10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Črevné polypy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Črevné polypy sú malé výrastky na vnútornej výstelke hrubého čreva alebo konečníka. Sú rizikovým faktorom pre vznik kolorektálneho karcinómu (rakoviny hrubého čreva a konečníka). Sú veľmi časté a v určitom veku postihujú približne jedného zo štyroch ľudí, častejšie mužov ako ženy.

Vznik a príčiny

Predpokladá sa, že chorobu zapríčiňuje zvýšená produkcia extra buniek, ktoré sa zrážajú, a to vytvára polyp. Najpravdepodobnejšie sa u pacienta vyvinú polypy čriev, ak nimi alebo rakovinou čriev trpel niektorý člen rodiny, ak pacient má iné zažívacie ochorenie (kolitídu alebo Crohnovou chorobu), ak má nadváhu alebo fajčí.

Príznaky

Črevné polypy zvyčajne nemajú žiadne príznaky, takže väčšina ľudí ich nemusí spozorovať. Pri vyšetrení sú však očividné. Často sa zistia pri skríningu rakoviny čriev. Črevné polypy sa väčšinou prejavia krvácaním do čreva, ide však o skryté krvácanie, ktoré v stolici voľným okom nevidieť. Zistí sa len špeciálnymi testami. Väčšie polypy však môžu vyvolať určité symptómy, napríklad zvýšené množstvo hlienu v stolici, častú hnačku alebo zápchu a brušné bolesti.

Diagnóza
Črevné polypy sa zvyčajne objavia pri skríningu čreva. Ak sa ich prítomnosť potvrdí, je potrebná kolonoskopia alebo CT kolonografia na zobrazenie celého tenkého čreva. Rozlišujeme tri druhy polypov:

Juvenilný polyp

Vyskytuje sa u detí a dospievajúcich.

Hyperplastický polyp

Do veľkosti 1 centimetera, je nenádorový.

Zápalový polyp

Sprevádza zápalové ochorenie čriev, akým je Crohnova choroba.

Riziká
Polypy sa zvyčajne bunkovo nepremieňajú na rakovinu. Ak sa však niektoré typy polypov (adenómy) neodstránia, existuje riziko, že sa nakoniec rakovinovými stanú. Lekári sa domnievajú, že väčšina prípadov rakoviny čriev sa vyvíja práve z adenómových polypov. Vzhľadom na isté riziko výskytu rakovinových polypov v čreve lekár vždy odporúča ich odstránenie.

Liečba

Existuje niekoľko spôsobov liečby polypov. Najbežnejšie je ich fyzické odstránenie pomocou drôtenej slučky pri kolonoskopii. Kolonoskopia je prechod flexibilnej trubice (kolonoskop) cez konečník do čreva. Na trubicu je pripojený drôt s elektrickým prúdom. Ten sa používa na vypálenie alebo odrezanie polypu. Obe metódy sú bezbolestné.

V zriedkavých prípadoch môže byť potrebné zbaviť sa polypov chirurgickým odstránením časti čreva. Zákrok sa vykonáva len v prípade, ak polyp vykazuje bunkové premeny, ak je obzvlášť veľký alebo ak je polypov väčšie množstvo.

Po odstránení sa polypy posielajú do laboratória na analýzu, či existuje riziko ich rozvinutia na rakovinovú bunku. V tomto prípade je potrebná ďalšia liečba, závislá od miery a rozsahu bunkovej premeny, napríklad chemoterapia alebo rádioterapia.

Ako žiť s chorobou

Pacienti s určitým typom polypov sú vystavení riziku recidívy. Niekoľko rokov preto podstupujú pravidelné kolonoskopické vyšetrenie, aby sa včas zakročilo proti ich prípadnému rakovinovému bujneniu.

Prítomnosť polypov, ktoré nevykazujú rizikové premeny, ani situácia po ich odstránení neovplyvňujú kvalitu života pacienta. Operácia a liečba rakoviny čriev vyžadujú zmenu životného štýlu pacienta, kvalitné stravovanie a životosprávu, pravidelné, striktne dodržiavané kontroly a skríningy.

Znížiť riziko polypov pomáha kontrola hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita, kvalitná strava plná vlákniny, celozrnných potravín a zeleniny, obmedzenie alkoholických nápojov, vynechanie fajčenia, dopĺňanie vitamínov, najmä vitamínu D, kyseliny listovej, vápnika a horčíka.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchačrevné polypyhlien v stolicihnačkahrubé črevokonečníkkrvácanie do črevazápcha