do skupiny tzv. DNA vírusov (pozn. redakcie: vírusy DNA majú DNA ako svoj genetický materiál, zvyčajne ide o dvojvláknovú DNA, v niektorých prípadoch môže ísť aj o jednovláknovú DNA), ktorý napadá pokožku a sliznice ľudského tela. Do rodiny HPV patrí až niekoľko stoviek druhov genotypov. Tie sa rozdeľujú podľa onkogénneho potenciálu na dve skupiny. Prvou, väčšou skupinou sú nízkorizikové HPV (LR HPV), ktoré spôsobujú na tele malé uzlíky nazývané papilomy alebo bradavičky, ktoré nemajú vplyv na ľudské zdravie a neliečia sa. Okrem dvoch genotypov nízkorizikovej skupiny HPV 6 a HPV 11, ktoré najčastejšie spôsobujú genitálne bradavice. Tieto môžu každého nepríjemne potrápiť a je dobré ich odstrániť. Druhou skupinou, ako som spomenul, sú vysokorizikové genotypy vírusu HPV. Táto skupina je nebezpečnejšia, pretože je spájaná s možným vznikom rakoviny. Do tejto skupiny patria napríklad HPV 16, HPV 18, ktoré majú v poslednej dobe na svedomí najviac prípadov rakoviny krčka maternice. HPV je sexuálne prenosná infekcia a odhaduje sa, že sa ňou minimálne raz za život stretne až 80% všetkých ľudí na svete. HPV infekcia je vo väčšine prípadov nákazy odstránená imunitným systémom do 18 mesiacov.
V prvom rade treba povedať, že HPV sa týka oboch pohlaví, mužov i žien. U žien je najčastejšie spájaný s rakovinou krčka maternice, kam sa vírus dostane sexuálnou cestou a v prípade, že ho imunita neodstráni, môže začať meniť bunky krčka maternice a indukovať malígnu transformáciu. Tento proces, jeho zlepšenie alebo zhoršenie, zachytáva cytologické vyšetrenie, ktoré dospelé ženy podstupujú v rámci gynekologickej prevencie raz ročne. Orálnym sexom sa môže vírus dostať aj do hrdla, kde môže spôsobiť rakovinu hlavy a krku. U mužov tiež môže spôsobovať nádorové choroby penisu, análneho otvoru a podobne. O tom, aké ďalšie nádorové choroby majú vzťah k infekcii HPV, sa vedú odborné debaty. Tu je tiež dôležité povedať, že ak niekto trpí infekciou HPV, neznamená, že má alebo zákonite dostane rakovinu. Znamená to, že daný jedinec je v rizikovej skupine ľudí.
Rakovina krčka maternice sa spája s viacerými rizikovými faktormi. V prvom rade je to väčší počet sexuálnych partnerov, skorý počiatok sexuálneho života, závislosti na drogách, pitie väčšieho množstva alkoholu a fajčenie. Správna životospráva je teda viac než dôležitá.
Žiadna ochrana nie je stopercentná a existujú aj iné druhy rakoviny v gynekologickej oblasti, ktoré nemusia byť spôsobené HPV. Všeobecne ale platí, že pri rozvoji rakoviny krčka maternice hrá HPV zásadnú rolu.
Ja nie som lekár, no ukazuje sa, že najlepšou ochranou pred rakovinou krčka maternice je práve očkovanie. Na trhu sa nachádza niekoľko očkovacích preparátov, ktoré sa od seba líšia počtom genotypov, voči ktorým očkovaného jedinca ochránia. Najnovšie sa na trhu objavila vakcína, ktorá chráni až pred deviatimi genotypmi HPV.
Ideálny vek na očkovanie je 13 rokov, pretože sa predpokladá, že osoba v tomto veku ešte nezačala sexuálny život. Nakoľko očkovacie látky nemajú terapeutickú funkciu, len ochrannú, je dôležité, aby bolo očkovanie realizované, keď je človek HPV negatívny, a teda nemá HPV.
Ako som spomínal vyššie, vo veku 13 rokov sa dá predpokladať, že jedinec ešte nemá sexuálny život. Ale nikoho by som neodhováral od očkovania aj vo vyššom veku. Ja osobne som sa nechal zaočkovať vo veku 38 rokov. Pred tým som absolvoval testovanie na HPV.
