04.07.2019 • 2 minút na prečítanie

Divertikulitída

Príčiny / spúšťače

Divretikuly, vydutiny v stene čreva, vznikajú na rovnakom princípe ako slabinový pruh. V stene hrubého čreva sú totiž prítomné slabšie miesta, ktoré pod väčším tlakom povolia a vytvoria sa vydutiny. Ich sliznica môže praskať, čo spôsobí kontakt baktérií v čreve so stenou poranenej sliznice, pričom takýto priebeh môže byť spúšťačom pre vznik zápalu, divertikulitídu. Vo vážnych prípadoch môže dôjsť k prederaveniu vydutín a k zápalu pobrušnice, ktoré je potrebné urgentne riešiť chirurgicky.

Príznaky a symptómy

Samotné vydutiny sa nemusia prejaviť. K zhoršeniu stavu dôjde, keď sa zapália. Následne sa objavia príznaky ako silné bolesti brucha väčšinou na ľavej strane, ktoré trvajú niekoľko dní, nevoľnosť a vracanie, zvýšená teplota, citlivosť brušnej steny na pohmat, zmeny vo vyprázdňovaní (zápcha či hnačka).

Diagnostika

Hlavným diagnostickým prostriedkom je CT brucha, predtým sa však musia vylúčiť iné stavy prejavujúce sa bolesťami brucha, hlavne infekcia, tehotenstvo u žien, ochorenie pečene, iné zápalové ochorenia čreva. K vylúčeniu slúžia najmä testy zo vzorky krvi a moču a ultrazvuk brucha.

Liečba

Pri miernych prejavoch postačuje domáca liečba, ktorá zahŕňa príjem tekutej stravy počas trvania príznakov. Lekár môže predpísať antibiotiká, podľa najnovších štúdií pri miernej forme však nie sú nutné. Ďalej je možné užívať voľnopredajné lieky proti bolesti.

Pri závažnejších prejavoch komplikovanej divertikulitídy je nutné podávať antibiotiká v infúzii alebo zaviesť drén na odsatie vytvoreného hnisu. Pri opakovaných epizódach divertikulitídy je nutný chirurgický zákrok, ktorým sa postihnutá časť hrubého čreva odstráni.

Prevencia

Dostatočný pitný režim, strava bohatá na vlákninu a dostatok pohybu (aspoň 30 minút denne) patria k účinným preventívnym opatreniam na zníženie rizika vzniku divertikulózy.

Redakcia portálu Lekár.sk