31.08.2022 • 10 minút na prečítanie

Dôležitý míľnik v medicíne – liek proti rakovine konečníka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Bohužiaľ, spomedzi všetkých krajín OECD patrí práve tej našej smutné prvenstvo v rebríčku najvyššieho výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Ide o druhý najčastejší typ nádoru na Slovensku. Jeho doterajšia liečba je náročná a zdĺhavá. Vedci však veria, že svitá na lepšie časy. Po prečítaní nášho článku budete vedieť:

  • čo je to vlastne rakovina,
  • čo je to karcinóm rekta,
  • aké sú jeho príznaky a ako ho spoznať,
  • ako sa ochorenie diagnostikuje,
  • liečba, akú sme poznali doteraz,
  • o malej štúdii s veľkými výsledkami,
  • a ako prebieha nová liečba.

Strašiak s menom rakovina

Niektorí ľudia si mylne myslia, že rakovina je len jeden druh ochorenia. V skutočnosti sa týmto výrazom nepresne označuje malígne (teda zhubné) ochorenie, ktoré môže postihnúť snáď ktorúkoľvek časť tela.

To, či rakovina vznikne a ako bude prebiehať, je u každého pacienta individuálne a závisí najmä od jeho genetickej predispozície a tiež životného štýlu. Jednotlivé typy malígnych ochorení prebiehajú rôzne a majú rozličné príznaky.

Karcinóm rekta

Konečník alebo inak rektum, je posledná časť hrubého čreva. Práve v nej môže vzniknúť postupnou premenou buniek s obsahom pozmenenej genetickej informácie rakovina rekta. Bunky s genetickou mutáciou sú schopné rýchlejšieho rastu a dokážu prenikať do okolitých tkanív.

Oblasť konečníka je náchylná na vznik malígneho ochorenia, nakoľko v nej dochádza k prechodu medzi sliznicou a kožou, teda prechodu medzi 2 rôznymi typmi tkaniva. Takéto miesta sú typické pre vznik viacerých druhov nádorov.

Rizikovým faktorom pre vznik tohto typu rakoviny je tiež životný štýl človeka. Napríklad, nebezpečná môže byť infekcia ľudským papilomavírusom pri análnom sexe. Z tohto dôvodu ochorenie častejšie postihuje homosexuálov a osoby, ktoré striedajú sexuálnych partnerov. Rizikovým faktorom je tiež strava s nedostatočným obsahom vlákniny, prílišná konzumácia mäsových výrobkov a údenín, vyprážaných jedál či alkoholu.

Autor: KT Stock photos/Shutterstock

Príznaky ochorenia

Hlavným príznakom ochorenia je krvácanie, ktoré môže byť rôznej intenzity. Vo väčšine prípadov sa však stretávame so slabším krvácaním, ktoré pacienti pripisujú hemoroidom.

Medzi ďalšie príznaky rakoviny konečníka patrí:

  • bolesť v oblasti konečníka,
  • častá bolesť v oblasti brucha,
  • svrbenie,
  • falošný pocit nutkania na stolicu,
  • častá riedka stolica či naopak – častá zápcha,
  • nechcený úbytok na telesnej hmotnosti.

Vyskytnúť sa môžu aj zmeny frekvencie stolice. Ak sú nádorovým ochorením postihnuté aj zvierače, pacient nie je schopný udržať stolicu a dochádza k inkontinencii stolice. Ak na sebe spozorujete vyššie spomenuté príznaky, mali by ste navštíviť svojho lekára a oboznámiť ho s touto informáciou.

Autor: Pixel-Shot/Shutterstock

Ako sa ochorenie diagnostikuje

Pacientov stav vyhodnotí lekár na základe odobrania podrobnej anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia. V niektorých prípadoch stačí na určenie diagnózy per rektum vyšetrenie a pohľad na danú oblasť.

V iných prípadoch sa využívajú komplikovanejšie spôsoby – pomocné zobrazovacie metódy. Anoskopia je vyšetrenie ritného otvoru a priľahlej časti konečníka prístrojom v tvare krátkej rúrky. Pri rektoskopii sa prístrojom vyšetruje celý konečník. Pri obidvoch vyšetreniach sa odoberá vzorka tkaniva na histologické vyšetrenie. Vzorku odobratého tkaniva vyšetrí mikroskopom patológ, ktorý potvrdzuje diagnózu.

Pri ultrazvukovom vyšetrení sa sonda zavádza do konečníka a je možné zobraziť rozsah nádoru a jeho prerastanie do steny tráviaceho traktu. Na hľadanie a vylúčenie metastáz sa používa ultrazvuk brucha a panvy, prípadne CT vyšetrenie a RTG hrudníka pre možnú prítomnosť metastáz v pľúcach. Všetky tieto vyšetrenia pomáhajú určiť štádium nádorového ochorenia.