Ja pracujem pre Nadaci pro výzkum rakoviny v Českej republike. Projekty zamerané na HPV sme začali realizovať v roku 2012. Pamätám si, ako to bolo na začiatku. Nikto nechcel o rakovine krčka maternice ani počuť, ženy sa na túto tému nechceli vôbec rozprávať. Dnes je situácia úplne iná, ženy sú otvorenejšie. Uvedomujú si, že najúčinnejšou prevenciou sú práve návštevy preventívnych prehliadok, HPV testovania a podobne. Ale ako sa vraví, stále je čo zlepšovať a tak konkrétne my sme s nadáciou pripravili klinickú štúdiu na testovanie žien na prítomnosť HPV samoodberom. Ženy od nás obdržali poštou samoodberový HPV test, ktorý mohli doma použiť. Som prekvapený, že aj 80 ročné panie test bez akýchkoľvek problémov použili. Tému prevencie rakoviny je nutné živiť aj naďalej. Máme k dispozícii mnoho modernej prevencie a účinných zdravotníckych postupov, ktoré môžu ženám zachrániť život. Je to plne preventabilné ochorenie, na ktoré ale bohužiaľ v ČR stále zomrie jedna žena denne. Predpokladám, že obdobne to bude aj na Slovensku. Dovolím si povedať, že zomrieť na rakoviny krčka maternice mi príde v dnešnej dobe zbytočné.
Často krát ženy hovoria, že nemajú dobrú skúsenosť s gynekológom, samotná prehliadka je im nepríjemná, často sa necítia byť krásne, majú nadváhu a nechcú sa vyzliekať pred mužom – gynekológom. Ak sú z malých dedín, tak dostupnosť gynekológa môže byť horšia. Ambulancie sú vzdialené aj desiatky kilometrov. Nechcú si brať voľno na návštevu gynekológa a pod. Medzi ďalšie dôvody patria aj kultúrne hodnoty a rozdiely. Je však dôležité nepodceňovať preventívne prehliadky a snažiť sa chodiť pravidelne aj za cenu, že opustíte svoju komfortnú zónu.
Nie som lekár, no prípady, ktoré som videl nasvedčujú, že alternatívna medicína je dobrá len ako podporná liečba, o ktorej by vždy mal vedieť lekár – onkológ, aj keby sa malo jednať iba o bylinky.
Samoodberový HPV test je jednoduchá pomôcka na odobratie steru z vagíny a krčka maternice. Test je zasielaný poštou spolu s návodom na použitie. Ženy zo Slovenska si môžu test objednať v ČR na stránke Nadace pro výzkum rakoviny ČR. Po odbere vzorky žena test zabalí do obálky a pošle poštou späť do nášho laboratória. V laboratóriu prebehne molekulárno-genetické vyšetrenie, ktorým sa snažíme preukázať prítomnosť DNA vírusu v odobratej vzorke. V prípade, že je DNA vírusu prítomné, znamená to, že pacientka trpí HPV infekciou a ďalej identifikujeme, o aké genotypy sa jedná. V prípade, že sa vo vzorke DNA vírusu nenachádza, pacientka je negatívna, HPV infekciu nemá. Výsledok vyšetrenie je pacientke zaslaný asi do 14 dní od doručenia použitého testu do laboratória.
Mgr. Petrovi Vanekovi ďakujeme za rozhovor.
HPV je štatisticky najčastejšie sa vyskytujúce sexuálne prenosné ochorenie, ktoré postihuje rovnako ženy ako aj mužov. HPV zapríčiňuje až 5% onkologických ochorení a 99% karcinómov krčka maternice. Pred rakovinovým ochorením spôsobeným HPV sa možno účinne brániť vakcináciou, ktorá je bežne dostupná a odporúčaná od 9. roku života. Nemenej dôležitými sú pravidelné preventívne gynekologické prehliadky, ktorých súčasťou je aj skríningový test na HPV. Všetci odborníci odporúčajú nepodceňovať ich a chodiť pravidelne raz za rok na kompletné gynekologické vyšetrenie. Ak je rakovina krčka maternice zachytená včas, t.j. v prvom štádiu, až v 94% prípadov je úplne vyliečiteľná. Momentálne na Slovensku nie je možnosť domáceho vyšetrenia. Samoodberový test je možné objednať len z Českej republiky. Minulý rok však na Slovensku liga proti rakovine odštartovala skríning rakoviny krčka maternice. Toto vyšetrenie prebieha u Vášho gynekológa (pokiaľ so žiadnym nemáte zmluvu, kontaktujte najbližšiu gynekologickú ambulanciu), hradí ho poisťovňa a je taktiež úplne bezbolestné. Viac sa dočítate na stránke ligy proti rakovine. Ak ste sexuálne aktívni, riziko nákazy HPV znížite chráneným pohlavným stykom. Vyhnite sa tiež častému striedaniu sexuálnych partnerov.