10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Dialýza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Dialýza funguje na princípe čistenia krvi v tele alebo mimo neho. Množstvo prípadov chronického zlyhania srdca, cukrovky či vysokého krvného tlaku môže skončiť zlyhaním obličiek, ktoré prestanú plniť svoju úlohu filtra na odpadové látky. V takomto prípade nefrológ (špecialista na obličky), odporučí dialýzu. Existujú dva základné typy. Častejšia je hemodialýza, menej častá peritoneálna dialýza.

    Ako prebieha hemodialýza?

    O začatí hemodialýzy rozhodne na základe významnosti poruchy funkcie obličiek lekár. Na rozdiel od peritoneálnej dialýzy je nutné byť v nemocnici či na pracovisku, kde hemodialýzu poskytujú. Hemodialýza sa začína predtým, než zlyhávanie obličiek ohrozí pacientov život.

    Po príchode do dialyzačného centra pacienta pohodlne usadia a do špeciálne pripraveného cievneho vstupu mu zavedú dve hadičky. Jedna bude krv privádzať do hemodialyzačného filtra, ten ju očistí od odpadových látok (funguje ako umelé obličky). Druhá hadička privedie krv späť do obehu.

    Táto procedúra trvá niekoľko hodín. Počas nej pacient môže pociťovať kŕče v bruchu či nevoľnosť. Niekoľkokrát počas liečby mu personál centra skontroluje krvný tlak. Po dokončení procedúry sú hadičky odstránené a po zastavení malého krvácania pacient odchádza domov.

    Ako prebieha peritoneálna dialýza?

    Na rozdiel od hemodialýzy nie je nutná hospitalizácia a procedúra môže prebiehať doma. O tom, či je možné v konkrétnom prípade uprednostniť peritoneálnu dialýzu pred hemodialýzou, rozhodne lekár na základe funkcie obličiek pacienta a stavu jeho domácnosti. Spravidla existujú dva módy, obidva však majú spoločné zavedenie malej hadičky do brušnej dutiny, cez ktorú sa vpustí dialyzačný roztok. Ten je v priamom kontakte s malými cievami v brušnej dutine, z ktorých odoberá odpadové látky.

    V prvom prípade je nutné vymieňať roztok niekoľkokrát za deň, v čase medzi výmenami dialyzačný roztok pacienta nezaťažuje. V druhom prípade je roztok automaticky menený prístrojom, ku ktorému je nutné sa pripojiť počas spánku. V tom čase prístroj vymieňa roztok automaticky namiesto pacienta.

    Ako dlho pacient dostáva dialýzu?

    Ak ochorenie vznikne náhle, je pravdepodobné, že pacient bude dialyzovaný len určitý čas, počas ktorého sa očakáva návrat a obnovenie funkcií obličiek. Pri chronických ochoreniach je však dialýza poslednou možnosťou pred transplantáciou obličiek.

    Aké sú riziká?

    Hemodialýza prináša mnoho rizík, napríklad nízky krvný tlak, svrbenie, anémiu, problémy so spánkom, depresiu, zápal obalu srdca.

    Peritoneálna dialýza znamená menej rizík – infekcie, priberanie, vznik pruhu, nedostatočná dialýza.

    Aké opatrenia treba dodržiavať?

    Dodržiavanie prísneho rozvrhu návštev v dialyzačnom centre, prísna diéta bez soli a užívanie predpísaných liekov sú nutné, aby liečba bola úspešná.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    bolesť hlavynevoľnostobličkyslabosťzlyhanie obličiekzvracanie