10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Enhanced recovery

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Enhanced recovery after surgery (ERAS), v preklade vylepšené zotavenie po operácii, je moderná metóda zdravotnej starostlivosti pred operačným zákrokom, počas neho a po ňom (perioperačná starostlivosť). Jej cieľom je zníženie rizika vzniku komplikácií a urýchlenie celkového procesu zotavovania sa organizmu po operácii. Táto metóda pozostáva z viacerých krokov a okrem iného sa snaží dosiahnuť čo najlepší zdravotný stav pacienta pred zákrokom, čo si však vyžaduje ochotu a snahu pacienta spolupracovať s programom. ERAS je dostupný vo väčšine moderných nemocníc.

    Ciele ERAS-u

    ERAS má viacero cieľov, ktorými sa snaží znížiť perioperačnú záťaž na organizmus a čo najrýchlejšie obnoviť jeho fyziologické funkcie. Okrem iného sem patrí snaha o skrátenie času pobytu na jednotke intenzívnej starostlivosti, celkovej hospitalizácie a pripútania pacienta na lôžko. Tak sa skráti i čas zavedenia cievnych a močových katétrov, čo podstatne znižuje riziko vzniku infekcie, ktorá by mohla priebeh zotavovania významne skomplikovať a predĺžiť. Moderný výskum ukazuje, že čím skôr pacient začne po chirurgickom zákroku samostatne chodiť, jesť a prijímať tekutiny, tým rýchlejšie bude jeho zotavenie.

    Využitie ERAS-u

    Tieto postupy sa teoreticky dajú využiť pri akomkoľvek chirurgickom zákroku, ich význam a výsledky sú však najlepšie pri rozsiahlych operáciách. Ide prevažne o väčšie zákroky v brušnej a v hrudnej dutine, odstránenie nádorov (prsníka, hrubého čreva, prostaty) a pri zavádzaní umelých kĺbových náhrad.

    Celý postup sa začína už pri plánovaní operácie a oboznámení pacienta s liečebným postupom. Zanechanie fajčenia a pitia alkoholu, zvýšená fyzická aktivita, dodržiavanie pitného režimu, to všetko má priaznivý vplyv na zdravotný stav pacienta pred operáciou a následne na priebeh a prognózu jeho zotavovania. Na to je však potrebný súhlas pacienta s postupom, jeho poctivé dodržiavanie liečebného plánu a spolupráca so zdravotníckym personálom.

    Metódy ERAS-u

    Metódy ERAS-u sa uplatňujú aj počas samotnej operácie. V súčasnosti prevláda snaha o čo najmenej invazívny zásah do organizmu, ktorý predstavuje pre pacienta menšiu záťaž, skracuje čas zotavovania a minimalizuje riziko vzniku infekcií na miestach chirurgického zákroku. Ak je to možné, zvolí sa laparoskopický prístup k miestu zákroku, ktorý je podstatne šetrnejší ako rozrezanie okolitého tkaniva. Voľba správneho druhu anestézie je tiež dôležitá. Celková anestézia (umelý spánok, „narkóza”) je podstatne väčším zásahom do vnútorného prostredia ako spinálna či lokálna anestézia. Preto sa v rámci možností daného zákroku využíva najšetrnejšia forma.

    Starostlivosť po zákroku sa sústredí na čo najrýchlejšiu opätovnú mobilizáciu pacienta. To prináša skoršie odstránenie katétrov a drénov, rýchlejší prechod na lieky s ústnym podaním a včasné obnovenie príjmu potravy. Pacienti majú tiež k dispozícii služby rehabilitačného a fyzioterapeutického personálu, ktoré im pomôžu s mobilizáciou.

    Prínos ERAS-u

    Všeobecne sa dá povedať, že program ERAS je rovnako výhodný pre pacienta aj pre zdravotnícke zariadenie. Skoré zotavenie pacienta bez komplikácií výrazne skráti hospitalizáciu a urýchli návrat do každodenného života.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia