10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Epidurálna a spinálna anestézia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    V prípade potreby tlmenia bolesti, keď nie je možné podávať celkovú anestéziu, napríklad počas pôrodu panvovou cestou alebo počas cisárskeho rezu, existujú možnosti, ako oblasť pod pásomznecitlivieť. Hlavnými metódami na dosiahnutie anestézie (strata vnímania bolesti), je podanie anestetika epidurálne či spinálne. Obe metódypatriado skupiny lokálnej anestézie.

    Ako prebieha podanie?

    Pri epidurálnej anestézii je do oblasti medzi obalmi miechy a kosteným miechovým kanálom ihlou cez kožu bedrovej oblasti zavedený úzky katéter, ktorým sa vpraví anestetikum. Pri spinálnej anestézii musí katéter preniknúť až pod obaly miechy, pretože v tomto prípade bude anestetikum v priamom kontakte s miechou. Zavedenie katétra zvyčajne prebieha v sede či na boku, lekár pacienta vyzve na hlboký predklon. V tejto polohe dokonalejšie vyniknú tŕne jednotlivých stavcov, podľa ktorých je navádzaná ihla do miechového kanála.

    Ako dlho trvá nástup účinku?

    Pri epidurálnej anestézii trvá nástup okolo 15 minút. V prípade spinálnej anestézie je nástup okamžitý, keďže anestetikum je podané rovno k povrchu miechy. Preto sa spinálna anestézia používa v prípade, keď je nutný rýchly nástup účinku (napríklad nastrihávanie hrádze alebo rýchly priebeh pôrodu), a nemožno čakať na nástup účinku epidurálnej anestézie.

    Ktoré odbory používajú epidurálnu a spinálnu anestéziu?

    Používanie epidurálnej a spinálnej anestézie je bežné pri výkonoch v úrovni od pása nadol, teda pri pôrodoch a gynekologických operáciácha v urológii pri operáciách prostaty. Používa sa aj v pooperačnej starostlivosti po veľkých ortopedických či neurochirurgických zákrokoch na chrbtici a dolných končatinách, umožňuje totiž veľmi účinné tlmenie bolesti po rozsiahlych výkonoch.

    Aké sú riziká?

    Podanie anestetického liečiva do blízkosti miechy môže vyvolať náhly pokles tlaku. Ak počas podania odtečie väčšie množstvo mozgovo-miechového moku, pacient môže mať po výkone značné bolesti hlavy. V drvivej väčšine prípadov však ide o bezpečné metódy.

    Kedy epidurálnu či spinálnu anestéziu pacient dostaťnemôže?

    Pred každým vstupom do miechového kanála, či už so zámerom podať anestetikum, alebo vyšetriť mozgovo-miechový mok, je nutné očné vyšetrenie, ktoré musí pred výkonom vylúčiť vysoký tlak vnútri lebky. Ak pacient berie lieky na riedenie krvi (heparín, varfarín, aspirín), je potrebné tieto liečivá pred výkonom včas vysadiť. O presnom načasovaní sa treba poradiť s praktickým lekárom. Ani v prípade, ak je v oblasti vpichu infekcia, tieto metódy nemožno použiť.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    bolestimiechatehotenstvo