16.03.2020 • 5 minút na prečítanie

Covid-19

Nový koronavírus pochádza z čeľade vírusov Coronaviridae, do ktorej patria aj vírusy ako SARS a MERS. Táto skupina vírusov je príčinou vysoko infekčných nákaz, ktoré svet zasiahli v posledných rokoch.

Praktické informácie

Prvý potvrdený prípad koronavírusu bol v Čínskom meste Wu-chan koncom minulého roka. Za prameň nákazy sú považované zvieratá na čínskom trhu v tomto meste, s najväčšou pravdepodobnosťou netopiere. Z Číny sa vírus už stihol rozšíriť do Európy a iných častí sveta. Šírenie nákazy koronavírusom možno sledovať na interaktívnej mape výskumného ústavu CSSE, ktorá je založená na údajoch Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Táto mapa zobrazuje aktuálne počty potvrdených prípadov, úmrtí, uzdravených pacientov a ostávajúci počet nakazených v jednotlivých krajinách.

Prečítajte si tiež: Testovanie na COVID-19: druhy testov, ich výhody a nevýhody a kedy ich použiť, kde sa otestovať na Slovensku.

Príznaky a symptómy

Priebeh u každého pacienta je iný, pričom záleží od viacerých faktorov ako sú napríklad vek, imunitný systém či chronická diagnóza. Ide o akútne respiračné ochorenie, ktoré má podobný priebeh ako klasická chrípka. Najčastejšie príznaky sú bolesti hlavy, hrdla, svalov či kĺbov,  horúčky (nad 38°C), kašeľ, dýchavičnosť či únava. Inkubačná doba, teda čas od nakazenia do prvých príznakov, môže byť 2 až 14 dní; v priemere je to 6 dní. Rizikovými skupinami sú zdravotníci ošetrujúci nakazených pacientov, starší ľudia a ľudia s oslabenou imunitou a chronickými ochoreniami (kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka, chronické dýchacie ťažkosti, rakovina a pod.). Svetová zdravotnícka organizácia uvádza úmrtnosť 3,4% (pre porovnanie chrípka vykazuje úmrtnosť 0,1%, SARS 9,6% a MERS 34,4%).

Liečba

Nakoľko hovoríme o úplne novom a zmutovanom víruse (sú potvrdené dva typy L a S, pričom typ L bol označený ako agresívnejší), liek zatiaľ nepoznáme. Samozrejme každý nový vírus je nebezpečný, keďže nepoznáme bližšie podrobnosti ako je nákazlivosť či presný prameň nákazy. V prípade koronavírusu ide o kvapôčkovú infekciu, a teda antibiotiká nezaberajú. Zatiaľ je pacientom nastavená podporná liečba na báze bežne dostupných liečiv, ktoré zmierňujú príznaky. Liečba je vždy individuálne nastavená lekárom priamo pre konkrétneho pacienta. Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia mierny.

Najnovšie začala prebiehať úvodná klinická štúdia na novú vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyvinula spoločnosť Moderna Therapeutics zo Seatlu. Je v nej zapojených 45 účastníkov. Je to však len začiatok, nakoľko musí byť vakcína otestovaná v ďalších klinických štúdiách s väčším množstvom účastníkov.

Ako sa správať po návrate zo zasiahnutých oblastí alebo ak ste prišli do styku s možným nakazeným pacientom?

Odporúča sa kontrolovať svoj zdravotný stav počas inkubačnej doby, teda 14 dní, poprípade sa môžete rozhodnúť pre domácu izoláciu. Obmedzte návštevy a vyhýbajte sa priestorom s vyšším počtom ľudí. V prípade, že sa u vás počas inkubačnej doby prejavia spomenuté príznaky, kontaktujte telefonicky vášho všeobecného lekára alebo lekársku pohotovosť. Vyhnite sa osobnej návšteve vášho lekára, nakoľko môžete vážne ohroziť nielen jeho, ale aj pacientov v ambulancii a ostatných ľudí, s ktorými sa stretnete. V telefonáte je potrebné spomenúť, že ste boli v rizikovej oblasti alebo, že ste boli s v kontakte s osobou, ktorá rizikové oblasti navštívila. Lekár vyhodnotí situáciu a ak vysloví podozrenie z nákazy, pošle vás na infektologické oddelenie, kde vám budú spravené testy a určený ďalší postup.

Môžete sa nakaziť?

Ochorenie sa prenáša malými kvapôčkami z nosa alebo úst, teda pri kašli, kýchaní alebo vydychovaní. Vírus sa prenáša aj dotykom, ak si  nakazený človek napríklad zakrýva pri kýchaní a kašlaní ústa rukou. Použitie ochranných rúšok je efektívne, ak ho nosí nakazená osoba, alebo osoby, ktoré sú v blízkosti chorého človeka.  Ľudia sa môžu nakaziť len od ľudí nakazených koronavírusom. V prípade, že ste s nakazenou osobou neprišli do styku a neboli ste v rizikovej oblasti, a máte príznaky ako kašeľ, horúčka atď., s najväčšou pravdepodobnosťou ide o chrípku alebo iné ochorenie dýchacích ciest. Samozrejme aj v tomto prípade je potrebné navštíviť svojho všeobecného lekára. Vzhľadom na to, že na Slovensku je aj chrípkové obdobie, mnoho odborníkov odporúča dať sa zaočkovať proti chrípke.

Prevencia

Riziko nakazenia sa vírusom výrazne znížite, pokiaľ budete dodržiavať nasledovné odporúčania odborníkov:

  • Vyhýbajte sa miestam s vysokým počtom ľudí a hromadným akciám.
  • Nenavštevujte rizikové oblasti.
  • Umývajte si ruky často a dôkladne aspoň po dobu 40 sekúnd. Je potrebné použiť mydlo a vodu, ak nič z toho nemáte k dispozícii, nahraďte ich dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu.
  • Ak nemáte umyté ruky, nedotýkajte sa nosa, očí ani úst.
  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky chrípky, nádchy alebo iného respiračného ochorenia. (Odporúča sa najmenej jeden meter, zbytočne nepodávať ruky.)
  • Pri kašľaní alebo kýchaní si zakrývajte nos aj ústa jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú následne zahodíte do koša.
  • V domácnosti aj na pracovisku dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
  • Majte doma základné lieky, antipyretiká (na zníženie horúčky) ako aj lieky, ktoré pravidelne užívate.
  • Ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Ak sa potrebujete poradiť alebo získať bližšie informácie o nákaze koronavírusom, môžete sa obrátiť na Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý zriadil infolinku s nepretržitou prevádzkou ako aj e-mailovú adresu.

Redakcia portálu Lekár.sk