Liečba, akú sme poznali doteraz

Terapia rakoviny konečníka je síce účinná, no veľmi nepríjemná a vyčerpávajúca. Doposiaľ sa musíme spoliehať na kombináciu chemoterapie, ožarovania a tiež na chirurgickú terapiu, ktorej následky mnohokrát znamenajú zmenu celého ďalšieho života pacientov. Častým dôsledkom chirurgickej liečby a odstránenia časti hrubého čreva je napríklad inkontinencia stolice, potreba zavedenia stómie, neplodnosť či erektilná dysfunkcia a psychická záťaž spojená s vymenovanými zmenami.

Autor: Branimir Todorovic/Shutterstock

Malá štúdia, ktorá priniesla veľkú nádej

Štúdia, ktorá skúmala účinky lieku dostarlimab, síce prebehla len na malej, 12 člennej vzorke ľudí s rakovinou konečníka. Priniesla však ohromujúce výsledky a nádej, že liečba tohto typu rakoviny sa konečne stane realitou.

U všetkých participantov totiž vďaka užívaniu rovnakého druhu lieku nastala remisia a ochorenie akoby zmizlo. Po ukončení liečby dokonca nebolo možné preukázať prítomnosť rakoviny ani pomocou žiadneho vyšetrenia – fyzikálne, endoskopicky či pomocou zobrazovacích metód (PET scan a MRI). Ďalšou skvelou správou bola skutočnosť, že nikto zo zúčastnených nemal klinicky významné komplikácie.

Výsledky štúdie boli publikované v odbornom časopise s názvom The New England Journal of Medicine.

Autor: Gorodenkoff/Shutterstock

Priebeh a spôsob novej liečby

Pacienti, ktorí sa zúčastnili štúdie, užívali dostarlimab jeden raz za 3 týždne počas doby 6 mesiacov. Tieto lieky sa zaraďujú medzi monoklonálne protilátky a tzv. inhibítory kontrolných bodov imunitnej reakcie (skrátene inhibítory kontrolných bodov). Ich účinok spočíva v odhaľovaní rakovinových buniek, vďaka čomu ich následne dokáže imunitný systém rozpoznať a zničiť.

Dostarlimab teda nenapáda priamo rakovinové bunky, ale pomáha uľahčiť prácu nášmu imunitnému systému a zložiť „štít“ nádorových buniek. Nejedná sa pritom o nový liek. Používa sa pri liečbe niektorých iných onkologických ochorení.

Pacienti počas liečby netrpeli žiadnymi klinicky významnými nežiadúcimi účinkami. Plán bol, že po prebehnutí štúdie mali sledovaní pacienti podstúpiť okrem testovacej liečby aj bežnú liečbu. Nebolo to však nutné, pretože ani po uplynutí 6 – 24 mesiacov od podania dostarlimabu sa ochorenie u sledovaných pacientov opäť neobjavilo. Či to tak aj zostane, ukáže až čas. Pacienti budú monitorovaní naďalej, aj po vyliečení.

Testovanie sa nekončí

Vzorka sledovaných pacientov je príliš malá na to, aby bolo možné s istotou povedať, že dostarlimab je účinný a aby sa zaradil medzi možnosti liečby rakoviny konečníka. Z tohto dôvodu sú potrebné ďalšie štúdie. Pre overenie jeho účinkov je potrebné, aby nasledujúce štúdie prebehli na väčšej a rozmanitejšej skupine ľudí.

Prevencia ochorenia

Veľmi si prajeme, aby bola nová liečba úspešná a čoskoro zaradená do bežných liečebných postupov. Liek na rakovinu znie ako čosi nedosiahnuteľné, no predsa sme sa možnože dočkali.

Prevenciou v prípade tohto ochorenia je napríklad bezbolestný test na zistenie okultného, čiže skrytého krvácania v stolici, ktoré je neviditeľným prejavom tohto ochorenia. Na bezplatné vyšetrenie majú nárok poistenci od veku 50 rokov. Ak ste poistencom Dôvery, môžete toto vyšetrenie absolvovať bezplatne pri preventívnej prehliadke raz za dva roky, a to už po dovŕšení 40 rokov.

Avšak tak, ako pri väčšine ochorení, jednoduchšia než liečba, je prevencia jeho vzniku. Pri každom onkologickom ochorení je dôležitá pravidelná návšteva lekára, včasná diagnostikaabsolvovanie preventívnych prehliadok. Okrem toho je dôležitou súčasťou prevencie dodržiavanie zásad zdravého spôsobu života, medzi ktoré určite patrí zdravá a pestrá strava s dostatočným obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín, pravidelná fyzická aktivita a redukcia stresu na minimum.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Rectal cancer

New cancer therapy

Rectal cancer/treatment

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť konečníkahnačkakonečníkrakovina konečníkasvrbenieúbytok hmotnostizápcha